Πλεονέκτημα τετράδας η Ρεάλ, στα πλέι οφς η Ζαλγκίρις! (vids)

2018-03-22T22:35:53+00:00 2018-03-22T23:55:02+00:00.

22/Mar/18 22:35

Η Ζαλγκίρις Κάουνας εξασφάλισε την πρόκριση για τα πλέι οφς μέσω… Παναθηναϊκού, παρά την ήττα από την Ρεάλ (88-81), που κρατάει στα χέρια της το πλεονέκτημα έδρας.

Σε ένα από τα πιο ενδιαφέροντα ματς της 28ης αγωνιστικής και γενικά του υπόλοιπου της κανονικής διάρκειας, η Ρεάλ (4η) φιλοξένησε στη Μαδρίτη τη Ζαλγκίρις (6η), με αμφότερες τις ομάδες όμως να είναι στο 16-11!

Η νίκη του Παναθηναϊκού στο Τελ Αβίβ έδωσε την πρόκριση στους Λιθουανούς, την πρώτη μετά το 1999, όμως οι Ισπανοί ήθελαν τη νίκη για το πλεονέκτημα.

Τελικά, το κατάφεραν, με το 88-81 να δίνει την 17η νίκη και πλέον κρατούν στα χέρια τους το πλεονέκτημα έδρας.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Mε τον Λούκα Ντόντσιτς να επιστρέφει στην 12άδα, η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα το ματς, κάνοντας το 4-0. Ακολούθησαν δύο σερί 8-0 από Ζαλγκίρις και Ρεάλ, το σκορ έφτασε στο 19-16, με την λήξη του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν επιθετικά με την είσοδο του Φελίπε Ρέγιες στο παρκέ. Ο αρχηγός της Ρεάλ έφτασε γρήγορα στους 8 πόντους, έχοντας το απόλυτο σε δίποντα και βολές! Κάπως έτσι, ξέφυγαν με +8, όμως ο Αρτούρας Μιλάκνις, με 4/4 τρίποντα, βοήθησε την ομάδα του να πάει στα αποδυτήρια με +3 (41-44)!

Πήρε το προβάδισμα και τη νίκη

Με φόρα από το πρώτο μέρος ξεκίνησε το δεύτερο η ομάδα του Κάουνας. Με ένα γρήγορο 4-0 έκανε το 48-41, όμως η Ρεάλ αντέδρασε και στο 25′ είχαμε ισοπαλία (50-50)! Ο Φαμπιάν Κοζέρ βγήκε μπροστά και με συνεχόμενους πόντους του, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Μαδριλένους, με 65-62!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες ήταν δίπλα-δίπλα, με το σκορ στο 75-74, 5 λεπτά πριν το τέλος. Κάπου εκεί όμως, η επίθεση της Ζαλγκίρις ”κόλλησε”, ο Φελίπε Ρέγιες ήταν ασταμάτητος και κάπου εκεί τελείωσαν όλα για τους Λιθουανούς.

Πού κρίθηκε: Πέντε λεπτά πριν το τέλος, το σκορ ήταν στο 75-74. Εκείνο ήταν το σημείο που η μπάλα… χάθηκε και με ένα 6-0, η Ρεάλ έφυγε μπροστά και δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φελίπε Ρέγιες ήταν τρομερός και τελείωσε το ματς με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ. Από κοντά και ο Κοζέρ με 14 πόντους! ”Κλειδί” και ο Λούκα Ντόντσιτς στην επιστροφή του, με 11 πόντους και 7 ασίστ.

Εξαιρετικός αλλά… ηττημένος ο Παούλιους Γιανκούνας με 21 πόντους και 4 ριμπάουντ. Πλέον, η κορυφή της λίστας με τα περισσότερα αμυντικά ριμπάουντ ανήκει στον αρχηγό της Ζαλγκίρις, με 1.167, ξεπερνώντας τον Γιάννη Μπουρούση!

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 41-44, 65-62, 88-81.

Photo credit: euroleague