Κριτική παικτών: Οι παλιοί γνωστοί “λύκοι” και οι νέοι… πόλοι! (videos)

2018-03-09T22:49:42+00:00 2018-03-10T08:26:30+00:00.

09/Mar/18 22:49

Ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που ήθελε από το παιχνίδι με τη Μπάμπεργκ και συνεχίζει να βρίσκεται σε απόλυτη τροχιά πλεονεκτήματος έδρας, ενόψει των Playoffs που πλησιάζουν!

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ευτύχησε να έχει αρκετούς παίκτες σε καλή μέρα, αλλά η διαφορά δημιουργήθηκε στα σημεία του αγώνα που οι κόκκινοι έπαιζαν αποτελεσματικά τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα. Οι Σπανούλης, Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ και Μακλίν ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν στην επίθεση, αλλά υπήρχαν κι άλλοι παίκτες που έβαλαν το δικό τους λιθαράκι για να έρθει η 18η νίκη του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα.

Πάμε να δούμε την απόδοση του κάθε παίκτη ξεχωριστά.

Τζαμέλ Μακλίν

Τα δύο γρήγορα φάουλ που έκανε, δεν του έδωσαν το δικαίωμα να μείνει για πολύ στο παρκέ στο πρώτο κομμάτι χρησιμοποίησής του στο πρώτο ημίχρονο. Έμεινε στο παρκέ μόλις για 3 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα. Πάντως, πρόλαβε να βάλει 4 πόντους με βολές. Στη συνέχεια και βασικά στο τελευταίο δεκάλεπτο που όλα μετρούν διπλά… οργίασε και απέδειξε πόσο σημαντικό είναι να έχεις ένα ψηλό – σκόρερ, που μπορεί να δημιουργήσει φάσεις για τον εαυτό του χωρίς να έχει κανέναν ανάγκη! Μεγάλο πράγμα… Ο Τζαμέλ “γάζωσε” τη Μπάμπεργκ στο πιο κρίσιμο σημείο και κατάφερε τελικά να σκοράρει 16 πόντους με 6 ριμπάουντ και 1 τάπα σε 16 λεπτά!

Μπόμπι Μπράουν

Δεν του βγήκε το παιχνίδι στην επίθεση, στο πρώτο ημίχρονο. Πήρε ένα “σκοτωμένο” τρίποντο στο τέλος του χρόνου, δύο Floater που δεν βρήκαν στόχο και τουλάχιστον πρόλαβε να μοιράσει 2 ασίστ σε 4 λεπτά συμμετοχής στο ματς ως εκείνο το σημείο. Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πήγε με τις… σίγουρες λύσεις και έτσι ο Μπόμπι δεν πάτησε ξανά παρκέ, έμεινε στα 4 λεπτα. Μικρή σημασία έχει, αφού τα κρίσιμα είναι μπροστά και ο συγκεκριμένος παίκτης για… αυτά αποκτήθηκε.

Βασίλης Σπανούλης

Κεφάτος, με καθαρό μυαλό και… γρήγορα πόδια! Ο αρχηγός του Ολυμπιακού είναι πια σε καλή κατάσταση, αυτό φαίνεται και επηρεάζει θετικά όλη την ομάδα. Ξεκίνησε τον αγώνα, με στόχο να βάλει στο παιχνίδι και σε… ρυθμό όλους τους συμπαίκτες του, ενώ παράλληλα σκόραρε με οικονομία προσπαθειών. Μοναδικό ψεγάδι στο πρώτο ημίχρονο το ότι δεν βρήκε στόχο από το τρίποντο. Συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς. Ποιότητα, ηγετική ικανότητα, δίψα, ενέργεια! Το κοντέρ στο τέλος “έγραψε” 17 πόντους, 8 ασίστ και 2 ριμπάουντ. Αγέραστος!

Ιωάννης Παπαπέτρου

Δεν σκόραρε και δεν πήρε πρωτοβουλίες στο πρώτο ημίχρονο. Εμεινε στο παρκέ 13 λεπτά συνολικά με 3 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Ο “Πάπι” έδειξε και στην πρόσφατη μεγάλη νίκη στο ΟΑΚΑ πόσο σημαντικός μπορεί να αποβεί για τον Ολυμπιακό και αυτό που πρέπει να κάνει είναι να αποκτήσει σταθερότητα και σημαντική επιρροή, ακόμα και όταν τύχει να μη παίξει όσο θέλει. Πλέον παίζει στη θέση που του αρέσει, το “3” και αυτό αυξάνει τις ελπίδες να σταθεροποιηθεί σε πιο υψηλά στάνταρ απόδοσης και προσφοράς.

