Ολυμπιακός: Mεγάλος “Πρι”, ο Στρέλνιεκς έβγαλε τον “φονιά” που έχει μέσα του! (videos)

2018-02-09T22:56:44+00:00 2018-02-09T23:44:43+00:00.

09/Feb/18 22:56

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μια πολύ μεγάλη νίκη στη Μαδρίτη, που θα τον βοηθήσει πάρα πολύ στο στόχο του πλεονεκτήματος έδρας και θα του ανεβάσει την ψυχολογία για τη συνέχεια!

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Όλοι οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου προσπάθησαν και έδωσαν όσα περισσότερα μπορούσαν, ανεξάρτητα με το αν τελικά έπαιξαν καλά ή είχαν παραγωγικά νούμερα. Ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από την Μαδρίτη απέναντι στη Ρεάλ για πρώτη φορά στην σύγχρονη ιστορία της Ευρωλίγκα σε κανονική περίοδο κι αυτό τα λέει όλα!

Σίγουρα κορυφαίοι ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης και ο Γιάνις Στρέλνιεκς! Ο Μιλουτίνοφ κατέβαλε πολύ μεγάλη προσπάθεια, ο Κάιλ Γουίλτζερ για μια ακόμα φορά… έπαιξε σπουδαία τον ρόλο του και αυτό που θα γράψει η ιστορία είναι πως οι κόκκινοι έκαναν ένα μεγάλο διπλό, σε μια περίοδο που είχαν φάει πολλές “σφαλιάρες” μακριά από το ΣΕΦ και είχαν πραγματοποιήσει αρκετές πραγματικά άσχημες εμφανίσεις.

Πάμε να δούμε τι έκανε ο κάθε παίκτης του κόουτς  Σφαιρόπουλου ξεχωριστά!

Τζαμέλ Μακλίν

Στα 6 λεπτά συμμετοχής του στο πρώτο ημίχρονο πάλεψε όλες τις φάσεις και έκανε αισθητή την παρουσία του. Έβαλε 5 πόντους, πήρε δύο ριμπάουντ, έβγαλε κάποιες άμυνες μετά από αλλαγές, είχε και κάποια προβληματάκια που του στοίχισαν δύο φάουλ. Μπήκε κάπως καθυστερημένα στην επανάληψη, έχασε κάποιες ευκαιρίες να σκοράρει πάνω σε άμυνα και γρήγορα αποσύρθηκε ξανά στο πάγκο για να μπει ο Μιλουτίνοφ.

Ιωάννης Παπαπέτρου

Στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε μόλις 3 λεπτά και δεν πρόλαβε να κάνει πολλά πράγματα. Συμμετείχε σε κάποιες πετυχημένες άμυνες, έκανε και 1-2 λαθάκια στις τοποθετήσεις του. Ο Σφαιρόπουλος τον πέταξε ξανά στο παρκέ στο τελευταίο πολύ κρίσιμο τρίλεπτο, εκεί που ευστόχησε σε μια σημαντική βολή.

Βασίλης Σπανούλης

Δεν σκόραρε καθόλου στο πρώτο ημίχρονο (πήρε 3 σουτ), αλλά μόνο κακός δεν ήταν. Στην άμυνα η Ρεάλ τον σημάδευε, αλλά ήταν επίμονος, έβαλε ενέργεια και δύναμη και κέρδισε τις περισσότερες φάσεις. Επίσης, είχε καθαρό μυαλό στο οργανωτικό κομμάτι, δεν εκβίασε προσπάθειες και βοήθησε πολλούς συμπαίκτες του να βρουν ρυθμό και σκοράρισμα. Ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο με άστοχο σουτ και δύο λάθη. Ο Σφαιρόπουλος τον απέσυρε και τον έβαλε ξανά στο 32′. Δεν πατούσε καλά, είχε λάθος αποφάσεις και ολοκλήρωσε τον αγώνα χωρίς να σκοράρει με 0/6 σουτ, 5 ασίστ και 5 λάθη. Αυτό που θα μείνει στην ιστορία και μετράει, είναι πως ο Ολυμπιακός πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη, χωρίς να χρειαστεί, όπως αποδείχτηκε, σκορ από τον αρχηγό του.

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Αρκετά καλός στα πρώτα 20 λεπτά! Έβαλε 6 πόντους, πήρε 7 ριμπάουντ, στάθηκε αρκετά καλά σε πολλές αμυντικές καταστάσεις, απέναντι σε πιο γρήγορους αντιπάλους, μετά από αλλαγές στα σκριν. Συνέχισε να κάνει καλή δουλειά στα ριμπάουντ, αλλά δεν βρήκε σκορ απέναντι στην άμυνα της Ρεάλ και είχε αρκετά προβλήματα στην άμυνα. Στο τέλος είχε… πολλή δουλειά λόγω των αλλαγών στα σκριν και κατάφερε να ανταποκριθεί αρκετές φορές. Στην επίθεση, δεν είχε ίδιας εμβέλειας επιρροή. Τελείωσε τον αγώνα με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ και μεγάλη προσπάθεια στην άμυνα.

