Χίμκι: “Άλωσε” το Κάουνας κι έπιασε… 13άρι! (video)

2018-02-09T21:28:52+00:00 2018-02-09T22:06:35+00:00.

09/Feb/18 21:28

Η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα συνεχίζει να κάνει μεγάλες νίκες κι αυτή τη φορά έφυγε νικήτρια από το Κάουνας κόντρα στη Ζαλγκίρις (74-84) για να ανέβει στο 13-9 και να πιάσει την ομάδα του Σάρας στην κατάταξη!

Η ρωσική ομάδα με κορυφαία την τριπλέτα Σβεντ (20π.), Γκιλ (20π.) και Χάνεϊκατ (17π.) ξεπέρασε το εμπόδιο της Ζαλγκίρις, η οποία στο τέλος ξέμεινε από λύσεις κι εύστοχα σουτ, μην μπορώντας να συνεχίσει την ξέφρενη πορεία της.

Πλέον η Χίμκι ανέβηκε στο 13-9, όσο είναι και το ρεκόρ της Ζαλγκίρις, με τη μάχη για τα πλέι οφ και το πλασάρισμα να… ανάβει.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η Ζαλγκίρις ήταν κάτι παραπάνω από φουριόζα στο ξεκίνημα, τρέχοντας ένα απίστευτο σερί στην πρώτη περίοδο, αφού μετά το 9-10 (3′) βρέθηκε στο με 17-1 στο 26-11 (8′), με τον Πάνγκος να κάνει ό,τι θέλει!

Οι γηπεδούχοι είχαν διψήφια διαφορά ως το 14′ (37-23), με την Χίμκι να αρχίζει από εκείνο το σημείο τη δική της αντίδραση, με άξονα φυσικά τον Σβεντ. Ο Ρώσος ηγέτης “βομβάρδισε” από το τρίποντο και από το 38-28 (15′) ανάγκασαν την Ζαλγκίρις να μείνει σχεδόν τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο και με σερί 15-0 πήραν προβάδισμα, με τον Ντέιβις να διαμορφώνει το 44-43 της ανάπαυλας.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα αφού ξεπέρασε τόσο γρήγορα το χάντικαπ, πήρε το πάνω χέρι (46-52, 24′), ώστε να αρχίσει το… ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν με +2 (59-61) στην τελευταία περίοδο, πήγαν στο +5 (63-68, 34′), με τον Ντέιβις να δρομολογεί την λιθουανική αντίδραση (69-68, 35′), ωστόσο ο Γκιλ με τρίποντο από τη γωνία έδωσε το αποφασιστικό προβάδισμα στην Χίμκι (73-79, 39′).

Επιστροφή δεν μπορούσε να υπάρξει μέσα σε 53” για τους γηπεδούχους, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να πανηγυρίζει τη νίκη και να πιάνει την Ζαλγκίρις στο 13-9!

Ο Αλεξέι Σβεντ (20π.) του πρώτου ημιχρόνου ειδικά ήταν εξαιρετικός, ωστόσο τα μεγάλα κλειδιά της Χίμκι στον δρόμο για τη νίκη στο Κάουνας ήταν οι Γκιλ (20π.) και Χάνεϊκατ (17π.).

Που κρίθηκε

Οταν όλα ήταν ρευστά, η Χίμκι είχε τις λύσεις σε αντίθεση με την Ζαλγκίρις. Ο Πάνγκος αστόχησε σε τρίποντο για την ισοφάριση και στην άλλη άκρη ο Γκιλ ευστόχησε για το 73-79, δίνοντας το αποφασιστικό προβάδισμα στους Ρώσους.

Δεκάλεπτα: 26-15, 44-43, 53-54, 74-84.

Διαιτητές: Πουκλ (Σλοβενία), Γκαρθία (Ισπανία), Φριτζ (Γερμανία)