Βιδορέτα: “Δύο σφυρίγματα κι η ποιότητα του Σπανούλη έκριναν το παιχνίδι”

2018-02-22T22:16:05+00:00 2018-02-22T22:53:37+00:00.

John Rammas

22/Feb/18 22:16

Ο Τσους Βιδορέτα αναγνώρισε την ανωτερότητα του Ολυμπιακού του Βασίλη Σπανούλη στην ήττα της Βαλένθια (80-70) στο ΣΕΦ, παρόλα αυτά δεν παρέλειψε να χρεώσει μέρος της και στη διαιτησία.

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

“Ο προπονητής των φιλοξενούμενων ανέφερε στη συνέντευξη τύπου: “Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη. Στην πρώτη περίοδο αρχίσαμε κρύοι, χωρίς ριμπάουντ, δεχθήκαμε 8 σερί πόντους στη ρακέτα, δεν παίξαμε δυνατή άμυνα, δεν αξιοποιήσαμε τα φάουλ. Ο Ολυμπιακός έκλεισε στο +11, αλλά στη συνέχεια κάναμε καλή δουλειά κι επιστρέψαμε στο σκορ, παρόλα αυτά από 2 λάθη στο τέλος του ημιχρόνου δεχθήκαμε 4 πόντους κι έτσι κλείσαμε στο -1.

Αρχίσαμε καλύτερα την τρίτη περίοδο, όχι τόσο ώστε να μείνουμε κοντά στο σκορ, αλλά καλύτερα από ό,τι στην πρώτη, είχαμε καλή αντίδραση μετά από τα πρώτα 5′, ελέγξαμε το ρυθμό, είχαμε καλές επιθέσεις με ανοιχτά σουτ κι εύκολα layups. Μετά υπήρξαν δύο… έτσι κι έτσι σφυρίγματα, στο τρίποντο του Σπανούλη για 3 ελεύθερες βολές (σ.σ. για το 75-67 στα -1:42) και στο επιθετικό (σ.σ. όπως θα το ήθελε) φάουλ στον Σέρχι Γκαρθία (σ.σ. στα -2:15 με το σκορ στο 70-67), αν θυμάμαι καλά.

Στο τέλος, όμως, ήταν ο Σπανούλης αυτός που έκρινε τα πάντα με την ποιότητά του, όλοι ξέρουμε ποιος είναι ο Σπανούλης. Ήμασταν καλύτεροι από ό,τι η Φενέρμπαχτσε κι η Μακάμπι Τελ Αβίβ στα τελευταία παιχνίδια του Ολυμπιακού εδώ, αλλά όχι τόσο ώστε να κερδίσουμε το παιχνίδι”, είπε στη συνέντευξη Τύπου ο 52χρονος Βάσκος προπονητής της Βαλένθια, η οποία έπεσε στο 8-15.