Μπάμπεργκ: “Λύγισε” την Εφές με… πάρτι των ψηλών της

2018-03-15T21:43:34+00:00 2018-03-15T21:43:34+00:00.

15/Mar/18 21:43

Την πρώτη της εντός έδρας νίκη στην Ευρωλίγκα με τον Λούκα Μπάνκι, πανηγύρισε η Μπάμπεργκ κόντρα στην Αναντολού Εφές με 88-79!

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, όμως στην τρίτη περίοδο “ξέσπασε” η Μπάμπεργκ παίρνοντας ένα μεγάλο προβάδισμα, το οποίο της έδωσε τελικά η νίκη.

Μάλιστα την διαφορά στα κρίσιμα σημεία έκαναν οι ψηλοί των Γερμανών (Ρούμπιτ, Ράιτ, Ραντόσεβιτς).

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η Μπάμπεργκ έχει ρεκόρ 10-16, ενώ η Εφές παραμένει τελευταία στην βαθμολογία με ρεκόρ 6-20.

Το παιχνίδι

Απόλυτη ισορροπία στο ξεκίνημα

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Εφές και προηγήθηκε από νωρίς με 7-6 (στο 4′), χάρη στον έλεγχο των ριμπάουντ και την άμυνα της. Με τρίποντο του ΜακΚόλουμ το σκορ έγινε 12-6 (στο 5′), με την Μπάμπεργκ να με την έχει καμία ισορροπία στο παιχνίδι της. Οι Γερμανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 17-17 (στο 8′), με σερί 11-5 και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 22-22.

Πήρε το “πάνω το χέρι” η Μπάμπεργκ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στην Βαμβέργη, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 28-25 (στο 13′) με λέι απ του Χάκετ. Η Μπάμπεργκ αύξησε το προβάδισμα της στο +8 (38-30 στο 16′) με επιμέρους σκορ 10-5. Η Εφές μείωσε σε 40-36 στο 18ο λεπτό και το πρώτος μέρος ολοκληρώθηκε με 44-41.

Φαβορί οι Γερμανοί για την νίκη

Το δεύτερο ημίχρονο στην Γερμανία ξεκίνησε με, τους Γερμανούς να “τρέχουν” ένα σερί 7-0 και να… εκτοξεύουν την διαφορά στο +13 (54-41 στο 23′). Η Εφές απάντησε με μικρό δικό της σερί 9-4 και μείωσε σε 58-50 (στο 25′). Η διαφορά για την Μπάμπεργκ πήγε για πρώτη φορά στο +17 (67-50 στο 27′) με σερί 9-0 και η τρίτη περίοδος έληξε με 69-55.

Δεν έκανε την ανατροπή τελικά η Εφές

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, η Εφές μπήκε δυνατά και μείωσε γρήγορα σε 69-60 (στο 31′). Η Μπάμπεργκ ανέβασε ξανά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (77-64 στο 34′) και “κόβοντας” τον αέρα των Τούρκων.

2′ λεπτά πριν το φινάλε η διαφορά ήταν στο +10 (83-73) για την Μπάμπεργκ η οποία είχε πλέον “αγκαλιάσει” την νίκη. Τελικό σκορ στην Γερμανία … με τους γηπεδούχους να παίρνουν σημαντική νίκη με 88-79!

Παίκτης-κλειδί: Ο Ραντόσεβιτς (15 πόντους, 9 ριμπάουντ) και ο Ρούμπιτ (12 πόντους, 9 ριμπάουντ) κέρδισαν τις “μάχες” στην ρακέτα και βοήθησαν την Μπάμπεργκ, ενώ και ο Ράιτ (15 πόντους, 4 ριμπάουντ) έκανε καλή δουλειά. Επίσης ο Ζήσης με 8 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ βοήθησε αρκετά την ομάδα του να νικήσει.

Που κρίθηκε: Στην τρίτη περίοδο όπου η διαφορά ανέβηκε στο +17, όπου στο σημείο αυτό η Μπάμπεργκ “ξέσπασε”, βρήκε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-41, 69-55, 88-79