Γιάνις Στρέλνιεκς

Μακριά από τον καλό του εαυτό και κυρίως φαίνεται να μην έχει ρυθμό στην επίθεση, κάτι που επηρεάζει συνολικά το παιχνίδι του. Στο πρώτο ημίχρονο αγωνίστηκε σχεδόν 9 λεπτά και δεν σκόραρε με 0/2 σουτ. Δεν άλλαξαν πολλά πράγματα για τον ίδιο στη συνέχεια. Τελείωσε τον αγώνα χωρίς να σκοράρει και χωρίς να γράψει ασίστ. Σημασία, όμως, έχει να κερδίζει η ομάδα του και φυσικά να είναι ο Λετονός έτοιμος για μεγάλα πράγματα στα ματς που θα κριθούν οι δύο τίτλοι που έχουν απομείνει στον Ολυμπιακό.

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Κυρίαρχος σε ότι αφορά την επίθεση, κάτω από το καλάθι! Ο Σέρβος έχει αφήσει πίσω του την “κοιλιά” που έκανε μετά τον τραυματισμό του στον αστράγαλο και είναι ξανά θετικότατος, με μεγάλη επιρροή σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Στην άμυνα, επίσης τα πήγε αρκετά καλά απέναντι σε γκαρντ μετά από αλλαγές στα σκριν, αλλά υπήρχαν και 3-4 άμυνες που τις έχασε στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη ήταν ακόμα καλύτερος και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου “σκότωσε” τον αντίπαλο με την κυριαρχία του στο ζωγραφιστό! Ο Σέρβος είχε 16 πόντους χωρίς χαμένο σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και μια τάπα σε 22 πολύ ποιοτικά λεπτά συμμετοχής!

Κιμ Τιλί

Με το που πέρασε στο παρκέ, έκανε άμεσα αισθητή την παρουσία του. Με άμυνες, ριμπάουντ και δύο εύστοχα τρίποντα! Προς το τέλος του ημιχρόνου έπαιξε και στο “5”. Ο Γάλλος προσδίδει μεγαλύτερη ποιότητα και περισσότερο βάθος στη φροντ λάιν του Ολυμπιακού και αυτό είναι ένα στοιχείο που… ανεβάζει το “αγωνιστικό ταβάνι” της ομάδας.

Κώστας Παπανικολάου

Ξεκίνησε χωρίς πολλές πρωτοβουλίες στην επίθεση, αλλά όσο περνούσε ο χρόνος πλησίαζε τα γνωστά δικά του στάνταρ! Με συμμετοχή σε όλες τις κατηγορίες της στατιστικής και με προσφορά πιο σημαντική μέσα στο γήπεδο, από αυτή που αποτυπώνεται στο χαρτί και τους αριθμούς. Τελείωσε την συνάντηση με 8 πόντους 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, δύο κλεψίματα και αρκετές καλές άμυνες στο δεύτερο ημίχρονο.

Γιώργος Πρίντεζης

Μια… τυπική εμφάνιση “Πρι” σε ένα τέτοιου είδους παιχνίδι! Με σταθερό και αποτελεσματικό τρόπο, έκανε μεγάλη ζημιά στην αντίπαλη άμυνα, ενώ παράλληλα προσέφερε αρκετά πράγματα στην άμυνα και τα ριμπάουντ. Ήταν από τους πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού στο ξέσπασμα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί που ουσιαστικά μπήκε το νερό στο αυλάκι. Πέτυχε 16 πόντους με 7/10 σουτ και προσέθεσε 4 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο στο ενεργητικό του. Εγγύηση μαζί με ποιότητα.

Βαγγέλης Μάντζαρης

Δεν ήταν από τα παιχνίδια που διακρίθηκε. Στο ξεκίνημα είχε πολλά προβλήματα στο να σταματήσει τον Ρίκι Χίκμαν και για αυτό έπαιξε 7 λεπτά. Έπαιξε συνολικά 19 λεπτά και δεν σκόραρε με 0/3 σουτ, δύο ριμπάουντ και δύο ασίστ.

Μπράιαν Ρόμπερτς

Δεν έθελξε με την εμφάνισή του, αλλά δεν ήταν και αρνητικός. Μετά τη clutch εμφάνιση στο ΟΑΚΑ, ο Αμερικανός γκαρντ πήρε 16 λεπτά από τον προπονητή του και έβαλε 5 πόντους με 1/4 σουτ, 2 ριμπάουντ και χωρίς να μοιράσει κάποια ασίστ. Πλέον, όσο ο Μπράουν μπαίνει στην εξίσωση, ο Ολυμπιακός θα χρειάζεται από τον συγκεκριμένο παίκτη καλύτερη άμυνα και κάποια εύστοχα σουτ!