ΡΕΑΛιστικά, είναι… τρελός ο Ολυμπιακός! (videos)

2018-02-09T22:42:01+00:00 2018-02-10T00:01:17+00:00.

Lefteris Moutis

09/Feb/18 22:42

Σπουδαίο “διπλό” πήρε ο Ολυμπιακός επί της Ρεάλ Μαδρίτης  (80-79) σε ένα ματς θρίλερ που τον επαναφέρει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Ευρωλίγκας.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Νίκη που του δίνει τεράστιο αβαντάζ για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας πήρε ο Ολυμπιακός επί της Ρεάλ “αλώνοντας” για πρώτη φορά τη Μαδρίτη μετά το 2009. Οι Πειραιώτες κέρδισαν τη Ρεάλ για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν έχοντας κάνει το 5-0 επί της “βασίλισσας”, της Φενερμπαχτσέ και της ΤΣΣΚΑ (απομένει το ματς στη Μόσχα) και μοναδική ήττα τους από τις ομάδες της πρώτης πεντάδας είναι από τον Παναθηναϊκό). Πλέον είναι στο χέρι του Ολυμπιακού να πάρει το πλεονέκτημα έδρας βάσει προγράμματος.

Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν σπουδαίος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με 21 πόντους και καθοριστικά καλάθια στο comeback των Πειραιωτών στο τελευταίο πεντάλεπτο, ενώ ο Στρέλνιεκς πέτυχε τους τρεις τελευταίους πόντους και ήταν εξαιρετικός δημιουργικά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ο Μιλουτίνοφ ήταν πολύ καλός μετά από καιρό με 8 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Γουίλτζερ πέτυχε τρία σημαντικά τρίποντα. Μόλις δεύτερη φορά στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα ο Βασίλης Σπανούλης έμεινε άποντος.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Καλό ξεκίνημα με μπροστάρηδες τους Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ

Σε ένα από τα σημαντικότερα ντέρμπι για να κριθεί το πλεονέκτημα έδρας της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά αμυντικά απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης με τον Λούκα Ντόντσιτς να ξεκινά βασικός για πρώτη φορά μετά από έντεκα αγωνιστικές και τον αγώνα του ΣΕΦ στο πρώτο γύρο. Ο Κώστας Παπανικολάου ξεπέρασε την ίωση που τον ταλαιπωρούσε και ανέλαβε το μαρκάρισμα του Σλοβένου γκαρντ, ο οποίος επέλεξε να τρυπάει την άμυνα των “ερυθρολεύκων”  παρά να δημιουργεί για τους συμπαίκτες του.

Ο Ολυμπιακός “απάντησε” όμως στη “βασίλισσα” με τους ψηλούς του. Ο Πρίντεζης τελείωσε πολλές φάσεις από το ξεκίνημα του αγώνα  και ο Μιλουτίνοφ  βοήθησε καθοριστικά με τα επιθετικά ριμπάουντ που πήρε και τους πόντους μετά από δεύτερες ευκαιρίες.

Πολύτιμος ο Παπανικολάου

Με αυτό τον τρόπο οι Πειραιώτες έτρεξαν 8-0 σερί, πέρασαν μπροστά με 17-13 (8′) με τον Παπανικολάου να αποδεικνύεται πολύτιμος και στο δημιουργικό τομέα έχοντας μοιράσει τρεις ασίστ στα πρώτα επτά λεπτά. Η Ρεάλ κατάφερε να επιβάλει γρήγορο ρυθμό παιχνιδιού, ο οποίος θεωρητικά δεν θα ευνοούσε τον Ολυμπιακό, αλλά κάτι τέτοιο δεν ίσχυε στη Μαδρίτη.

Τρελός ρυθμός και σταθερό “ερυθρόλευκο” προβάδισμα

Οι παίκτες του Γιάνη Σφαιρόπουλου ακολούθησαν τον “τρελό” τέμπο της “βασίλισσας” και παρότι δεν έβγαλε πολλές φάσεις στο ανοικτό γήπεδο, κατάφερε να μείνει μπροστά στο σκορ χάρη στην ευστοχία πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Ο Γουίλτζερ πέτυχε δυο τρίποντα, ο Τόμπσον ακολούθησε και ο Στρέλνιεκς συμπλήρωσε το καρέ των τριπόντων του δευτέρου δεκαλέπτου και των 5/10 συνολικών μέχρι το 17′ (34-41).

