Φενερμπαχτσέ: Χωρίς … ιδρώτα την Μπάμπεργκ με μεγάλο Βέσελι!

2018-02-09T20:31:58+00:00 2018-02-09T20:31:58+00:00.

09/Feb/18 20:31

Η Φενερμπαχτσέ επέστρεψε στις νίκες μετά το “βαρύ” διάλειμμα στο ΣΕΦ, επικρατώντας εύκολα της Μπάμπεργκ με 77-69 στην Πόλη, σε ένα παιχνίδι που έλαμψε το άστρο του Γιαν Βέσελι!

Ο Τσέχος σέντερ κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του σε ακόμα μία νίκη με ρεκόρ καριέρας στο Index και μετά τη διακοπή του σερί πέντε νικών που είχε μέσα στο 2018, κέρδισε ένα ματς από τα λεγόμενα “σίγουρα”, στην προσπάθεια της να πάρει μία θέση στην πρώτη τετράδα στην οποία παρέμεινε και αυτήν την αγωνιστική.

Αντίθετα, η Μπάμπεργκ μετά το θρίαμβο επί του Παναθηναϊκού Superfoods δεν μπόρεσε να επαναλάβει το ίδιο θαύμα

Εξέλιξη του αγώνα:

Ο Ομπράντοβιτς έκανε την έκπληξη και ξεκίνησε με Ντίξον, Μαχμούτογλου και Ντουβερίογλου, σχήμα που τον βοήθησε αμυντικά και η Φενέρ προηγήθηκε με 11-3 (5’). Αμέσως ο Καντζούρης γύρισε την άμυνα του σε ζώνη με θετικότατα αποτελέσματα. Η Μπάμπεργκ μείωσε σε 11-8 κυρίως με βολές (6/8) και 12/11 με το πρώτο εύστοχο τρίποντο (Χάκετ) στο παιχνίδι σε 11 προσπάθειες συνολικά! Το δεκάλεπτο έκλεισε με τη Φενέρ μπροστά με 16-13 και τις δύο ομάδες να έχουν υποπέσει σε δέκα λάθη (4+6)!

Η είσοδος του Βέσελι (7π.) διόρθωσε την επιθετική «ανωμαλία» της πρωταθλήτρια Ευρώπης (26-20), αλλά ο Ντάνιελ Χάκετ κράτησε τους Γερμανούς με συνεχόμενα σουτ στο τέλος του χρόνου επίθεσης, την ίδια στιγμή που αμφότερες οι ομάδες περιόρισαν τα λάθη τους (τρία στο σύνολο στο δεύτερο δεκάλεπτο). Δεν υπήρχε όμως αντίδοτο για τον Βέσελι. Ο Τσέχος σέντερ σάρωσε τους αντιπάλους του και ειδικά τον Μούσλι και με 14 πόντους (6/8βολ., 4/7διπ.) έφτασε τη διαφορά σε ίδια ακριβώς τιμή (37-24) με 2.30’’ στο χρονόμετρο για το ημίχρονο. Η μικρή συμμετοχή του “ζεστού” Χάκετ (7.30”) εμπόδισε επιθετικά την Μπάμπεγκ και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με άνεση για τη Φενέρ, 42-32.

Η Φενέρ έκανε το ίδιο καλό ξεκίνημα με το πρώτο ημίχρονο στηριζόμενη στην άμυνα της. Ξέφυγε με 52-35- μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι- φορτώνοντας νωρίς με ομαδικά φάουλ (από το 24’) την πρωταθλήτρια Γερμανίας.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Γιαν Βέσελι έκανε τη διαφορά από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν μία στιβαρή διαφορά χάρη στην αποτελεσματικότητα του Τσέχου σέντερ-φόργουορντ μέσα στη ρακέτα. Ο αντί-Τρινκιέρι (ακόμα αναρρώνει από την επέμβαση στον ώμο) γύρισε και πάλι σε ζώνη με μικρά αλλά θετικού πρόσημου αποτελέσματα (55-45 στο 27′). Ήταν όμως πρόσκαιρο το “κακό” για τη Φενέρ που αμέσως απάντησε και έκλεισε το δεκάλεπτο καθαρά μπροστά με 61-48 Βέσελι 18- Χάκετ 11).

Η Μπάμπεργκ δεν τα παράτησε και μάλιστα κατάφερε να μειώσει σε 70-62 με τον Μούσλι- 8π. σε 5′- να απαντάει στα ίσια στον Βέσελι (18π.-22π.) και με πέντε λεπτά στο χρονόμετρο, το ματς απέκτησε νέο ενδιαφέρον. Η επιστροφή της Φενέρ όμως ήταν άμεση, έκανε ένα σερί 6-0 (76-62) και εκεί όλα κρίθηκαν αφού δεν υπήρχε πια κουράγιο για αντίδραση από τους φιλοξενούμενους που απλά μείωσαν κάτω από τους δέκα και θα πρέπει με σχετική ασφάλεια να πούμε πως δεν θα δουν πλέι οφ…

Τα στατιστικά του αγώνα
Που κρίθηκε:

Στο διάστημα μεταξύ του δεύτερου μισού της δεύτερης περιόδου και στο ξεκίνημα της τρίτης, η Φενέρ ξεπέρασε όποια προβλήματα είχε από την άμυνα της Μπάμπεργκ (ειδικά στη ζώνη) και πήρε μία τέτοια διαφορά που στάθηκε αδύνατο να καλύψει η φιλοξενούμενη ομάδα παρά τη μεγάλη της προσπάθεια στην τέταρτη περίοδο

Δεκάλεπτα: 16-13, 26-19, 19-16, 16-21