Παναθηναϊκός: “Κάηκε” στο… -21 (videos)

2018-02-02T21:56:46+00:00 2018-02-02T22:44:13+00:00.

02/Feb/18 21:56

̐LЅуʠ- Ё́ȇ́Ɋϓ / EUROLEAGUE BASKETBALL (֙ԏÑVɁ: EUROKINISSI)

Ο κάκιστος Παναθηναϊκός πλην του Νικ Καλάθη… δεν εμφανίστηκε στην “Brose Arena”, γνωρίζοντας οδυνηρή ήττα από την Μπάμπεργκ (95-74), που τον ρίχνει εκτός πρώτης τετράδας.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκανε τη χειρότερη φετινή της εμφάνιση στη Γερμανία, με την Μπάμπεργκ να κυριαρχεί και να υποχρεώνει τους “πράσινους” σε ήττα, αφού πέραν του Νικ Καλάθη που έκανε career high (31π.), οι υπόλοιποι ήταν… απόντες, χωρίς να βοηθήσουν τον ηγέτη τους.

Πλέον ο Παναθηναϊκός, ο οποίος μόνο στην τρίτη περίοδο είχε καλή απόδοση, αλλά χωρίς συνέχεια, αφού δέχθηκε 38 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο(!) πέφτει στο 13-8 και βρίσκεται εκτός τετράδας, αφού ηττήθηκε σε μία έδρα όπου ηττήθηκε και ο Ολυμπιακός, με την Μπάμπεργκ παρότι βρίσκεται πολύ χαμηλά στην κατάταξη (8-13) να κάνει το καλύτερο φετινό της παιχνίδι.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Ζημιά ο Μούσλι

Ο Παναθηναϊκός, παρά τη δυναμική παρουσία των φίλων του στο γήπεδο (περίπου 400 ήταν στην εξέδρα και δεν σταμάτησαν να φωνάζουν) δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, με τον Μούσλι να είναι αυτός που έκανε ζημιά στο ζωγραφιστό, σκοράροντας τους επτά πρώτους πόντους της Μπάμπεργκ (7-7, 4′). Οι παίκτες του Πασκουάλ δεν μπορούσαν να μαζέψουν τα ριμπάουντ και να βγάλουν αποτελεσματικές άμυνες με τα ψηλά κορμιά των γηπεδούχων να είναι άλυτος γρίφος.

Οι “πράσινοι” έδειχναν μη συγκεντρωμένοι, κάνοντας σουτ υπό κακές προϋποθέσεις, κάτι που είχε αντίκτυπο στα τρίποντα, έχοντας μόλις 1/8 στο πρώτο δεκάλεπτο κι έφεραν την Μπάμπεργκ στο +6 (23-17, 10′).

Η σκυτάλη στον Ρούμπιτ

Η Μπάμπεργκ συνέχισε να χτυπά κοντά στο καλάθι, με τον Ρούμπιτ, εκμεταλλευόμενη όλες τις αλλαγές και τα μις ματς στην άμυνα του Παναθηναϊκού, αφού ο Αμερικανός κέρδιζε σχεδόν όλες τις μάχες, είτε με καλάθι, είτε με κερδισμένο φάουλ και βολές.

Οσο οι φιλοξενούμενοι αναζητούσαν λύσεις, που έρχονταν μόνο από τον Βουγιούκα επιθετικά, ο Χίκμαν έδωσε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του (35-23, 17′). Τρίποντο… αγνοείτο, όπως και ριμπάουντ (19-9 ως το 20′) και ο μοναδικός που σκόραρε από μακριά ήταν με τον Καλάθη (40-32) πριν το 42-32 της ανάπαυλας.

Το γύρισε ο φοβερός Νικ

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξύπνησε λόγω του step up του Καλάθη! Ο “πράσινος” ηγέτης έδωσε το έναυσμα αμυντικά και μετά το 44-32 η διαφορά άρχισε να ροκανίζεται. Με τρίποντο του Παππά και γκολ-φάουλ του Σίνγκλετον ήρθε μετά ο Νικ για να ολοκληρώσει σερί 10-0 και το πρώτο προσπέρασμα μετά την πρώτη περίοδο (48-50, 27:30”).

Ο Καλάθης ως το 30′ έκανε απίστευτο κρεσέντο, με 15 πόντους στην περίοδο, ωστόσο ο Ρούμπιτ διατήρησε το πάνω χέρι για την Μπάμπεργκ (57-55, 30′).

Μπλακ άουτ

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι “πράσινοι” έπεσαν σε… μπλακ άουτ, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται με σερί 10-0 (65-55, 32:30”), με Ράιτ, Ρούμπιτ και Χάκετ. Ο Ρούμπιτ έκανε ζημιά και μακριά αυτή τη φορά, εκτοξεύοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στο +13 (74-61, 35′) και λίγο αργότερα στο +16 (80-64, 36′).

Πλέον η απογοήτευση και ο εκνευρισμός είχαν κυριεύσει τους παίκτες του Πασκουάλ, με τη διαφορά να ανεβαίνει και τους 20 (86-65, 37′), πριν το τελικό 95-74, με τους “πράσινους” να δέχονται 38 πόντους στην τέταρτη περίοδο!

Ο Όγκουστιν Ρούμπιτ έκανε απίστευτα μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό, νικώντας κάθε αντίπαλο στις δύο ρακέτες, με season high (26π.), ενώ στην τέταρτη περίοδο δυναμικό παρών δήλωσε και ο Ντορέλ Ράιτ, με φονικά περιφερειακά σουτ.

Που κρίθηκε

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός γύρισε το παιχνίδι χάρη στο κρεσέντο του Καλάθη, όμως μετά το 55-55 δέχθηκε σερί 10-0 για το 65-55, ανακόπτοντας τη φόρα των “πράσινων”, που δεν είχαν κουράγιο να κάνουν νέα… επιστροφή στο ματς, κάνοντας απαίσια τέταρτη περίοδο, δεχόμενοι 38 πόντους!

Δεκάλεπτα: 23-17, 42-32, 57-55, 95-74.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Χιμένεθ (Ισπανία), Χόρντοφ (Κροατία)