Ο Γκάουντλοκ “σκοτώνει” τις ελπίδες της Χίμκι για τετράδα! (vids)

2018-03-08T19:43:10+00:00 2018-03-08T20:48:13+00:00.

08/Mar/18 19:43

Ένα τεράστιο διπλό παρότι αδιάφορη βαθμολογικά, πέτυχε η Αρμάνι Μιλάνο στην Μόσχα κόντρα στην Χίμκι με 86-77, η οποία πλέον “εκτροχιάστηκε” πλήρως από την προσπάθεια της να καταλάβει την 4η θέση στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας!

Οι Ιταλοί μπήκαν με φόρα από την αρχή του ματς στην επίθεση και η άμυνα της Χίμκι πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δεν κατάφερε να τους σταματήσει, με αποτέλεσμα να γνωρίσει η ρώσικη ομάδα μία ήττα “σοκ”.

Αναλυτικά στα στατιστικά του ματς!

Η ομάδα του Έλληνα προπονητή μετά από αυτή την νίκη δεν διατηρεί πολλές πιθανότητες για την τέταρτη προνομιούχο θέση έχοντας ρεκόρ 14-11, καθώς βρίσκεται πίσω από την Ζαλγκίρις. Η Μιλάνο αντίθετα παλεύει για να μην τερματίσει… τελευταία με ρεκόρ 9-16.

Το παιχνίδι

“Χτύπησε” με την επίθεση η Αρμάνι στο ξεκίνημα

Με φόρα στην επίθεση ξεκίνησαν το ματς η Χίμκι και η Αρμάνι με το αποτέλεσμα ισόπαλο στο 11-11 (στο 4′). Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν με 18-16 (στο 7′), ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +10 (30-20) με buzzer beater τρίποντο του Τζέρελς και σερί 12-4!

Συνέχεια στο επιθετικό “show” των Ιταλών!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στην Μόσχα, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξαν πολύ δυνατή άμυνα και μείωσαν με σερί 9-4 σε 34-29 (στο 14′) και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι. Με τον Τζένκινς να πετυχαίνει 8 συνεχόμενους πόντους η Χίμκι πέρασε μπροστά στο σκορ μετά από ώρα με 37-36 (στο 16′). Οι Ιταλοί πήραν ξανά το προβάδισμα με 41-39 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Αρμάνι ξανά στο +10 (49-39) με επιμέρους σκορ 8-3.

Επέστρεψε ξανά στο ματς η Χίμκι

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού ξεκίνησε με, τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να προσπαθούν να μειώσουν, κάτι μάλιστα που κατάφεραν με τρίποντο και φάουλ του Σβεντ 54-48 (στο 24′). Το come back της Χίμκι δεν σταμάτησε εκεί, αφού με κάρφωμα του Ρόμπινσον πέρασε μπροστά με 55-54 (στο 25′), με σερί 16-4. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν με “νύχια και δόντια” το προβάδισμα (60-59 στο 27′) και το δεκάλεπτο έληξε με 62-61.

“Αυτοκτονία” για Χίμκι στο τέλος!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι πάλευαν για ένα σπουδαίο διπλό και είχαν προβάδισμα με 67-66 (στο 32′). 5′ λεπτά περίπου πριν το φινάλε, η Αρμάνι ήταν μπροστά με 72-68 και “απειλούσε” την Χίμκι με ένα μεγάλο “στραβοπάτημα”. Με καλάθι του Κουζμίνσκας στο 36ο λεπτό, οι Ιταλοί ανέβασαν την διαφορά στο +8 (76-68) και έγιναν το μεγάλο φαβορί για την νίκη.

Στα τελευταία λεπτά του ματς, ο Σβεντ με 4 προσωπικούς πόντους του μείωσε σε 78-73 (στο 38′) και έδωσε ελπίδες στην Χίμκι για να ανατρέψει την κατάσταση. Μάλιστα ένα λάθος του Γκάουντλοκ στο κέντρο του γηπέδου, έδωσε την ευκαιρία στον Μάρκοβιτς να πετύχει καλάθι και φάουλ και να μειώσει στους 2 πόντους (78-75 1:16′). Ένα άστοχο σουτ του Σβεντ και ένα καλάθι του Γκάουντλοκ (80-75) “σφράγισαν” το ιταλικό διπλό με το τελικό 86-77 να είναι απόλυτα δίκαιο!

Παίκτης-κλειδί: Ο Άντριου Γκάουντλοκ “σκότωσε” τους Ρώσους με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ κάνοντας μάλιστα προσωπικό ρεκόρ πόντων για φέτος, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Τζέρελς με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Επίσης ο Κουζίνσκας είχε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Γκουντάϊτις 8 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στην κακή περιφερειακή άμυνα της Χίμκι που επέτρεψε στον Γκάουντλοκ να κάνει “πάρτι” και στην ελλιπή συγκέντρωση που επέδειξαν οι παίκτες του Έλληνα προπονητή από την αρχή του ματς και στις κρίσιμες στιγμές στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 20-30, 39-49, 62-61, 77-86