Σφαιρόπουλος: ”Σημαντική βαθμολογική και ψυχολογική νίκη”

2018-02-09T23:28:28+00:00 2018-02-09T23:44:03+00:00.

09/Feb/18 23:28

ÑÅÁË - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ / EUROLEAGUE BASKETBALL (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στάθηκε στην σημασία της νίκης του Ολυμπιακού επί της Ρεάλ Μαδρίτης και τόνισε πως θα επιδράσει θετικά στη βαθμολογία και… ψυχολογία!

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ολυμπιακού:

”Πιστεύω πως η άμυνά μας ήταν το πιο σημαντικό κομμάτι του παιχνιδιού μας. Με την καλή μας άμυνα, είχαμε τον έλεγχο του ματς και δεν επιτρέψαμε στη Ρεάλ να παίξει το παιχνίδι της, με αιφνιδιασμούς και γρήγορες επιθέσεις. Γενικά, ήταν ένα ντέρμπι μέχρι τέλους.

Και πιστεύω στο τέλος κάναμε 1-2 καλές άμυνες και πήρα τη νίκη. Είναι σημαντική νίκη επειδή, πρώτα από όλα, παίξαμε ενάντια σε μία πολύ καλή άμυνα, ένα από τα φαβορί για το Φάιναλ Φορ. Είναι σημαντική για την ψυχολογία μας και την βαθμολογία φυσικά, επειδή πλέον έχουμε δύο νίκες απέναντι στη Ρεάλ.

Αν και στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τον έλεγχο για 20 λεπτά, στο δεύτερο περιμέναμε την αντίδραση της Ρεάλ και είναι σημαντικό που περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος, όταν προηγήθηκαν με 6, δεν τα παρατήσαμε και συνεχίσαμε να παλεύουμε. Επιστρέψαμε στο παιχνίδι και νικήσαμε.

Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Συνεχίζουμε τον μακρύ δρόμο. Έχουμε πολλά ματς μπροστά μας και πρέπει να συνεχίσουμε να παλεύουμε επειδή όλα μπορούν να συμβούν, καλά και κακά. Εύχομαι στην Ρεάλ και στον φίλο μου, Πάμπλο Λάσο καλη τύχη στα επόμενα παιχνίδια τους”.