Παναθηναϊκός: Πρώτο “διπλό” μες στο 2018, με Ρίβερς μαγικό! (videos)

2018-03-16T22:47:51+00:00 2018-03-16T23:16:02+00:00.

16/Mar/18 22:47

ŕљˉÊ`/ ϕ͉ʁׁ ́ˁÁ - ЁϠ/ EUROLEAGUE / UNICAJA MALAGA - PANATHINAIKOS (֙ԏÑVɁ: ÃŋǓ ӔϋǓ / EUROKINISSI)

Ο κακός Παναθηναϊκός του πρώτου ημίχρονου στη Μάλαγα έδωσε τη θέση του σε ένα τρομερό Παναθηναϊκό στο τελευταίο 12λεπτο, που με ρεκόρ καριέρας του Ρίβερς και… χωρίς Τζέιμς, πήρε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη μέσα στο 2018 (79-90)!

Η νίκη στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα τον περασμένο Δεκέμβριο ήταν το τελευταίο “διπλό” της ομάδας του Πασκουάλ στην Ευρωλίγκα. Ακολούθησαν πέντε εκτός έδρας ήττες, ωστόσο στο “Μάρτιν Καρπένα” της Μάλαγα έφτασε η ώρα για την πρώτη νίκη εκτός ΟΑΚΑ μέσα στο 2018 και πρώτη μετά από τρεις σερί ήττες ανεξαρτήτως έδρας!

Οι πρωταθλητές Ελλάδας, που βρέθηκαν πίσω και με 14 πόντους (48-34, 22′) με απίθανη εμφάνιση και come back στην τελική ευθεία του αγώνα, με MVP τον Ρίβερς που έκανε νέο career high (24π.) και “κλειδί” τον Λεκαβίτσιους (10π.) δίπλα στον μεγάλο Καλάθη (12π., 11ασ., 8ριμπ.), πήραν τη νίκη, ανέβηκαν στο 15-11 και συνεχίζουν να κυνηγούν με όποιες πιθανότητες τους αναλογούν το πλεονέκτημα έδρας, διώχνοντας παράλληλα κάθε πιθανότητα αποκλεισμού από την προνομιούχο οκτάδα.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Τρελός ρυθμός

Το παιχνίδι άρχισε με… τρελό ρυθμό και τη Μάλαγα να βρίσκει πόντους στοχευμένα από Όγκουστιν και Νέντοβιτς (14-10, 5′). Από ελληνικής πλευράς η αντίδραση ήταν δια χειρός Ρίβερς, που πρόσφερε με σερί κλεψίματα στην άμυνα, που οδηγούσαν μέσω τρανζίσιον σε εύκολα καλάθια (19-16, 7′).

Παρ’ όλα αυτά με τον Μπρουκς η Μάλαγα άνοιξε την ψαλίδα (24-16), αξιοποιώντας την πολύ αδύναμη άμυνα του Παναθηναϊκού με τις αλλαγές και τα επιπόλαια λάθη των παικτών του Πασκουάλ. Κάπως έτσι η διαφορά έγινε διψήφια για πρώτη φορά στο 14′ (33-22), με τον Βαζίνσκι να διαμορφώνει τη μεγαλύτερη τιμή της ως τότε (37-24, 17′).

Διψήφιο… βουνό για τον Παναθηναϊκό

Στην αντίπερα όχθη όμως τα τρίποντα δεν έμπαιναν για τον Παναθηναϊκό (1/14 ως το 20′) και μοιραία ήρθε το -12 της ανάπαυλας (44-32), ενώ με το “καλημέρα” στην τρίτη περίοδο ήρθε και το -14 (48-34, 22′).

Η αντίδραση ήρθε χάρη στο ζον πες με παγίδες σε όλο το γήπεδο, που δρομολόγησε σερί 8-0 (48-42, 24′) για να βάλει ξανά τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι. Παρά την αστοχία από τα 6,75μ., ο Ρίβερς έδωσε το έναυσμα και ο Γκιστ έφερε το ματς σε απόσταση βολής (55-52, 27′), με τον Ντίαζ όμως να μεγαλώνει εκ νέου την απόσταση (60-52).

Φοβερό “τρίφυλλο” ντεμαράζ

Η τελική ευθεία ωστόσο βρήκε την ομάδα του Πασκουάλ σε απόσταση διπόντου, χάρη στην εξαιρετική προσπάθεια του Αντετοκούνμπο στην άμυνα, με κλέψιμο και… coast to coast για το 60-58 (30′).

Αυτή ήταν η απαρχή για ένα φοβερό σπριντ στην αρχή της τέταρτης περιόδου, αφού ο Παναθηναϊκός, αφού αποσύρθηκε στον πάγκο ο Τζέιμς, χτύπησε… ανελέητα στο τρανζίσιον μετά τις φοβερές άμυνες και τα κλεψίματα του εξαιρετικού Λεκαβίτσιους και έκανε 10-0 μέσα σε 99”, ώστε με συνολικό 16-0 να περάσει μπροστά (60-68, 31:40”).

Κι όμως η Μάλαγα βρήκε τρόπο να επιστρέψει (72-72, 35′), πριν ο Ρίβερς “πυροβολήσει” back to back από το τρίποντο για τη μεγαλύτερη διαφορά των φιλοξενούμενων (74-83, 37′), η οποία πήγε να… χαθεί από το ανόητο λάθος του Σίνγκλετον (σ.σ. κρεμάστηκε από τη στεφάνη και χρεώθηκε με τεχνική ποινή στο 76-83).

Ομως τα τελευταία… μέτρα ανήκαν στον Καλάθη, που δημιούργησε για τον Γκιστ (79-87), με τον Ρίβερς να βάζει το θαυμαστικό στο τέλος, για το δικό του ρεκόρ καριέρας και το πρώτο “διπλό” μετά την αλλαγή του χρόνου!

Ο Ρίβερς έκανε το κορυφαίο ματς της καριέρας του στην Ευρωλίγκα, σε πόντους (24π.) και κλεψίματα (5κλ.) και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη, με την αμέριστη βοήθεια από το “κλειδί” Λεκαβίτσιους (10π., όλους στην τελευταία περίοδο), τον -στα πρόθυρα του τριπλ νταμπλ-, Νικ Καλάθη (12π., 11ασ., 8ριμπ.), αλλά και τον κυρίαρχο στους αιθέρες Γκιστ (16π., 6ριμπ.)!

Που κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά από την αρχή αναγκάστηκε να κυνηγά το σκορ, ωστόσο με εξαιρετικό φινάλε στην τρίτη περίοδο και απίστευτη εκκίνηση στην τέταρτη έτρεξε 16-0, ώστε το 60-52 να γίνει 60-68. Η Μάλαγα επέστρεψε (72-72), αλλά ο Ρίβερς επανήλθε (74-83), πριν το τελικό σπριντ με Καλάθη-Γκιστ για την τελική νίκη (79-90).

Δεκάλεπτα: 24-18, 44-32, 60-58, 79-90.

Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Μαντίλα (Φινλανδία), Κοβάλσκι (Πολωνία)