Παναθηναϊκός: Τζέιμς, Μάικ Τζέιμς! (vids)

2018-03-22T22:00:34+00:00 2018-03-22T22:34:07+00:00.

22/Mar/18 22:00

ŕљˉÊ`/ ́ʁ̐ɠԅˠBɂ - ЁϠ/ EUROLEAGUE / MACCABI TEL AVIV - PANATHINAIKOS (֙ԏÑVɁ: EUROKINISSI)

Ο επικός Μάικ Τζέιμς το… καθάρισε για τον Παναθηναϊκό στο Τελ Αβίβ, αφού με καλάθι 5,8” πριν το τέλος έδωσε τη νίκη στους “πράσινους” επί της Μακάμπι (75-76), που συνεχίζουν το κυνήγι για το πλεονέκτημα έδρας! Κορυφαίος ο Αμερικανός, κλειδί ο Βουγιούκας για την ομάδα του Πασκουάλ που συνεχίζει το νικηφόρο σερί της!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έχει πάρει φόρα και θέλει να φτάσει στο πλεονέκτημα έδρας! Ο Μάικ Τζέιμς ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του στην Ευρωλίγκα (27π.) και με δικό του προσωπικό του καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα (-5,8”) υπέγραψε φαρδιά-πλατιά το πέμπτο “διπλό” της ομάδας του, που είχε σε ρόλο-κλειδί και τον αρχηγό της, Ιαν Βουγιούκα (16π. 6/6διπ., 4/4βολ.)!

Οι “πράσινοι” πλέον ανεβαίνουν στο 17-11 και αναμένουν μια ήττα της Ρεάλ για να την “καβαλήσουν” στην κατάταξη και να μπουν στην τετράδα, σπρώχνοντας την Μακάμπι (13-15) ακόμα πιο κοντά στον αποκλεισμό.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Στον ρυθμό της Μακάμπι

Η Μακάμπι αρχικά θέλησε να περάσει την μπάλα στο καλάθι και τον Παραχούσκι, κάνοντας ζημιά στην “πράσινη” άμυνα (7-5, 3′), με την είσοδο του Βουγιούκα και τις πρωτοβουλίες του Τζέιμς να δίνουν αέρα στον Παναθηναϊκό με σερί 9-0 (7-14, 5′).

Ωστόσο οι γηπεδούχοι με τον Κόουλ που πήγε σε προσωπικές φάσεις, βρήκαν τρόπο να χτυπήσουν στην επίθεση και με δικό τους 9-0 να κλείσουν προηγούμενοι την πρώτη περίοδο (20-18).

Οι παίκτες του Πασκουάλ παρασύρθηκαν στον ρυθμό που βολεύει τη Μακάμπι, αφού αναλώνονταν σε ατομικές βεβιασμένες προσπάθειες. Στην άλλη άκρη ο Τάιους βοήθησε τελειώνοντας ιδανικά τις φάσεις, για το +9 (33-24, 15′).

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη αδυνατούσε να βάλει τις βολές (άρχισε με 0/6 από τη γραμμή) και ως αποτέλεσμα βρέθηκε στο -11 (38-27, 17′) με τον ΝτιΜπαρτολομέο. Η αντίδραση ήρθε ξανά με τον Βουγιούκα στο παρκέ (38-33, 19′), πριν το 41-35 της ανάπαυλας.

Ανατροπή στο τρανζίσιον

Με τον Τζέιμς και τον Καλάθη να δίνουν ταχύτητα και ποιότητα στις δύο άκρες του παρκέ, το τρανζίσιον δούλεψε και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο (46-47, 25′), όμως ο Κέιν παρέμενε μεγάλος κίνδυνος και με έξι σερί πόντους του απάντησε (52-47).

Η Μακάμπι μπήκε με ισχνό προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο (58-56, 30′) και δια χειρός Κόουλ διατηρούσε το πάνω χέρι (63-58, 32′). Ο Πασκουάλ επανέφερε τον Βουγιούκα, ο οποίος απέδωσε εξαιρετικά, με έξι πόντους και μία ασίστ για το 67-70 (37:30”).

Τζέιμς στο φινάλε

Μια λάθος επιθετική επιλογή, ένα καλάθι του Ρολ στη λήξη της επίθεσης κι ένα δύσκολο του Τόμας έφερε τους γηπεδούχους ξανά μπροστά (71-70, 38′), με τον Τζέιμς να απαντά (72-74), ενώ οι “πράσινοι” έβγαλαν την άμυνα, αλλά ο Παππάς δεν πρόσεξε και η μπάλα κατέληξε στον Ρολ που ευστόχησε για το 75-74 (-25,6”)!

Εκεί ήταν όμως ο Τζέιμς, έπειτα από isolation έφτασε στο λέι (75-76, -5,8”) και πλέον απέμενε να βγει μία άμυνα. Ο Τόμας πήρε την ευθύνη, αλλά υπό την πίεση του Γκιστ δεν μπόρεσε και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη, την τρίτη σερί!

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν όλα τα λεφτά στο Τελ Αβίβ για τον Παναθηναϊκό. Ο Αμερικανός ισοφάρισε το career high του (27π.) και ήταν ο… δράσης του σουτ που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, που είχε σε σπουδαίο βράδυ και “κλειδί” τον Βουγιούκα (16π.)!

Που κρίθηκε

Ολα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τον Τζέιμς να παίρνει την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης για τον Παναθηναϊκό, πηγαίνοντας ως το λέι απ για το 75-76 (-5,8”), ενώ οι “πράσινοι” έβγαλαν την τελευταία άμυνα, με το άστοχο σουτ του Τόμας υπό την πίεση του Γκιστ για να πάρουν τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 58-56, 75-76.

Διαιτητές: Γιόβτσιτς (Σερβία), Χιμένεθ (Ισπανία), Μόγκουλκοτς (Τουρκία)