Κριτική: Κλασικός Σίνγκλετον στην άμυνα, Τζέιμς στην επίθεση και Παναθηναϊκός εκτός έδρας (videos)

2018-02-23T20:33:39+00:00 2018-02-23T21:05:21+00:00.

John Rammas

23/Feb/18 20:33

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από την ήττα από τη Χίμκι (78-61) στη Μόσχα για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 Κρις Σίνγκλετον
Ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού (14π. με 1/2δίπ., 2/6τρίπ., 6/6β., 3ρ., 2κλ., 2λ. σε 34:06), αλλά έμοιαζε με δώρο-άδωρο, αφού ήταν για ακόμη μία φορά εκνευριστικά χαλαρός στην άμυνα κι οι αντίπαλοι με πρώτο και καλύτερο τον Άντονι Γκιλ φρόντισαν να το επισημάνουν/εκμεταλλευτούν από νωρίς.

#3 Κέι Σι Ρίβερς
Ήταν από τους λίγες φορές τον τελευταίο καιρό που ευστόχησε στο πρώτο σουτ (τρίποντο), παρόλα αυτά δεν ήταν αρκετό για να του δώσει την απαραίτητη ψυχολογία για τη συνέχεια (5π. με 1/2δίπ., 1/3τρίπ., 1ασ. σε 21:23). Η γενική μετριότητα παρέσυρε κι αυτόν κι η όποια προσπάθεια δεν ήταν προφανώς δεν έφτανε για να αναπληρώσει το κενό.

#5 Μάικ Τζέιμς
Δυστυχώς για τον ίδιο και την ομάδα του το αποτέλεσμα ήταν ίδιο κι απαράλλαχτο με τα τελευταία του σε αυτή (0-3 από τη Φενέρμπαχτσε στα περσινά playoffs). Η στατιστική του κατέγραψε μεν 11 πόντους (4/8δίπ., 1/5τρίπ., 0/2β.), αρκετούς εκ των οποίων με τον γνωστό… Μάικ Τζέιμς τρόπο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 26:50, αλλά μάλλον δε θα θέλει να τη θυμάται.

#6 Έιντριαν Πέιν
Πάτησε παρκέ στο 11′ κι έδειξε αμέσως διάθεση να προσφέρει, αλλά ίσως παρασύρθηκε τόσο από αυτή όσο κι από το γεγονός πως ήταν η πρώτη του συμμετοχή στα πράσινα. Ό,τι καλό έκανε στην άμυνα, το αναιρούσε αμέσως μετά στην επίθεση, όπου άρχισε με βήματα κι επιθετικό φάουλ κατά σειρά. Έπαιξε για 9:54 και μέτρησε 2 πόντους (0/1δίπ., 2/2β.), 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

#11 Νίκος Παππάς
Η χειρότερη φετινή εμφάνιση του Παναθηναϊκού ήταν κι η χειρότερη δική του. Αφού δεν κατάφερε να δώσει λύσεις στην επίθεση (0/1δίπ., 0/2τρίπ., 0/2β.), ήταν αδύνατον οτιδήποτε άλλο να τον κρατήσει στο παρκέ για περισσότερο από 12:16. Ούτε το έκανε (λευκή η υπόλοιπή του η στατιστική).

#12 Μάρκους Ντένμον
Μπήκε στο 17′ και στο 19′ έδωσε στον Παναθηναϊκό το πρώτο του εύστοχο σουτ εντός πεδιάς (τρίποντο) στη δεύτερη περίοδο, συνέχισε με ακόμη 9 πόντους (1/1δίπ., 3/5τρίπ.), αλλά όλους στο τελευταίο 5λεπτο, όταν όλα είχαν κριθεί. Τουλάχιστον τους έβαλε. Είχε και 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 14:18.

#14 Τζέιμς Γκιστ
Ο καλός Τζέιμς Γκιστ είναι απαραίτητος στον Παναθηναϊκό, αλλά απείχε αρκετά από αυτόν, όπως κι όλη η ομάδα από ό,τι μπορεί να χαρακτηριστεί “καλό”. Ταλαιπωρήθηκε αρκετά και στις δύο άκρες του παρκέ (7π. με 3/4δίπ., 1/2τρίπ., 2ρ., 2κλ., 1κοψ., 4λ.), όπου τα λάθη περίσσευαν, σε αντίθεση με την ενέργεια στην οποία έπασχε αυτή τη φορά.

#15 Ίαν Βουγιούκας
Ίσως ο πιο φιλότιμος παίκτης του Παναθηναϊκού. Μπήκε στο 13′ και στα επόμενα 4:54 σκόραρε 5 πόντους με 5/6 ελεύθερες βολές (και 0/1δίπ.), δηλαδή με 3 κερδισμένα φάουλ από τους αντίπαλους ψηλούς. Είχε και 2 ριμπάουντ. Επέστρεψε για ακόμη λίγο στην τέταρτη περίοδο, όταν όλα είχαν κριθεί (7π. με 0/1δίπ., 7/8β., 5ρ., 1ασ. σε 11:09).

#19 Λούκας Λεκαβίτσιους
Με τον Νικ Καλάθη σε κακή ημέρα είχε την ευκαιρία να ανεβάσει τις μετοχές, αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκε, κάτι που ήταν εμφανές από την πρώτη του είσοδο στο παρκέ (στο 11′ και για 3:43 με 1λ. και τίποτε άλλο). Συνέχισε… άφαντος (0/1τρίπ., 1ρ., 1ασ., 1λ.) για συνολικά 11:14.

#33 Νικ Καλάθης
No Calathes, no… τίποτα για τον Παναθηναϊκό. Ο ηγέτης της ομάδας έκανε μέτρια εκκίνηση (2π. με 1/4δίπ., 1ρ., 3ασ., 1λ. σε 10:41) και δε βρήκε ποτέ ρυθμό (2π. με 1/6δίπ., 0/3τρίπ., 6ρ., 5ασ., 1λ. σε 28:46). Αντιθέτως το κακό παιχνίδι, δικό του και των υπολοίπων, προσέδωσε εκνευρισμό στις κινήσεις του.

#43 Θανάσης Αντετοκούνμπο
Είχε επωμιστεί το μαρκάρισμα του Σβεντ, αλλά δεν ήταν συγκεντρωμένος γενικά στην άμυνα, με χαρακτηριστικά τα 2 του επιπόλαια και γρήγορα φάουλ σε κάτι περισσότερο από τα πρώτα 2 λεπτά. Μετά από τα πρώτα 4:19 (2π. με 1/2δίπ., 2ρ.) επέστρεψε για ελάχιστα στα τέλη της δεύτερης και τρίτης περιόδου (2π. με 1/2δίπ., 2ρ. σε 5:13).

#44 Ντίνος Μήτογλου
Πήρε λίγο χρόνο συμμετοχής σε πρώτη, δεύτερη και τρίτη περίοδο, αλλά δεν άδραξε την ευκαιρία κυρίως στην επίθεση, όπου ολοκλήρωσε με 0/2 δίποντα και 0/2 ελεύθερες βολές. Το χειρότερο για τον Παναθηναϊκό ήταν πως οι 0/2 ελεύθερες βολές ήρθαν σε ένα σημείο όπου ήλπιζε πως μπορούσε να επιστρέψει στο σκορ. Ακολούθησε το τρίποντο του Άντονι Γκιλ από το κέντρο στην εκπνοή της τρίτης περιόδου. Τη στατιστική του σε 4:12 συμπλήρωσαν 2 ριμπάουντ.