Έπιασε… φωτιά ο Μπόμπι Ντίξον, “βόλτα” για Φενέρ στο Βελιγράδι (vids)

2018-03-22T20:40:27+00:00 2018-03-22T21:11:54+00:00.

Giannis Askounis

22/Mar/18 20:40

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε η Φενέρμπαχτσε στο Βελιγράδι, έδρα του φετινού Φάιναλ Φορ, κερδίζοντας με 80-63 τον Ερυθρό Αστέρα.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς αύξησε, τουλάχιστον προσωρινά, στις δύο νίκες τη διαφορά του από τον Ολυμπιακό στην “κούρσα” για τη δεύτερη θέση της κατάταξης της Ευρωλίγκας με το θετικό αποτέλεσμα στο παιχνίδι της 28ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου, που έγινε το βράδυ της Πέμπτης (22/3). Συγκεκριμένα ανέβηκε στο 20-8. Στο 11-17 υποχώρησαν οι Σέρβοι, που δεν είχαν ελπίδες για πρόκριση στα πλέι οφ πριν ξεκινήσει το ματς.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του ματς της 28ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Εξέλιξη Αγώνα
Από το πρώτο 10άλεπτο δημιούργησε διψήφια διαφορά η Φενέρ. Ολοκλήρωσε την περίοδο με υπέρ της 22-17 με τον Μπόμπι Ντίξον να έχει ήδη 11 πόντους. Έφθασε ξανά στο +11 κατά τη διάρκεια του δεύτερου 10άλεπτου και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 40-31.

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 26 πόντους, όταν οι πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν με 62-36. Το υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης αποτέλεσε τυπική διαδικασία. Η Φενέρμπαχτσε πέτυχε τρίτη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη στο Βελιγράδι και την έβδομη σε οκτώ αγώνες με τον Αστέρα.

Παίκτης-Κλειδί
Τον Ιανουάριο του 2016, πάλι σε παιχνίδι με τον σερβικό σύλλογο, πέτυχε ρεκόρ καριέρας σε ασίστ με 11 ο 34άχρονος Ντίξον. Απόψε ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ σε τρίποντα με επτά εύστοχα, ενώ βρέθηκε έναν πόντο μακριά από το ατομικό του ρεκόρ σε πόντους με 25 (2/2 δ., 7/10 τρ.). Φυσικά ήταν ο MVP του αγώνα με 28 ράνκινγκ, ένα βαθμό λιγότερο σε σχέση με τη μέγιστη επίδοσή του στην Ευρωλίγκα.

Πού κρίθηκε;
Στους έξι πόντους περιορίστηκε ο Τέιλορ Ρότσεστι και στους δύο ο Τζέιμς Φελντέιν. Στους 18 πόντους έφθασε ο Ντέγιαν Νταβίντοβατς, αλλά οποιαδήποτε ομάδα περιορίζει τα δύο σημαντικότερα “όπλα” του Αστέρα σε αυτό το βαθμό, πιθανότατα θα πάρει και τη νίκη.

Τιμήθηκαν οι Γκούντουριτς και Κάλινιτς
Πριν από την έναρξη του αγώνα, οι “ερυθρόλευκοι” πρόσφεραν μία ειδική φανέλα και μία ξεχωριστή φωτογραφία στους πρώην παίκτες τους, τον Μάρκο Γκούντουριτς και Νίκολα Κάλινιτς. Αμφότεροι αποθεώθηκαν από τους θεατές, που βρέθηκαν στο “Aleksandar Nikolic Hall”.