Παναθηναϊκός – κριτική: Οι λίγοι δε μπόρεσαν να νικήσουν τους… περισσότερους (videos)

2018-03-02T23:37:20+00:00 2018-03-03T00:00:45+00:00.

John Rammas

02/Mar/18 23:37

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από την ήττα από τον Ολυμπιακό (85-87 παρ.) στο ΟΑΚΑ για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 Κρις Σίνγκλετον
Άρχισε νωθρός, ως συνήθως τον τελευταίο καιρό, σε επίθεση κι άμυνα, ενώ, παρότι πάνω στον Γιώργο Πρίντεζη, η εξέλιξη τον έφερε να κάνει 2 γρήγορα φάουλ (στο 2′) στον Νίκολα Μιλουτίνοφ, πριν το ρίσκο ακόμη ενός φάουλ σταματήσει στο 7′. Επέστρεψε πιο αποτελεσματικός στην επίθεση στην δεύτερη περίοδο (7π.), αλλά πάντα ευάλωτος στην άμυνα, όπου ο Ολυμπιακός τον σημάδεψε αρκετές φορές. Δεν του κόστισε περισσότερο σε φάουλ και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό (13π. με 1/2δίπ., 2/5τρίπ., 5/7β., 8ρ., 1ασ., 1κλ., 1λ.), αλλά επιθετικά μέχρι το 42′ (ασίστ στον Κέι Σι Ρίβερς για το 78-75).

#3 Κέι Σι Ρίβερς
Πάτησε παρκέ στο 7′ και του πήρε 7 λεπτά για να σουτάρει πρώτη φορά (air ball floater), πριν αστοχήσει σε ακόμη 2 τρίποντα σε διαδοχικά 9:22 στο πρώτο ημίχρονο. Κάλλιο αργά παρά ποτέ στο 38′ έβαλε τέλος στην αστοχία (τρίποντο για το 67-70 μετά από 0/4 σουτ), είχε και το τρίποντο για το 78-75 στο 42′, αλλά δεν σούταρε στα τελευταία 3 λεπτά (6π. με 0/1δίπ., 2/5τρίπ., 3ρ., 1ασ., 2κλ., 1λ. σε 29:24).

#5 Μάικ Τζέιμς
Δεν του βγήκε σχεδόν τίποτα στο πρώτο ημίχρονο, αφού μετά τα πρώτα 0/3 σουτ και τη 1 ασίστ στα πρώτα 10:00 δεν είχε τίποτε άλλο σε ακόμη 3:40 στην επιστροφή του στο παρκέ. Η καλύτερή του στιγμή ήρθε στα -1:55, όταν με layup μείωσε σε 69-70, αλλά γενικά οι ηρωισμοί δεν βγήκαν σε καλό για τον ίδιο και την ομάδα του. Έκλεισε στους 9 πόντους με 3/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 3/5 ελεύθερες βολές δίπλα σε 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 31:07.

#6 Έιντριαν Πέιν
Μπήκε στο παιχνίδι στο 11′ κι ο ενθουσιασμός τον οδήγησε σε 4(+1) θεαματικούς πόντους (alley-oop κάρφωμα + 1/1β., κάρφωμα) στα πρώτα του 4:02. Αποδείχθηκαν και τα μοναδικά του.

#11 Νίκος Παππάς
Η είσοδός του στο 11′ δεν έδωσε στον Παναθηναϊκό όλα όσα ζητούσε, αφού, πέραν των 0/2 τριπόντων, δεν κατάφερε να απειλήσει ούτε στο “ένας εναντίον ενός”. Με 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ δεν έμεινε στο παρκέ για περισσότερα από 6:20. Εν τέλει δεν έπαιξε για περισσότερα από 13:51 και πώς αλλιώς με μόλις 1 πόντο με 0/4 σουτ και 1/2 ελεύθερες βολές. Είχε και 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

#14 Τζέιμς Γκιστ
Ξεχώρισε νωρίς για τον Παναθηναϊκό, όχι απλώς με την ενέργειά του, αλλά και με την αποτελεσματικότητά του, τουλάχιστον στην επίθεση, σε ένα από τα καλύτερά του πρώτα ημίχρονα (9π. με 4/4 σουτ, 2ρ. στα πρώτα 10:29 και 2/4β., 1ρ., 1ασ., 1κλ. σε άλλα 5:29 στη β’ περ.). Συνέχισε κάνοντας τα πάντα και στις δύο άκρες του παρκέ (21π. με 7/8δίπ., 1/1τρίπ., 4/6β., 6ρ., 2ασ., 1κλ., 1κοψ., 1λ. σε 32:41), πριν το 5φ. στο 41′ του στερήσει το δικαίωμα να ολοκληρώσει τη δουλειά για την ομάδα του.

