Ερυθρός Αστέρας: Με τρομερό Φελντέιν … έζησε για να ελπίζει μαθηματικά

2018-03-15T20:41:02+00:00 2018-03-15T20:50:23+00:00.

15/Mar/18 20:41

Ο Τζέιμς Φελντέιν έκανε το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του και ο Ερυθρός Αστέρας διέλυσε τη Βαλένθια με 106-90 χάρη στην εκπληκτική του απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο!

Οι Σέρβοι πρωταθλητές πέτυχαν την τέταρτη σερί νίκη στο γήπεδο τους, έφτασαν τις 11 συνολικά και κρατάνε κάποιες λίγες, απειροελάχιστες θα λέγαμε και μαθηματικές ελπίδες για την πρόκριση στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας, αλλά αν μη τι άλλο έδειξαν πως θα το παλέψουν μέχρι τελικής πτώσης σε αντίθεση με τη Βαλένθια που μας αποχαιρέτησε για φέτος.

Εξέλιξη του αγώνα:

Οι τρίποντες «βόμβες» του Σάστρε (2/2) και του Ράφα Μαρτίνεθ (2/2) έθεσαν τον τόνο του παιχνιδιού, με τη Βαλένθια να προηγείται με 14-7 στο 4.30’! Γρήγορα όμως ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε την ισορροπία του στο γήπεδο και από το 9-17 εις βάρος του, έκανε σερί 8-0 και έφερε το ματς στα ίσια (7.30’’) με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 23-23.

Ο Τζέιμς Φελντέιν που ήρθε από τον πάγκο έβαλε γρήγορα-γρήγορα οκτώ πόντους και ο Αστέρας με ένα σερί 7-0 πήρε το μεγαλύτερο του προβάδισμα, 30-23, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (12.30”). Από την αρχή της βραδιάς όμως η Βαλένθια στηρίχθηκε στο τρίποντο και ο πολύπειρος Ράφα Μαρτίνεθ (3/3, 14π.) και ο Αμπάλντε (2/2) έφεραν ξανά τους πρωταθλητές Ισπανίας μπροστά στο σκορ (30-32 με 7/11 και 32-36!). Ο Έρικ Γκριν με 12 πόντους από τον πάγκο μπήκε και αυτός στην επιθετική εξίσωση της Βαλένθια (100% αυτός και ο Ράφα μέχρι να αστοχήσει στο τελευταίο σουτ), αλλά οι γηπεδούχοι έλεγξαν τα ριμπάουντ, είχαν καλύτερη ισορροπία και δεν άφησαν από τον έλεγχο τους το σκορ στο εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο (50-48).

Το τρίποντο ρεσιτάλ της Βαλένθια (11/16) δεν έδειξε να επηρεάζει βάναυσα τον Ερυθρό Αστέρα, καθώς η τριάδα Ρότσεστι, Φελντέιν και Λεσόρτ (17+17+14) κρατούσε το προβάδισμα για τους γηπεδούχους (72-67 στο 28′) που είχε το απόλυτο των 20/20 βολών σε αυτό το διάστημα (10/10 η Βαλένθια)! Η ορμή και η θέληση του Αστέρα στο τρίτο δεκάλεπτο μετουσιώθηκε σε πόντους, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού Superfoods να φτάνει στους 21 και με τρίποντο του Άντιτς σχεδόν με τη λήξη της περιόδου, ξέφυγε με 79-67 για πρώτη φορά στον αγώνα!

Παρά το ρεκόρ καριέρας του 36χρονου Μαρτίνεθ (22π. σ μόλις 16.30”), η Βαλένθια έμεινε πίσω λόγω των κακών ποσοστών ευστοχίας της από το δίποντο. Ο Αστέρας κυριάρχησε απόλυτα μετά το 25′ και η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 16 πόντους (88-72), με την άμυνα των Ισπανών να δείχνει σαν… παιδικής ομάδας. Ο Φελντέιν έκανε ρεκόρ καριέρας με 30 πόντους σε 24 λεπτά συμμετοχής από το 33′ κιόλας (!) και η διαφορά έφτασε στο 90-72 με το ματς να περνάει στα… αρχεία, αφού δεν υπήρχε καμία περίπτωση αντίδρασης από τους φιλοξενούμενους. Ήταν τέτοια η διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο που από το 36.30” οι Σέρβοι πέτυχαν και την κατοστάρα (102-80)…

Τα στατιστικά του αγώνα
Παίκτης-κλειδί:

Ο Τζέιμς Φελντέιν ισοπέδωσε την αδύναμη άμυνα της Βαλένθια ερχόμενος μάλιστα από τον πάγκο και με τους πόντους που πέτυχε , ρεκόρ καριέρας, από το δεύτερο δεκάλεπτο και ύστερα, έκανε τη διαφορά υπέρ της ομάδας του.

Που κρίθηκε:

Τα πάντα κρίθηκαν στο διάστημα από το 25′ ως το 33′. Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε επίδειξη επιθετικών ικανοτήτων και εκεί που είχε κολλημένη τη Βαλένθια στο σκορ, πήγε τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους για το υπολειπόμενο διάστημα.

Δεκάλεπτα: 23-23, 27-25, 29-19, 27-23

Διαιτητές: Λοτερμόζερ (Γερμ.), Κορομηλάς (Ελλ.), Αμπρόσοφ (Ουκρ.)