“Σκότωσε” με… Ρότσεστι την Μάλαγα ο Ερυθρός Αστέρας!

2018-03-02T21:01:11+00:00 2018-03-02T21:01:11+00:00.

02/Mar/18 21:01

Μία πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Ερυθρός Αστέρας στην έδρα του με 80-76 κόντρα στην Ουνικάχα Μάλαγα και διατηρεί ελπίδες πρόκρισης στα πλέιοφς.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, όμως στην τρίτη περίοδο οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν… στροφές και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά, την οποία διαφύλαξαν μέχρι τέλους.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ!

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στο 10-14 και “κυνηγούν” με λίγες πιθανότητες την 8η Μακάμπι που έχει ρεκόρ 12-12.

Το παιχνίδι

Απόλυτη ισορροπία στο ξεκίνημα

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι (5-0 στο 2′), με την Μάλαγα να έχει αμυντικό πρόβλημα (11-8 στο 4′). Οι Ανδαλουσιάνοι απάντησαν με σερί 7-3 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 15-14 (στο 7′), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με το παιχνίδι ισόπαλο στο 24-24.

Καλύτερος ο Ερυθρός, άστοχη η Μάλαγα

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στην “Αλεξάνταρ Νίκολιτς Χολ”, το παιχνίδι συνέχιζε να είναι κλειστό και οι Σέρβοι εκμεταλλευόμενοι την αστοχία της Μάλαγα από μακριά (0/5 τρίποντα), πήραν το ελάχιστο προβάδισμα με 28-27 (στο 14′). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα (8 λάθη η Μάλαγα) και προηγήθηκαν με 35-32 (στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-37.

“Ερυθρόλευκο” ξέσπασμα!

Το δεύτερο ημίχρονο στο Βελιγράδι ξεκίνησε με, τους “ερυθρόλευκους” να “τρέχουν” σερί 7-0 και να προηγούνται για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (47-37 στο 23′). Οι Ισπανοί μείωσαν με μικρό σερί 9-4 (51-46 στο 26′), ενώ η διαφορά μειώθηκε ακόμα περισσότερο στους 4 πόντους (54-50 στο 28′). Η τρίτη περίοδος έληξε με 62-52 έπειτα από “ερυθρόλευκο” σερί 8-2.

Νίκησαν στο φινάλε οι γηπεδούχοι!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι με μικρό σερί 5-0 μείωσαν σε 62-57 (στο 33′) και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς. Το σερί μεγάλωσε στο 10-3 για τους Ισπανούς και το σκορ περίπου 5′ λεπτά πριν το τέλος έγινε 65-62. 3 λεπτά πριν την λήξη οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα με 72-66 και ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη.

Ένα χαμένο ελεύθερο τρίποντο του Σαλίν δεν επέτρεψε στην Μάλαγα να μειώσει στον πόντο (74-70 στο 39′) και τελικά ο Μπιέλιτσα “υπέγραψε” την νίκη του Αστέρα με λέι απ (76-70). Τελικά οι Σέρβοι κέρδισαν με 80-76!

Παίκτης-κλειδί: Ο Ρότσεστι ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους (7/10 σουτ) και 4 ασίστ, ενώ και ο Μπιέλιτσα ήταν καλός με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Επίσης ο Φελντέιν είχε 11 πόντους με 3/6 τρίποντα και 4 ασίστ.

Που κρίθηκε: Στην διψήφια διαφορά που πήρε ο Ερυθρός Αστέρας στην δεύτερη περίοδο και στην άμυνα των Σέρβων, που δεν επέτρεψε στους Ισπανούς να μειώσουν αρκετά την διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 40-37, 62-52, 80-76