Μιλάνο: Με άμυνα και… “ξέσπασμα” στο δεύτερο δεκάλεπτο κέρδισε την Εφές

2018-03-01T22:21:12+00:00 2018-03-01T22:21:12+00:00.

01/Mar/18 22:21

Μία εύκολη νίκη πέτυχε η Αρμάνι Μιλάνο στην έδρας της με 77-64 κόντρα στην Εφές, σε ένα ματς δύο ομάδων που βλέπουν την πορεία τους στην διοργάνωση να φτάνει στο τέλος της.

Όλα στον αγώνα κρίθηκαν, στην δεύτερη περίοδο όπου οι Ιταλοί ανέβασαν την διαφορά στο +15 και κάπου εκεί, παρά τις προσπάθειες των Τούρκων το παιχνίδι δεν γύρισε.

Αναλυτικά εδώ τα στατιστικά του ματς!

Πλέον η Μιλάνο έχει ρεκόρ 8-16, ενώ η Εφές παραμένει “ουραγός” της βαθμολογίας με ρεκόρ 6-18.

Το παιχνίδι

Καλύτερη η Εφές, αλλά… ισοπαλία

Καλύτερα ξεκίνησε στο παιχνίδι η Εφές και προηγήθηκε από νωρίς με 10-6 (στο 4′), με την Μιλάνο να έχει ήδη 3 λάθη. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν διατήρησε το προβάδισμα της στα ίδια επίπεδα (13-10 στο 7′), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Μιλάνο να ισοφαρίζει σε 17-17.

Τρομερό “ξέσπασμα” των Ιταλών!

Στην δεύτερη περίοδο στο “Φόρουμ”, οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι με σερί 10-4 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 6 πόντους (27-21 στο 13′), έχοντας 67% στα δίποντα, ενώ η Εφές δεν είχε σημειώσει τρίποντο (0/5). Οι Ιταλοί συνέχιζαν να προηγούνται, αυξάνοντας μάλιστα την υπέρ τους διαφορά (37-27 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +15 (44-29)!

Προσπάθησε για το “come back” η Εφές

Το δεύτερο ημίχρονο στο Μιλάνο ξεκίνησε με, τους Τούρκους να μην μπορούν να μειώσουν και να απειλήσουν ουσιαστικά, με την διαφορά να παραμένει υψηλή (51-36 στο 24′). Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν κατάφεραν να μειώσουν στου 10 πόντους (55-45 στο 29′) με σερί 9-4 και παίζοντας καλή άμυνα, ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με 58-45.

Τίποτα δεν άλλαξε, άνετη νίκη η Μιλάνο

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτου του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά την διαφορά στο +17 για πρώτη φορά (62-45 στο 32′) και ουσιαστικά “αγκάλιασαν” την νίκη. Περίπου 4′ λεπτά πριν το φινάλε, η Εφές μείωσε σε 66-53, αλλά πλέον είχε λιγοστές πιθανότητες ανατροπής. Στα τελευταία δύο λεπτά του ματς, οι γηπεδούχοι είχαν “κλειδώσει” την νίκη προηγούμενοι με 12 πόντους (70-58) και πανηγύρισαν στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα με 77-64!

Παίκτης-κλειδί: Κορυφαίος των γηπεδούχων, ήταν ο Τζέρελς με 13 πόντους και 5 ασίστ, ενώ σε καλό βράδυ βρέθηκαν ο Γκουντάϊτις σημειώνοντας 7 πόντους και μαζεύοντας 10 ριμπάουντ και ο Εμπαγιέ με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Επίσης ο Κουζμίνσκας είχε 9 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Που κρίθηκε: Στην δεύτερη περίοδο, όπου η Μιλάνο “ξέσπασε” και με συνολικό επιμέρους σκορ 27-12 προηγήθηκε με 15 πόντους και “κλείδωσε” ουσιαστικά την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 44-29, 58-45, 77-64