ΤΣΣΚΑ: Επιθετική ραψωδία και ”100άρα” επί της Μάλαγα!

2018-03-09T19:41:28+00:00 2018-03-09T21:14:05+00:00.

09/Mar/18 19:41

Χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, η ΤΣΣΚΑ κέρδισε στη Μόσχα την Μάλαγα και πέτυχε την 3η συνεχόμενη νίκη της και 20η φετινή. ”Πάρτι” από τον Ντε Κολό!

Έχοντας σε μεγάλη ημέρα σχεδόν τος μισούς της παίκτες, η ΤΣΣΚΑ δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο του ματς. Η ρωσική ομάδα είναι πρώτη στην βαθμολογία της Ευρωλίγκας, με ρεκόρ 20-5. Αντιθέτως, οι ισπανοί ”έπεσαν” στο 10-15 και έχει ακόμα λιγότερες πιθανότητες για πρόκριση στα πλέι οφς.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η ΤΣΣΚΑ ήταν το απόλυτο φαβορί και το απέδειξε στο παρκέ από το πρώτο κιόλας λεπτό. Η επίθεσή της ήταν στα συνήθη υψηλά επίπεδα και με τον Νικίτα Κουρμπάνοφ να κάνει τρομερή εκκίνηση, το 30-20 του πρώτου δεκαλέπτου ήταν αναμενόμενο.

Ανάλογο σκηνικό και στη συνέχεια. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ανώτερη σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και με το πόδι πατημένο στο γκάζι και τον Οθέλο Χάντερ να επιστρέφει ορεξάτος, μετά από 3 ματς που ήταν εκτός, έφτασε ακόμα και στο +23 (50-27). Τελικά, Νεμάνια Νέντοβιτς και Τζέιμς Όγκουστιν ”μάζεψαν” κάπως την κατάσταση και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 57-43.

Φρενήρης ρυθμός και… ”100άρα”

Δεν υπήρχε σημάδι ότι θα αλλάξει κάτι και η επιβεβαίωση αυτού ήρθε στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τους Ουίλ Κλάιμπερν και Σέρχιο Ροντρίγκεζ να ”γεμίζουν” την προσωπική τους στατιστική, η ΤΣΣΚΑ κατέβασε τους ρυθμούς και απλά συντήρησε την διαφορά των 15+ πόντων, καθ’ όλη την διάρκεια της τρίτης περιόδου.

Τυπική διαδικασία τα τελευταία 10 λεπτά, με το τελικό σκορ να είναι η μοναδική εκκρεμότητα. Ο Νάντο Ντε Κολό φρόντισε να ανεβάσει την απόδοσή του και μαζί και το τελικό σκορ για την ομάδα του με 101-76!

Πού κρίθηκε: Ουσιαστικό, δεν υπήρξε ποτέ σημείο του ματς που να είχε βάσιμες ελπίδες η Ουνικάχα. Οι Μοσχοβίτες ήταν εντυπωσιακοί και στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν ό,τι χρειαζόταν, προκειμένου να συντηρήσει ένα ασφαλές προβάδισμα μέχρι τέλους. Και πώς να μην εξελιχθεί έτσι το ματς, όταν οι γηπεδούχοι είχαν πέντε διψήφιους παίκτες και ποσοστό άνω του 50% (15/27) από την γραμμή του τριπόντου.

Παίκτης-κλειδί: Μπορεί οι Κουρμπάνοφ (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Χάντερ (10 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα) να ήταν εντυπωσιακοί στην αρχή, όμως ο Νάντο Ντε Κολό ήταν ασταμάτητος με 23 πόντους (4/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα)!

Εξαιρετικός και ο Κλάιμπερν, με μία ακόμα πειστική εμφάνιση. Ο Αμερικανός είχε 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και ένα κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 57-43, 79-61, 101-76.