Ολυμπιακός: Με Ρόμπερτς “εκπόρθησε” το ΟΑΚΑ και σφράγισε το πλεονέκτημα! (videos)

2018-03-02T22:46:52+00:00 2018-03-03T00:11:41+00:00.

02/Mar/18 22:46

ŕљˉÊ`/ ЁϠ- ϓ֐ / EUROLEAGUE / PANATHINAIKOS - OLYMPIAKOS (֙ԏÑVɁ: ȁ́ӇӠć̏ЏՋϓ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός δεν χάνει το πλεονέκτημα έδρας! Η ομάδα του Σφαιρόπουλου με MVP και clutch στην παράταση τον Ρόμπερτς άλωσε το ΟΑΚΑ στην παράταση (85-87), νικώντας τον Παναθηναϊκό που έκανε μεγάλη ανατροπή, η οποία όμως έμεινε μισή και πλέον… τρέχει και δεν φτάνει για την είσοδο στην τετράδα!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Οι Πειραιώτες είναι πολύ σκληρά καρύδια και θριαμβευτικά θα έχουν πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, αφού απάντησαν την κατάλληλη στιγμή στο σερί πέντε νικών του Παναθηναϊκού στα ντέρμπι, με νίκη στο ΟΑΚΑ!

Μια νίκη που ήρθε δια χειρός του φοβερού Ρόμπερτς (18π.), που έβαλε το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα στην παράταση κι έδωσε το πάνω χέρι στον Ολυμπιακό, ώστε να λυγίσει τους “πράσινους”!

Πλέον ο Ολυμπιακός, που είχε σταθερά το πάνω χέρι και ηγετικές μορφές και τους Πρίντεζη (15π., 6ριμπ.), Σπανούλη (15π.) και Παπαπέτρου (11π.) ανεβαίνει στο 17-7, την ώρα που οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 14-10, μπαίνοντας σε ακόμα πιο δύσκολη θέση στη μάχη της πρώτης τετράδας, παρά τη συγκλονιστική εμφάνιση από Καλάθη (23π., 10ασ.), Γκιστ (21π., 6ριμπ.) και Σίνγκλετον (13π., 8ριμπ.).

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Με Γκιστ μπροστά

Ο Πασκουάλ επέλεξε να δώσει θέση βασικού στον Λοτζέσκι μετά την επιστροφή του, με τον Παναθηναϊκό να έχει πρωταγωνιστή τον Γκιστ, που μαζί με τον Καλάθη και τον Πρίντεζη από την άλλη πλευρά βρήκαν λύσεις στα νευρικά πρώτα λεπτά (8-8, 6’).

Ο Γκάμπριελ έδωσε αέρα (16-12, 9’), απαντώντας στον Σπανούλη και οι γηπεδούχοι είχαν μικρό προβάδισμα στο τέλος της περιόδου (18-16).

“Πράσινη” νευρικότητα, “ερυθρόλευκη” ηρεμία

Η νευρικότητα ήταν ευδιάκριτη, ειδικά στην πράσινη πλευρά, με μεγάλη ασυνεννοησία και αστοχία στις βολές. Η είσοδος του Πέιν έδωσε ανάσα με πέντε σερί πόντους του Αμερικανού (23-20, 12’), ωστόσο η απάντηση ήταν άμεση από τους πιο συγκεντρωμένους παίκτες του Σφαιρόπουλου.

Ο Ρόμπερτς σε πανομοιότυπες φάσεις είχε 3/3 τρίποντα, ενώ η στόχευση στον Παπαπέτρου είχε αποτέλεσμα, τόσο κοντά, όσο και από τη γωνία για το 23-32 (14:30’’) με σερί 12-0.

Ο Παναθηναϊκός δεν πήρε κάτι από τις βεβιασμένες προσπάθειες Ρίβερς και Τζέιμς, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τα μέγιστα αμυντικά από τον Τιλί, που μάζεψε τα… σκουπίδια και να το εκμεταλλεύεται στο τρανζίσιον ώστε με βολές του Σπανούλη να καταγράψει τη μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά (30-43, 19’), πριν τον Σίνγκλετον και το 34-43 (20’).

Άντεξε στα ξεσπάσματα

Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να ανεβάσουν την πίεσή τους με τον άξονα Καλάθη-Γκιστ. Ο Σπανούλης πήρε πρωτοβουλίες για τον Ολυμπιακό με επιτυχία, ενώ ο Πρίντεζης επανέφερε το +12 (40-52, 25’). Ο Καλάθης με την πίεση στον Σπανούλη έχτισε μικρό σερί (45-52), ωστόσο οι Πειραιώτες διατήρησαν την ψυχραιμία τους ώστε να διατηρήσουν διψήφιο πάνω χέρι (46-59, 27’).