#15 Ίαν Βουγιούκας
Σηκώθηκε από τον πάγκο στο 27′ ως εναλλακτική του Παναθηναϊκού στη ρακέτα, αλλά στην πρώτη άμυνα ο Τζαμέλ ΜακΛιν τον πήγε μέχρι το καλάθι, ενώ στην επόμενη κατοχή πρόσθεσε κι αυτός στο σύνολο των άστοχων βολών. Δεν έπαιξε για περισσότερα από 4:12 (1π. με 1/2β., 1ρ., 1λ.).

#19 Λούκας Λεκαβίτσιους
Η είσοδός του στο 11′ δεν ανέβασε τον Παναθηναϊκό, αλλά τον Μπράιαν Ρόμπερτς κι ο Τσάβι Πασκουάλ δεν άργησε να τον τραβήξει πίσω στον πάγκο (0/1δίπ., 1ασ. σε 2:51). Επέστρεψε για ακόμη λίγο σε τρίτη και τέταρτη περίοδο κι αυτό ήταν (0/1δίπ., 1ασ. σε 8:31), πολύ περισσότερο μετά από το 4ο φάουλ.

#22 Κένι Γκέιμπριελ
Τα γρήγορα φάουλ του Κρις Σίνγκλετον τον έριξαν στη μάχη στο 7′ και κατάφερε να κάνει αρκετή από τη βρώμικη δουλειά (1/1τρίπ., 1ρ., 1ασ., 1κλ.), αλλά μέχρι το 13′ είχε ήδη μπλέξει κι αυτός (3φ.). Η επιστροφή ήρθε στην παράταση (μετά το 5φ. του Τζέιμς Γκιστ), όπου είχε την ευκαιρία να κάνει το κάτι παραπάνω, αλλά το τρίποντό του στο 43′ με το σκορ στο 78-77 βρήκε σίδερο (3π. με 1/2δίπ., 2ρ., 1ασ., 1κλ. σε 8:52). Σαν να μην έφτανε αυτό, σχεδόν αμέσως μετά έδωσε κι ένα έμμεσο τρίποντο στον Βασίλη Σπανούλη (81-81 στο 44′).

#24 Ματ Λοτζέσκι
Η επιστροφή στη δράση για πρώτη φορά από τις 14/1 τον βρήκε αρκετό κρύο, αφού αστόχησε στο πρώτο σουτ (τρίποντο) του Παναθηναϊκού), πριν μετρήσει άλλα 0/2 σε 6:58+3:40 στο πρώτο ημίχρονο. Δεν ήταν η βραδιά του (3π. με 0/1δίπ., 1/4τρίπ., 2ρ. σε 15:38), ενώ αντιμετώπισε προβλήματα και στην άμυνα.

#33 Νικ Καλάθης
Η αστοχία του ήταν εκνευριστική στην αρχή (5π. με 2/5 σουτ, 1/4β. στα πρώτα 10:29), αλλά αντιστρόφως ανάλογη στη συνέχεια, σε βαθμό να φτάσει σε εντυπωσιακό double-double (23π. με 7/15δίπ., 2/5τρίπ., 3/9β., 4ρ., 10ασ., 1λ. σε 36:29). Εκτός από το να σκοράρει με κάθε τρόπο, μέχρι και ποστάροντας τον Βασίλη Σπανούλη, ήταν μπροστάρης και στην άμυνα. Δυστυχώς για τον ίδιο και την ομάδα του δε χάρηκε τίποτε από όλα αυτά.

#43 Θανάσης Αντετοκούνμπο
Τα τελευταία 4″ του πρώτου ημιχρόνου για την άμυνα στον Βασίλη Σπανούλη ήταν και τα 1:26 της παράτασης ήταν όλα κι όλα όσα έπαιξε αυτή τη φορά, χωρίς να του φτάνουν να επηρεάσει την εξέλιξη του παιχνιδιού.