Ο Ντόντσιτς πήρε ξανά το… όπλο του, αλλά η Ρεάλ δεν μπορούσε να μειώσει περισσότερο το σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (39-45), στο οποίο ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός επιθετικά.

Ντόντσιτς και Τόμπκινς ανέτρεψαν την εικόνα του αγώνα

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν στην τρίτη περίοδο με πρωταγωνιστές τους Ντόντσιτς και Τόμπκινς. Ο θαυματουργός νεαρός δημιουργούσε αρκετά προβλήματα στον Παπανικολάου φθάνοντας τους 15 πόντους στο 23′, ενώ ο Αμερικανός φόργουορντ είχε εξαιρετική ευστοχία από μακριά (ευστόχησε σε πέντε τρίποντα μέχρι το 32′) και “τρυπούσε” την αντίπαλη άμυνα με τα αθλητικά του προσόντα.

Ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο έβρισκε σκορ μόνο από τους Πρίντεζη και Παπανικολάου στα πρώτα έξι λεπτά, αλλά με την αφύπνιση του Στρέλνιεκς και ένα “τρελό” τρίποντο του Γουίλτζερ (το τρίτο δικό του σε ένα καλό εκτελεστικά παιχνίδι) στο φινάλε της περιόδου, διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ (62-65, 30′).

Η Ρεάλ πήρε το αβαντάζ, αλλά…

Ωστόσο, η πλάστιγγα είχε αρχίσει να γέρνει προς την πλευρά της Ρεάλ. Οι Μαδριλένοι μπήκαν φουριόζοι στην τελευταία περίοδο έχοντας βελτιώσει πολύ την αμυντική τους λειτουργία. Ο Φαμπιάν Κοζέρ οδήγησε σε 9-0 σερί και το +6 (71-65, 33′) για πρώτη φορά στον αγώνα υπέρ της Ρεάλ.

ο Ρέγες έδωσε το μομέντουμ στον Ολυμπιακό…

Ο Πρίντεζης πέτυχε γκολ-φάουλ και στην επόμενη φάση ο Σπανούλης χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ στον Ρέγες. Ο αρχηγός των Μαδριλένων αστόχησε και στις δυο βολές και από τα νεύρα του κλώτσησε τη μπάλα μετά τη δεύτερη χαμένη βολή. Οι διαιτητές τον χρέωσαν με τεχνική ποινή δίνοντας και την κατοχή στους Πειραιώτες.

και ο Πρίντεζης γύρισε το ματς

Ο Στρέλνιεκς είχε 1/1 βολή, ο Πρίντεζης πέτυχε τρίποντο και ο Παπαπέτρου ακολούθησε με 1/2 βολές για να ολοκληρώσει 8-0 σερί της ομάδας του σε ένα δίλεπτο αντεπίθεσης που ξεκίνησε από μια… βλακεία του Ρέγες. Ο Πρίντεζης έφθασε τους 21 πόντους δίνοντας αβαντάζ στον Ολυμπιακό στο 37′ (75-77).

“Ερυθρόλευκο” θρίλερ στο φινάλε

Ο Ντόντσιτς είχε 3/4 βολές και έδωσε ξανά το αβαντάζ στη Ρεάλ (78-77) στα 48”, αλλά στην επόμενη φάση ο Στρέλνιεκς πέτυχε ένα κρισιμότατο καλάθι (79-78, 34”) με τον άποντο Σπανούλη να βρίσκεται στον πάγκο, επειδή μάτωσε και τον Μάντζαρη να είναι στη θέση του. Ο Ντόντσιτς είχε 1/2 βολές (ευστόχησε στη δεύτερη μετά από επανάληψη) ισοφαρίζοντας το ματς, αλλά στη συνέχεια ο Στρέλνιεκς είχε 1/2 βολές στα 15” (79-80).

Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετική άμυνα με αλλαγές και σωστές περιστροφές και η Ρεάλ δεν πρόλαβε καν να σουτάρει… Οι Μαδριλένοι ζήτησαν φάουλ του Πρίντεζη στον Καμπάτσο, αλλά ήταν εκτός χρόνου και έτσι οι διαιτητές επικύρωσαν τη νίκη του Ολυμπιακού.