2018-02-22T21:40:30+00:00 2018-02-23T00:04:45+00:00.

Lefteris Moutis

22/Feb/18 21:40

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÂÁËÅÍÈÉÁ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - VALENCIA (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÌÁÑÊÏÓ ×ÏÕÆÏÕÑÇÓ / EUROKINISSI)

Ο Βασίλης Σπανούλης… οργίασε και πήρε τον Ολυμπιακό από το χέρι και τον οδήγησε στη νίκη επί της Βαλένθια με 80-70 στο ΣΕΦ.

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο αρχηγός των Πειραιωτών ήταν ασταμάτητος με 25 πόντους και 9 ασίστ και δεν άφησε την ομάδα του να κινδυνεύσει από τη Βαλένθια, η οποία ήταν πολύ απειλητική και βρισκόταν μέχρι το 37′ μόλις ένα πόντο πίσω στο σκορ. Ο Σπανούλης ήταν εξαιρετικός από το ξεκίνημα μέχρι και το φινάλε και μάλιστα ήταν αυτός που “καθάρισε” με 7 συνεχόμενους πόντους, όταν ο αγώνας βρισκόταν στην κόψη του ξυραφιού.

Δείτε εδώ ξανά τη live κάλυψη του αγώνα από το Eurohoops

Πολύ καλός ήταν και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 15 πόντους, νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Κώστας Παπανικολάου με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν επιθετικά και ο Βαγγέλης Μάντζαρης.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Εξαιρετικός Σπανούλης, έκανε “μάγκα” τον Μιλουτίνοφ ξανά

Ο,τι απέμεινε στον Ολυμπιακό από τον τελικό Κυπέλλου στο Ηράκλειο ήταν η συνεργασία Σπανούλη-Μιλουτίνοφ και με βάση αυτήν προσπάθησαν οι “ερυθρόλευκοι” να ξεκινήσουν δυνατά τον αγώνα με τη Βαλένθια στο ΣΕΦ για να επουλώσουν τις πληγές τους…

Ο αρχηγός είχε και πάλι… τρελά κέφια μοιράζοντας έτοιμα καλάθια στον Σέρβο σέντερ, ο οποίος έφθασε τους 7 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά. Ωστόσο, ο “Kill-Bill” δεν περιορίστηκε μόνο σε ρόλο δημιουργού! Ηταν εξαιρετικός και στα εκτελεστικά καθήκοντα  του, καθώς με συνεχόμενες διεισδύσεις “τρυπούσε” την άμυνα της Βαλένθια. Ετσι, στα πρώτα επτά λεπτά του αγώνα ο Σπανούλης είχε 7 πόντους και 4 ασίστ συμμετέχοντας μέχρι το 18-7 σε όλους τους πόντους της ομάδας του πλην ενός καλαθιού του Πρίντεζη στο ποστ.

Αμυντικά σε όλο αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός επιτρέποντας μόνο στον Σαν Εμετέριο να σκοράρει εκ μέρους της Βαλένθια, η οποία ξεκίνησε με 1/10 σουτ!

Αμυντικά προβλήματα για Ολυμπιακό

Μόλις ωστόσο, άρχισε να περνά ο Σφαιρόπουλος στο δεύτερο ροτέισον, ο ρυθμός χάθηκε και η Βαλένθια άρχισε να βρίσκει πιο εύκολα το δρόμο για το καλάθι των “ερυθρολεύκων”. Οι “νυχτερίδες” άρχισαν να είναι πιο αποτελεσματικοί βρίσκοντας στο πρόσωπο του έμπειρου Σαν Εμετέριο τον άνθρωπο που θα τους οδηγούσε στη μείωση της διαφοράς.

Ο Ισπανός περιφερειακός κατάφερε να πετύχει 14 πόντους μέχρι το 15′ έχοντας 6/9 σουτ, την ώρα που όλοι οι υπόλοιποι συμπαίκτες του είχαν 5/16 σουτ! Παρόλα αυτά, ο Τσους Βιντορέτα είδε το πλάνο του να αποδίδει και να δικαιώνεται για όλες τις επιλογές του (να χτυπήσει αμυντικά για παράδειγμα τις αδυναμίες του Γουίλτζερ και να τιμωρήσει τις “απερισκεψίες” του Τόμπσον).

