Ολυμπιακός: Έσπασε το κοντέρ με το καλύτερο φετινό του δεκάλεπτο!

2018-02-01T20:31:10+00:00 2018-02-01T20:42:01+00:00.

01/Feb/18 20:31

Τρεις φορές φέτος ο Ολυμπιακός έφτασε τους 29 πόντους σε μία περίοδο. Αυτή η επίδοση αποτελεί παρελθόν και μάλιστα με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο…

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν πετύχει 29 κατά της Ολίμπια, του Ερυθρού Αστέρα και της Μακάμπι (βλέπε εδώ) αλλά απέναντι τους πρωταθλητές Ευρώπης κατάφερε να βάλει 34 πόντους σε μία περίοδο!!!

Προηγήθηκαν μάλιστα σχεδόν με νταμπλ σκορ, 34-18, διαλύοντας κάθε αμυντική σκέψη που έκανε ο Ομπράντοβιτς πριν το παιχνίδι αλλά και κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου.

Ακόμα μεγαλύτερη σημασία αποκτάει η επίδοση του Ολυμπιακού επειδή έγινε απέναντι στην πολύ καλή άμυνα της Φενέρ, η οποία δέχτηκε +30 πόντους σε πρώτο δεκάλεπτο για πρώτη φορά από τη σεζόν 2014-15, στην ήττα της από τον Παναθηναϊκό με 91-73 στο ΟΑΚΑ!

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν εντυπωσιακός έχοντας 14 πόντους έχοντας άψογη στατιστική με 3/3 δίποντα, 2/2 βολές και 2/2 δίποντα ενώ συνολικά ο Ολυμπιακός πέτυχε 5/6 τρίποντα.