“Πάρτι” για Μπάμπεργκ με… καλεσμένο τον Αστέρα! (vids)

2018-02-23T22:37:17+00:00 2018-02-24T02:02:38+00:00.

23/Feb/18 22:37

Μία σημαντική εντός έδρας νίκη πήρε η Μπάμπεργκ με 86-62 κόντρα στην Ερυθρός Αστέρα και συνεχίζει να διατηρεί τις λιγοστές ελπίδες της για την 8η προνομιούχο θέση.

Οι Σέρβοι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν όχι μόνο ανταγωνιστικοί, αλλά και καλοί, όμως έμεινα εκεί, αφού στην δεύτερη και την τρίτη περίοδο (ειδικά εκεί) έχασαν ολοκληρωτικά από την Μπάμπεργκ.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στο 9-14 και συνεχίζουν να διατηρούν πολύ λίγες πιθανότητες πρόκρισης στα πλέιοφς, αφού η 8η Μακάμπι έχει ρεκόρ 12-11.

Το παιχνίδι

Καλό “ερυθρόλευκο” ξεκίνημα στην επίθεση

Καλύτερα ξεκίνησε στο ματς ο Ερυθρός Αστέρας και προηγήθηκε από νωρίς με 7-0 (στο 2′). Οι “ερυθρόλευκοι” διατήρησαν το προβάδισμα τους (12-8 στο 5′), παρότι η Μπάμπεργκ έπαιζε καλύτερα. Οι Γερμανοί κατάφεραν να μειώσουν σε 18-17 (στο 8′) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 23-21.

“Ανέβηκε” η Μπάμπεργκ, “εξαφανίστηκε” ο Αστέρας!

Στην δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι με σερί 13-5 προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με 35-28, με τους φιλοξενούμενους να έχουν χάσει τελείως τον ρυθμό τους. Οι Σέρβοι απάντησαν με σερί 7-1 και μείωσαν στον πόντο (36-35 στο 16′). Δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου η Μπάμπεργκ πήρε ένα καλό προβάδισμα (43-36), χάρη σε ένα δικό της σερί 7-1 και ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος μπροστά με  46-36.

“Καθάρισε” από νωρίς τελικά η Μπάμπεργκ!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Γερμανία ξεκίνησε με, την Μπαμπεργκ να προηγείται για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (52-42 στο 24′), με τον Ερυθρό να παίζει κακή άμυνα. Η διαφορά ανέβηκε και στους 18 πόντους (60-42 στο 27′) με συνολικό σερί 14-6 και το φινάλε της τρίτης περιόδου βρήκε τους πρωταθλητές Γερμανίας μπροστά με + 69-45!

Το “πάρτι” συνεχίστηκε

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι Σέρβοι προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά η Μπάμπεργκ διατηρούσε μια μεγάλη διαφορά (72-50 στο 33′).  5 λεπτά πριν το τέλος όλα είχαν κριθεί με τους Γερμανούς στο +25 (77-52) για πρώτη φορά. Στο τελευταίο δίλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 82-59 και τελικά κέρδισαν με το άνετο 86-62!

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντορέλ Ράιτ ήταν εξαιρετικός για την γερμανική ομάδα με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Μούσλι με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ο Νίκος Ζήσης σε 25 λεπτά σημείωσε 7 πόντους (1/3 σουτ, 1/2 βολές), μοίρασε 7 ασίστ και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στην τρίτη περίοδο όπου οι Γερμανοί “έτρεξαν” συνολικό σερί με 23-9 και σε εκείνο το σημείο “κλείδωσαν” την νίκη, αφού “εκτόξευσαν” την διαφορά στο +24!

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 46-36, 69-45, 86-62