Η αστοχία στις βολές στοίχιζε στον Παναθηναϊκό εύκολους πόντους, όπως και οι κακές επιθετικές επιλογές, με τρίποντα υπό πίεση, με τα τελευταία δευτερόλεπτα της τρίτης περιόδου να είναι χαρακτηριστικά, αφού ο Ρίβερς αστόχησε και ο Παπαπέτρου στη λήξη έδωσε στους φιλοξενούμενους +12 στην τελική ευθεία (50-62).

Ο Καλάθης το γύρισε

Με Λοτζέσκι και Τζέιμς έγινε απόπειρα ανατροπής (55-62), ωστόσο ο Μπράουν ήταν αυτός που έβγαλε ασπροπρόσωπο τον Σφαιρόπουλο (57-67, 34’) με τις προσωπικές του ενέργειες, όσο ο Σπανούλης έπαιρνε ανάσες στον πάγκο.

Εκεί αποφάσισε να βγει μπροστά ο Καλάθης από τη στιγμή που δεν βρίσκονταν τα εύστοχα τρίποντα, με… διεμβολή της άμυνας του Ολυμπιακού (62-67, 35:30’’) και ο Γκιστ έφερε το ντέρμπι σε απόσταση βολής (64-67, 36’).

Μάλιστα ο Καλάθης έχασε ευκαιρία να το φέρει στα ίσια, με τους γηπεδούχους να επανέρχονται μετά το 64-70, στον πόντο με τον Τζέιμς (69-70, 38’)! Η δέκατη ασίστ του Νικ για το κάρφωμα του Γκιστ έδωσε το πρώτο πράσινο προβάδισμα μετά το 23-20 (71-70) και πλέον όλα ήταν στην κόψη του ξυραφιού.

Ο Σπανούλης είχε 1/2 βολές (71-71, -55’’), με τον Παναθηναϊκό να χάνει διπλή ευκαιρία (Τζέιμς), τον Σπανούλη δύσκολο λέι απ και τον Τζέιμς να μπερδεύεται. Ετσι όλα κρίθηκαν στην παράταση.

Καταλύτης Ρόμπερτς

Στη… σκυταλοδρομία, μετά τους Καλάθη, Πρίντεζη ήρθε ο Ρίβερς (78-75, 42’), με τις βολές να επαναφέρουν την ισοπαλία (78-78, 43’), ενώ ο Γκιστ είχε αποβληθεί με φάουλ. Ο Καλάθης ήταν πάλι εκεί (81-78), όπως και ο Σπανούλης (81-81) με γκολ-φάουλ.

Ο Ρόμπερτς με… βόμβα τριών πόντων έδωσε το πάνω χέρι στον Ολυμπιακό (82-84, 44’), ενώ μετά τη λάθος επιλογή των “πράσινων” ο Παπαπέτρου με 1/2 βολές έκανε το 82-84 (-4,8’’).

Ο Τζέιμς έχασε μία βολή, εξανεμίζοντας τις τελευταίες ελπίδες της ομάδας του, με τον Ολυμπιακό να φεύγει πανηγυρίζοντας μια μεγάλη νίκη, που τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στο πλεονέκτημα, την ώρα που ο Παναθηναϊκός απομακρύνεται από τον δικό του στόχο.

Ο Μπράιαν Ρόμπερτς έκανε τη διαφορά στο ΟΑΚΑ, με τους 18π. του και το μεγάλο τρίποντο στην παράταση, έχοντας μεγάλη συμπαράσταση από Πρίντεζη, Σπανούλη και Παπαπέτρου.

Που κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε σχεδόν σε όλο το ματς τον Ολυμπιακό και μπόρεσε να επανέλθει από το -12 του 30’ (50-62), χάνοντας μάλιστα κι ευκαιρία νίκης στο φινάλε της κανονικής διάρκειας. Στην παράταση ο καθοριστικός ήταν ο Ρόμπερτς, που έβαλε το πλέον κρίσιμο σουτ για το 82-84, βάζοντας σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους, στο δρόμο για τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-16, 34-43, 50-62, 71-71 (κ.α.), 85-87 (πρτ.)

Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Γιαβόρ (Σλοβενία), Ρότσα (Πορτογαλία)