Το καθήκον της η Μάλαγα με Άνταμ Βαζίνσκι (videos)

2018-02-08T22:20:44+00:00 2018-02-08T22:42:09+00:00.

Giannis Askounis

08/Feb/18 22:20

Την Πέμπτη (8/2), η Μάλαγα αύξησε τις ελπίδες για πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας καταβάλλοντας με 81-68 την Αναντολού Εφές.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα με διψήφια διαφορά για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης της 22ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου. Τα… χρειάστηκαν για λίγο στο τέταρτο 10άλεπτο, αλλά εν τέλει εξασφάλισαν το θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην ουραγό της κατάταξης της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της ηπείρου μας και ανέβηκαν στο 9-13. Παράλληλα ισοφάρισαν σε 9-9 τη σειρά παιχνιδιών με την Εφές.

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

Εξέλιξη Αγώνα
Οι Ανδαλουσιανοί ξέφυγαν με 21-7 από το πρώτο 10άλεπτο. Ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 14 πόντους, όταν μπήκαν μπροστά με 36-22 στη δεύτερη περίοδο, ενώ βρέθηκαν στο +17 χάρη σε 52-35 στην τρίτη. Ωστόσο, το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν μείωσε σε 67-65, πριν “καθαρίσουν” το ματς οι Ισπανοί.

Παίκτες-Κλειδιά
Εν τη απουσία των Νεμάνια Νέντοβιτς και Τζεφ Μπρουκς, ο Άνταμ Βαζίνσκι σημείωσε 20 πόντους με 7/7 βολές, 2/2 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Μάλιστα, ο 28άχρονος Πολωνός ήταν καθοριστικός στα κρίσιμα λεπτά ευστοχώντας σε δύο τρίποντα. Από την πλευρά του, ο Τζέιμς Όγκουστιν “έγραψε” νταμπλ νταμπλ με δέκα πόντους και 12 ριμπάουντ.

Πού κρίθηκε;
Ο άλλοτε παίκτης της Μάλαγα και πρώην συμπαίκτης του 33άχρονου Όγκουστιν στη Μάλαγα, Ζόραν Ντράγκιτς, είχε 10 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τελείωσε το ματς με 12. Περιορίζοντάς τον, το συγκρότημα του Χοάν Πλάθα έκανε το σημαντικότερο βήμα προς τη νίκη. Πάντως, χρειάστηκε συνολικά αποτελεσματικές άμυνες στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ώστε ο ισπανικός σύλλογος να μην πληρώσει τα 23 αποψινά λάθη του, που επέτρεψαν στους Τούρκους να επιστρέψουν στο ματς.