Η Βαλένθια τη νίκη, η Ρεάλ την πρόκριση κι ο ΠΑΟ το μεγάλο… κέρδος!

2018-03-20T22:12:57+00:00 2018-03-20T23:16:33+00:00.

20/Mar/18 22:12

Η Βαλένθια ήταν εξαιρετική και με οδηγό το τρίποντο, επικράτησε τις Ρεάλ Μαδρίτης με 96-88!

Πριν ξεκινήσει το ματς, η Ρεάλ είχε ήδη εξασφαλίσει την συμμετοχή της στα πλέι οφς, μετά τη νίκη της Φενέρ επί της Μακάμπι. Αντιθέτως, η Βαλένθια δεν έχει τίποτα να κυνηγήσει και απλά θα έπαιζε για το πρεστίζ και το γόητρο.

Τελικά, το ματς ήταν ακόμα μία απόδειξη ότι καμία ομάδα δεν τα παρατάει και παλεύει μέχρι τέλους. Στον ρόλο αυτόν η Βαλένθια, που πλέον ανέβηκε στο 10-17, με την Ρεάλ να είναι ήδη στα πλέι οφς, όμως το 16-11 οριακά της δίνει το πλεονέκτημα έδρας την δεδομένη στιγμή!

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Βαλένθια ξεκίνησε καλύτερα το ματς και από το πρώτο λεπτό βρέθηκε σε θέση οδηγού. Οι γηπεδούχοι είχαν παλμό στην επίθεση και με μπροστάρη τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 1 πόντου (22-21).

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το κοινό στο ”Pabellon Fuente De San Luis” ήταν ενθουσιώδες και όσο περνούσε η ώρα, γινόταν ακόμα περισσότερο, ”παρασύροντας” και τους παίκτες του Τσους Βιντορέτα! Παρόλα αυτά, η Ρεάλ βρήκε τον τρόπο και έμεινε κοντά στο σκορ, καθώς πήγε στα αποδυτήρια με -6 (40-46).

Δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και κέρδισε

Ανοδική πορεία ακολουθούσε η Βαλένθια, καθώς περνούσε ο χρόνος. Οι πρωταθλητές Ισπανίας έπαιζαν λες και διεκδικούσαν μία θέση στα πλέι οφς και συνέχισαν να κρατούν σταθερό προβάδισμα, έναντι μίας Ρεάλ, που έμοιζε… υπνωτισμένη. Τζέφερι Τέιλορ και Φακούντο Καμπάτσο ήταν οι μοναδικοί που προσπαθούσαν για λογαριασμό των Μαδριλένων, χωρίς όμως μεγάλο αντίκτυπο.

Με το σκορ στο 70-60, οι δύο ”μονομάχοι” μπήκαν στο παρκέ για τα τελευταία δέκα λεπτά. Ένα γρήγορο 5-0 των φιλοξενούμενων είχε παρόμοια απάντηση από τις ”Νυχτερίδες”, που έβρισκαν συνέχεια τον τρόπο να κρατούν τα ηνία. Σαν να μην έφτανε η σε βάρος της ροή του ματς, η Ρεάλ είδε τον Γκουστάβο Αγιόν να αποχωρεί τραυματίας, 4:35 πριν τη λήξη. Το αριστερό πόδι του Μεξικανού ”γύρισε” σε μία διεκδίκηση και θα περιμένουμε τις εξελίξεις.

Το τρίποντο ήταν οδηγός για τους παίκτες της Βαλένθια, στοιχείο που τους επέτρεψε να κρατάνε τις τύχες του ματς στα χέρια τους. Κάπως έτσι, το παιχνίδι πήγαινε συνεχώς προς την μεριά των γηπεδούχων, με το σκορ να σταματάει στο 96-88.

Πού κρίθηκε: Αν και έφτασε στο -5, 7 λεπτά πριν τη λήξη, η Ρεάλ δεν κατάφερε να πλησιάσει και άλλο. Ή μάλλον δεν την άφησε η Βαλένθια και το υψηλό της ποσοστό από τα 6,75μ. (50%).

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντούμπλιεβιτς ήταν καθοριστικός και με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, είναι ο κορυφαίος για τους νικητές! Από κοντά και ο Τίμπορ Πλάις με 14 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 46-40, 70-60, 96-88.