Αχτύπητη η ΤΣΣΚΑ, διέλυσε τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ!

2018-03-01T21:52:50+00:00 2018-03-01T22:33:16+00:00.

01/Mar/18 21:52

Οι περισσότερες ομάδες των υψηλών θέσεων έφυγαν ηττημένες φέτος από το Τελ Αβίβ. Όχι όμως και η ΤΣΣΚΑ (όπως και ο Ολυμπιακός) που συνέτριψε με 93-73 τη Μακάμπι και πλησίασε ακόμα περισσότερο στην κατάκτηση της πρώτης θέσης της κανονικής περιόδου!

Η ΤΣΣΚΑ δεν άφησε περιθώρια στη Μακάμπι να υψώσει ανάστημα παρότι έπαιζε μπροστά στο κοινό της. Ξεκαθάρισε την κατάσταση από το πρώτο ημίχρονο, είχε λύσεις από παντού και έτσι πήρε τη νίκη που βάζει σε δύσκολη θέση τη Μακάμπι, η οποία ναι μεν κρατάει την 8η θέση ωστόσο δεν μπορεί να αισθάνεται ασφαλής έξι αγωνιστικές πριν το τέλος.

Εξέλιξη του αγώνα:

Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 11-6 και 22-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, έχοντας καλύτερο έλεγχο στο παιχνίδι, με λιγότερα λάθη (1-4) και περισσότερες δεύτερες επιθέσεις με τον Κάιλ Χάινς να κατεβάζει τέσσερα από τα επτά επιθετική της ριμπάουντ. Η Μακάμπι κρατήθηκε στο σκορ γιατί βρήκε πόντους μέσα από το ζωγραφιστό, με τον Τζόνα Μπόλντεν να πετυχαίνει οκτώ πόντους και να εξισσοροπεί κάπως την κατάσταση σε σχέση με τα άστοχα μακρινά της σουτ (0/4τριπ.).

Οι πολλές λύσεις που έβρισκε ο Ιτούδης, αλλά και μερικά καλάθια στο ανοικτό γήπεδο έφεραν τους πρωτοπόρους της Ευρωλίγκας στο +10 (23-33 στο 13’), αλλά η άμυνα της μέσα στο καλάθι παρέμενε αδύναμη, δεχόμενη το συντριπτικό ποσοστό των πόντων της από κοντά (28-33). Αν όμως πρέπει να μιλήσουμε για άμυνα, η λέξη φαίνεται πως είναι… απαγορευμένη στη Μακάμπι. Ντε Κολό, Ροντρίγκεθ και Χίγκινς βρήκαν εύκολα τους διαδρόμους και η διαφορά ξαναπήγε στο +10 (41-30, 44-32). Σύντομα η κατάσταση ξέφυγε εντελώς από τα χέρια της Μακάμπι, ο Ντε Κολό έκανε ότι ήθελε (13π. με 6/7 σουτ), ο Βέστερμαν βοήθησε από τον πάγκο και το ημίχρονο έκλεισε με 52-36!

Οι περισσότερες κατοχές της ΤΣΣΚΑ έκαναν τη διαφορά που παρέμεινε στα ίδια νούμερα (61-44) και μετά το πρώτο εξάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο. Πρέπει όμως να αναγνωριστεί στη Μακάμπι ότι όχι μόνο δεν σήκωσε λευκή σημαία, αλλά πίεσε σχεδόν σε όλο το γήπεδο και ψαλίδισε τη διαφορά στους 12 (53-65 στο 28′) και σε 56-67 στο 30′ (Κόουλ 11) αφήνοντας μία “εσάνς” ελπίδας στους φίλους της.

Για ακόμα μία φορά όμως η Μακάμπι προδόθηκε από τις επιστροφές της στην άμυνα με τον Κόρι Χίγκινς να τελειώνει τις φάσεις στον αιφνιδιασμό, 14-6 η διαφορά σε αυτόν τον τομέα, ένα εμφανώς καθοριστικό στοιχείο στο παιχνίδι (58-74). Η τελευταία αναλαμπή της Μακάμπι την έφερε μέχρι τους 11 πόντους, 63-74, αλλά ήταν και η τελευταία. Η Κλάιμπερν πήρε και αυτός τη σειρά του στο σκοράρισμα, η Μακάμπι δεν βρήκε ποτέ το “χέρι” της από μακριά και η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 82-65 αποτελειώνοντας τους γηπεδούχους, δίνοντας ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στο θρίαμβο της…

Τα στατιστικά του αγώνα

Παίκτης-κλειδί:

Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν ασταμάτητος και σε αυτό το παιχνίδι. Η Μακάμπι κρατούσε μία σχετικά καλή επαφή στο σκορ, ωστόσο στη δεύτερη περίοδο ο Γάλλος γκαρντ πήρε “φωτιά” και με σχεδόν απόλυτη ευστοχία βοήθησε την ομάδα του να πάρει μία μεγάλη και σίγουρη διαφορά.

Που κρίθηκε:

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν καταιγιστική στο πρώτο μέρος, πήρε μία διαφορά 16 πόντων χάρη στην εντυπωσιακή της επίθεση – χωρίς να υστερεί πολύ στην άμυνα- και ουσιαστικά σε εκείνο το διάστημα πήρε αυτό που ήθελε.

Δεκάλεπτα: 18-22, 18-30, 20-15, 17-26

Διαιτητές: Πουκλ (Σλοβ.), Περούγκα (Ισπ.), Σίλβα (Πορτ.)