Ντε Κολοοοό και… τέζα η Φενέρμπαχτσε (videos)

2018-03-16T20:42:24+00:00 2018-03-16T21:40:50+00:00.

Giannis Askounis

16/Mar/18 20:42

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 81-79 στο “Ulker Sports Arena” και δημιούργησε απόσταση τριών νικών μεταξύ των δύο ομάδων.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Το βράδυ της Παρασκευής (16/3) στην Κωνσταντινούπολη, ο ρωσικός σύλλογος πέτυχε τέταρτη σερί νίκη στην Ευρωλίγκα και διέκοψε σερί τεσσάρων θετικών αποτελεσμάτων της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης. Σε πολύ σημαντικό βαθμό εξασφάλισε και την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του 2017-18. Έπειτα από εντυπωσιακές clutch προσπάθειες του Κόρι Χίγκινς, ο Νάντο Ντε Κολό πέτυχε μπάζερ μπίτερ, με τα οποίο ανέβασε την ομάδα του στο 21-4 και έριξε στο 18-8 τους γηπεδούχους, που είχαν κερδίσει τα τρία προηγούμενα παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του συναρπαστικού αγώνα.

Εξέλιξη Αγώνα
Οι πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν με 9-2 και στη συνέχεια με 17-9, αλλά οι Μοσχοβίτες μπήκαν μπροστά με 25-20 πριν ευστοχήσει στο πρώτο από τα δύο απίστευτα μπάζερ μπίτερ της αναμέτρησης ο Νικολό Μέλι στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο 10άλεπτο, το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη έφθασε στο +8 και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά με 44-40.

Η δεύτερη ανατροπή σκηνικού σημειώθηκε στην τρίτη περίοδο με τη Φενέρ να ξαναμπαίνει μπροστά στο σκορ και να τελειώνει το 10άλεπτο με υπέρ της 58-54. Συνολικά το προβάδισμα άλλαξε χέρια ένδεκα φορές, αλλά στα τελευταία λεπτά το διατήρησε η ΤΣΣΚΑ. Ο Κώστας Σλούκας συμπλήρωσε σερί 15 εύστοχων βολών ισοφαρίζοντας σε 79-79, ένδεκα δευτερόλεπτα πριν από το πέρας του αγώνα, αλλά ο 30άχρονος Ντε Κολό δεν ήθελε παράταση…

Της… αποβολής
Πέντε φάουλ συμπλήρωσε πρώτος ο Οθέλο Χάντερ, 6:46 πριν από το τέλος του ματς. Ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού και του Ηλυσιακού χρεώθηκε τεχνική ποινή στο πρώτο ημίχρονο, αλλά… ηρέμησε και επανήλθε στο παρκέ φθάνοντας στους επτά πόντους πριν αποβληθεί. Στο προτελευταίο λεπτό ολοκληρώθηκε πρόωρα η παρουσία του Γιαν Βέσελι (13 π., 7 π., 4 ασ., 28:14) με αντίστοιχη αφορμή, ενώ ο 28άχρονος Χίγκινς (15 π., 28:34) πέτυχε συνεχόμενα clutch καλάθια πριν συμπληρώσει πέντε φάουλ.

Παίκτης-Κλειδί
Ο Χίγκινς ήταν πράγματι αποτελεσματικός στα κρίσιμα λεπτά, ο Ντε Κολό πέτυχε το νικητήριο σουτ, αλλά πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο Αντρέι Βοροντσέβιτς. Ο 30άχρονος Ρώσος φόργουορντ “έγραψε” 17 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (1/1 δ., 5/5 τρ.)! Συνολικά είχε 22 ράνκινγκ.