Καλές συνεργασίες, κλεψίματα, αλλά κακή άμυνα…

Ο Σφαιρόπουλος αναγκάστηκε να επαναφέρει το αρχικό σχήμα με τον Σπανούλη να κάνει ξανά εξαιρετική δουλειά δημιουργικά φθάνοντας τις 7 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο! Ο Μιλουτίνοφ τελείωσε με τη σειρά του δυο ακόμα φάσεις φθάνοντας τους 11 πόντους σε μόλις 12 λεπτά συμμετοχής, αλλά τη μεγάλη διαφορά για τον Ολυμπιακό επιθετικά έκαναν τα τρία κλεψίματα που έδωσαν εύκολους πόντους στο ανοικτό γήπεδο.

Μετά από όλα τα παραπάνω και βάσει της εικόνας του πρώτου δεκαλέπτου θα έπρεπε ο Ολυμπιακός να έχει τουλάχιστον διψήφια διαφορά. Φευ! Αμυντικά οι “ερυθρόλευκοι” ήταν πολύ κακοί, χωρίς συγκέντρωση και έτσι δέχθηκαν 28 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Είναι χαρακτηριστικό ότι σε αυτό το διάστημα οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/15 σουτ εντός παιδιάς, ενώ στην πρώτη περίοδο μόλις 5/17 με τον πρώτο σκόρερ της ομάδας, Ερικ Γκριν μάλιστα να σκοράρει για πρώτη φορά στο 18′!

Ετσι, ο Ολυμπιακός… κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με προβάδισμα μόλις ενός πόντου (40-39)…

Χάρη στην άμυνα πήρε και πάλι προβάδισμα

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να ακολουθήσει τη συνταγή της πρώτης περιόδου. Με μπροστάρη και πάλι τον εκπληκτικό Βασίλη Σπανούλη άρχισε να χτίζει υπέρ του διαφορά.  Ο αρχηγός πέτυχε επτά πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο… χορεύοντας στον αέρα και όταν ήταν στο έδαφος φρόντιζε να τροφοδοτεί τους συμπαίκτες του φθάνοντας τους 16 πόντους και τις 9 ασίστ λίγο πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Σε αυτό το διάστημα βρήκαν ρυθμό επιθετικά και οι Παπανικολάου, Μάντζαρης, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός απέκτησε αβαντάζ λόγω της άμυνας του. Δέχθηκε μόλις 5 πόντους στο πρώτο εξάλεπτο, πήρε διψήφια διαφορά (55-44, 26′) και την κράτησε μέχρι λίγο πριν το τέλος της περιόδου.

Το έκανε θρίλερ και πάλι…

Ο Ερικ Γκριν ευστόχησε με τη λήξη της περιόδου, ο Αμπάλντε έκανε το ίδιο με την έναρξη της τέταρτης, ο Ντούμπλιεβιτς ευστόχησε σε δυο βολές και ως… κερασάκι στην τούρτα ήταν το ποστάρισμα του Τόμας πάνω στον Γουίλτζερ μόλις πέρασε ο τελευταίος στο παρκέ ξανά. Ολα τα παραπάνω, έβαλαν τη Βαλένθια ξανά στο…κόλπο, καθώς μείωσε τη διαφορά από τους 9 (62-53, 30′) στον πόντο (62-61, 33′) πολύ γρήγορα.

Με υπογραφή Σπανούλη

Και πάλι όμως, όταν ήρθαν τα δύσκολα, ήρθε ο Βασίλης Σπανούλης! Ο αρχηγός έσπασε το σερί της Βαλένθια, έδωσε το σύνθημα στους συμπαίκτες του με την κορυφαία φετινή του εμφάνιση και όταν έφθασε η κρίσιμη στιγμή ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη ουσιαστικά στον Ολυμπιακό!

Με το σκορ στον πόντο (68-67) τρία λεπτά πριν το φινάλε, ο “Kill-Bill” πέτυχε δυο συνεχόμενα εκπληκτικά καλάθια και συνέχισε με τρεις εύστοχες βολές για το 75-67 (102 δεύτερα πριν τη λήξη) σε ένα ματς που είχε την υπογραφή του από την αρχή μέχρι το τέλος!

Η Βαλένθια προσπάθησε να αντιδράσει κυρίως με τον Ερικ Γκριν, αλλά μια εξαιρετική άμυνα του Μιλουτίνοφ και ένα τρίποντο του Πρίντεζη στα 34” έδωσαν την αγχωτική νίκη στους Πειραιώτες.