Ζαλγκίρις: Ζορίστηκε αλλά… “καθάρισε” την Μιλάνο!

2018-03-20T20:52:33+00:00 2018-03-20T20:52:33+00:00.

20/Mar/18 20:52

Μία σημαντική νίκη πήρε ο Ζαλγκίρις Κάουνας στην έδρα της κόντρα στην -πολύ καλή τον τελευταίο καιρό- Αρμάνι Μιλάνο με 77-65 και συνεχίζει την προσπάθεια της να πλασαριστεί όσο το δυνατόν υψηλότερα στην πρώτη οκτάδα!

Οι Ιταλοί δυσκόλεψαν πάρα πολύ την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους για τρεις περιόδους, όμως στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έπαιξαν όπως έπρεπε και πήραν την νίκη.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά!

Πλέον η Ζαλγκίρις έχει ρεκόρ 16-11 με στόχο να εξασφαλίσει την πρόκριση στα πλέιοφς και μαθηματικά και να εξασφαλίσει την καλύτερη δυνατή θέση, ενώ η Αρμάνι Μιλάνο “έπεσε” στο 9-18.

Το παιχνίδι

“Μάχη” από το ξεκίνημα στο Κάουνας

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι, η Ζαλγκίρις και προηγήθηκε από νωρίς με 9-2 (στο 4′) παίζοντας πολύ καλά στην άμυνα. Οι Ιταλοί με τρίποντο μείωσαν σε 12-9 (στο 7′), έπειτα από σερί 7-3 δείχνοντας πως δεν θα είναι εύκολη λεία για τους γηπεδούχους. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 17-16.

Το… γύρισε η Αρμάνι!

Στην δεύτερη περίοδο στο Κάουνας, η Ζαλγκίρις διατήρησε με “νύχια και με δόντια” το προβάδισμα της με 24-21 (στο 14′), παρά την μέτρια αμυντική της λειτουργία. Οι Ιταλοί παρότι έπαιζαν, καλά δεν μπόρεσαν να προηγθούν (26-24 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με σερί της Αρμάνι 10-5 και σκορ 34-31!

“Στενός κορσές” οι Ιταλοί στην Ζαλγκίρις

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και την Ζαλγκίρις απλά να διατηρεί το ελάχιστο προβάδισμα (41-40 στο 24′). Ένα σερί 7-1 της ομάδας του Σιμόνε Πιανιτζιάνι, έκανε το σκορ 47-42 (στο 27′), όμως οι Λιθουανοί μείωσαν άμεσα μετά από το τάιμ άουτ του Γιασικεβίτσιους σε 47-46 (στο 28′). Η τρίτη περίοδος έληξε με επιμέρους σκορ των Λιθουανών 8-3 (54-50).

“Καθάρισε” στο τέλος η Ζαλγκίρις!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αναπάντεχου ντέρμπι,  οι γηπεδούχοι ανέβασαν το επιμέρους σκορ τους σε 14-3 και να προηγούνται για πρώτη φορά με διψήφια (60-50 στο 32′) διαφορά. Στο 35ο λεπτό η Ζαλγκίρις ήταν μπροστά με 65-54 και είχε “αγγίξει” ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Περίπου 3′ λεπτά πριν το φινάλε του ματς, όλα είχαν ουσιαστικά κριθεί με το 69-56 υπέρ των Λιθουανών, αφού η Αρμάνι δεν μπορούσε να κάνει την ανατροπή και το τελικό 77-65, ήταν απολύτως δίκαιο για την Ζαλγκίρις.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουάιτ ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο αρχηγός των νικητών, Παούλιους Γιανκούνας με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Που κρίθηκε: Στο φινάλε της τρίτης περιόδου και στο ξεκίνημα της τέταρτης, που οι λιθουανοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και αμύνθηκαν πιο σωστά (14-3 σερί), με αποτέλεσμα η Αρμάνι όχι μόνο να χάσει το προβάδισμα της, αλλά και να πάρει η Ζαλγκίρις “αέρα”… νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-34, 54-50, 77-65