“Πάρτι” για Φενέρ με καλεσμένη Μιλάνο και… κορυφαίο Σλούκα! (video)

2018-02-22T20:27:41+00:00 2018-02-22T21:20:47+00:00.

22/Feb/18 20:27

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της μετά την ήττα στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό, πανηγύρισε η Φενερμπαχτσέ εντός έδρας κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο με 89-70!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς “ξέσπασε” στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και δεν κοίταξε ξανά ποτέ πίσω της, μην δίνοντας δικαίωμα στην Αρμάνι να διεκδικήσει την νίκη.

Αναλυτικά τα στατιστικά του ματς!

Πλέον οι πρωταθλητές Ευρώπης έχουν ρεκόρ 16-7 και βρίσκονται στην δεύτερη θέση, ενώ η ιταλική ομάδα παραμένει πολύ χαμηλά με ρεκόρ 6-16.

Το παιχνίδι

“Φουλ” επίθεση και οι δύο ομάδες

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι του στο ξεκίνημα, με την Φενέρ να καταφέρνει να προηγείται με 11-9 (στο 4′), χάρη σε καλάθι του Βέσελι. Οι δύο ομάδες είχαν επικεντρωθεί στο επιθετικό τους πλάνο, κάτι που βόλεψε τους γηπεδούχους (19-16 στο 7′) και τελικά η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Τούρκους μπροστά με 23-20.

“Ξέσπασε” η Φενέρ και… κλείδωσε την νίκη

Στην δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού και οι δύο αντίπαλοι προσπάθησαν να “συνέλθουν” λίγο στην άμυνα και να κατεβάσουν τον ρυθμό του ματς. Αυτό βοήθησε τους Τούρκους να ανεβάσουν την διαφορά στο +8 (32-24 στο 14′) με σερί 9-4. Η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο στους 13 πόντους (37-24 στο 17′), με το σερί να ανεβαίνει στο 14-4. Μάλιστα η Φενέρ δεν σταμάτησε εκεί προηγήθηκε και με 18 πόντους διαφορά (44-26 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 48-33.

Προσπάθησε να επιστρέψει, αλλά χωρίς επιτυχία η Μιλάνο

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, ξεκίνησε με την Φενέρ να έχει διαφορά… νίκης. Όμως οι Ιταλοί μπήκαν δυναμικά στην άμυνα και αφήνοντας τους γηπεδούχους χωρίς πόντο για 3 λεπτά, μείωσαν σε 48-39 (στο 23′) με σερί 6-0. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς όμως και πάλι απάντησε με σερί 12-4 (60-43 στο 27′) και “καθάρισε” ουσιαστικά την νίκη. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 65-48.

Άνετα και δίκαια τελικά η Φενέρ

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του παιχνιδιού, η Φενέρ μπήκε “ζεστή” και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 20 πόντους διαφορά (70-50 στο 32′). 5 λεπτά πριν το φινάλε, η διαφορά παρέμενε στους 20 πόντους (74-54), οι δύο προπονητές δοκίμαζαν πρόσωπα και σχήματα και όλοι περίμεναν την λήξη. Στο 38ο λεπτό η Φενέρ είχε προβάδισμα 21 πόντων (82-61) και το ματς έληξε με 89-70!

Παίκτης-κλειδί: Ο Κώστας Σλούκας ήταν σε πολύ καλό βράδυ με 13 πόντους (4/5 σουτ, 2/2 βολές), 6 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 19 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Επίσης βοήθησαν αρκετά ο Τόμπσον με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Ουαναμέικερ με 11 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Φενέρ “έτρεξε” σερί 25-13 και ουσιαστικά “κλείδωσε” από νωρίς την νίκη, απέναντι σε μία κακή αμυντικά Αρμάνι στο πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 48-33, 65-48, 89-70