Γιάνις Στρέλνιεκς

Πήρε σχεδόν 10 λεπτά από τον προπονητή του στο πρώτο ημίχρονο και χωρίς να κάνει πολύ… θόρυβο, ήταν αποτελεσματικός και προσέφερε. Έβαλε ένα τρίποντο, ήταν σούπερ οργανωτικά με 4 ασίστ και δεν χάρισε τίποτα στους αντιπάλους του στην άμυνα, ακόμα και σε φάσεις που είχε υψομετρικό μειονέκτημα. Συνέχισε την καλή δουλειά οργανωτικά και διαβάζοντας την άμυνα σκόραρε δύο φορές με τον ίδιο τρόπο με Floater. Έβαλε ένα πολύ κρίσιμο καλάθι στο τελευταίο λεπτό, έχασε τη μια από τις 2 βολές 15” πριν το τέλος και ήταν μαζί με τον Πρίντεζη οι άνθρωποι για τις κρίσιμες στιγμές. Στη Μαδρίτη φάνηκε πως ο Λετονός έχει – και – ηγετικές τάσεις! Δεν είναι οι 11 πόντοι και οι 7 ασίστ, είναι ο τρόπος που βγήκε μπροστά όταν είδε πως η ομάδα τον είχε ανάγκη.

Γιώργος Πρίντεζης

Θα θυμάται για χρόνια αυτό το παιχνίδι! Ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και ήταν η αιχμή του δόρατος στα πρώτα λεπτά. Ευστόχησε σε τρίποντο, έβαλε δύο καλάθια στο ποστ, προσπάθησε να είναι αποτελεσματικός και στην άμυνα, ενώ είχε ένα εξαιρετικό μπλοκ απέναντι στον πολύ ψηλότερό του Ταβάρες. Είχε κάποιες καλές στιγμές στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην άμυνα, κυρίως από τον Τόμπκινς που έκανε μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό. Ο “Πρι” όρθωσε ανάστημα όταν η Ρεάλ πέρασε μπροστά με +6 και με τρίποντο και γκολ φάουλ έδωσε ξανά επιθετικό “σφυγμό” και αυτοπεποίθηση στην ομάδα του! Έφτασε στους 21 πόντους με 6/8 σουτ, πήρε 6 ριμπάουντ, δεν έχασε βολή και ήταν ο κορυφαίος για τη μεγάλη νίκη! Ευτυχώς για αυτόν, για λίγα… κλάσματα του δευτερολέπτου το φάουλ που έκανε ήταν εκπρόθεσμο!

Κώστας Παπανικολάου

Κατάφερε να αγωνιστεί παρά το πρόβλημα υγείας που αντιμετώπιζε και σίγουρα τον “χτύπησε” ενεργειακά. Πήγε από την αρχή πάνω στον Ντόνσιτς, χωρίς να καταφέρει να περιορίσει το πεδίο εκτέλεσης του απίθανου Σλοβένου. Έβαλε ένα καλάθι πάρε – βάλε από τον Σπανούλη, έχασε ένα αντίστοιχο στην εκπνοή του ημιχρόνου και σε 9 λεπτά παρουσίας στο πρώτο ημίχρονο μοίρασε 3 ασίστ! Στην αρχή της τρίτης περιόδου έδωσε κάποιες λύσεις στην επίθεση, αλλά δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να “κλειδώσει” τον Ντόνσιτς που στο ένας εναντίον ενός τον κέρδιζε τις περισσότερες φορές.

Βαγγέλης Μάντζαρης

Προσπάθησε να βγάλει ενέργεια στην άμυνα και να πιέσει τους αντιπάλους του. Ήταν αρκετά καλός σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού, χωρίς να κάνει ιδιαίτερα αισθητή τη παρουσία του επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο. Από εκεί και πέρα αγωνίστηκε ελάχιστα και έμεινε στους δύο πόντους χωρίς να πετύχει κανένα καλάθι εντός πεδιάς. Λογικό, αφού πήρε μόλις ένα σουτ.

Μπράιαν Ρόμπερτς

Ουσιαστικά έβγαλε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο στο παρκέ. Στην άμυνα έβγαλε ενέργεια και προσπάθησε. Στην επίθεση λίγα πράγματα σε αυτό το διάστημα. Ένα εύστοχο σουτάκι από μέση απόσταση και για μια ακόμα φορά χωρις επιρροή και ιδεές στη δημιουργία. Στο δεύτερο ημίχρονο έβαλε ένα τρίποντο και κάπου εκεί τελείωσε η πενιχρή για μια ακόμα φορά συνεισφορά του. Το πρόβλημα παραμένει ίδιο και είναι μεγάλο. Δεν δείχνει να έχει χάρισμα στην δημιουργία των φάσεων, δεν μπορεί να κάνει καλύτερους τους συμπαίκτες του και συνεχίζει να είναι μετριότητα, ενώ ο Ολυμπιακός τον πήρε για ρόλο… πριμαντόνας.

Κάιλ Γουίλτζερ

Σπουδαίος στο ρόλο του να δώσει instant score στο πρώτο κομμάτι της παρουσίας του στο παρκέ! Ο Καναδός έβαλε 9 πόντους με ένα χαμένο σουτ, “άνοιξε” το γήπεδο και προσέφερε πολλές λύσεις σε σύντομο χρονικό διάστημα, βοηθώντας τον Ολυμπιακό να πάει στην ανάπαυλα με το +6. Στην επανάληψη αυτό που θα θυμόμαστε από τον Γουίλτζερ, είναι το απίθανο τρίποντο που έβαλε στην εκπνοή της τρίτης περιόδου!

Χόλις Τόμπσον

Επιτέλους, είχε σφυγμό και… συγκέντρωση! Σε 8 λεπτά συμμετοχής στο πρώτο ημίχρονο έβαλε 7 πόντους χωρίς να χάσει σουτ. Μπήκε στο γήπεδο με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και επιθετικότητα και αυτό τον βοήθησε να προσφέρει ουσιαστική βοήθεια. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Πήρε κάποιες λανθασμένες αποφάσεις, χρεώθηκε γρήγορα με 4 φάουλ, πήγε στον πάγκο και δεν επέστρεψε ποτέ ξανά.