Παναθηναϊκός – κριτική: Αρχηγόπουλο ο Τζέιμς, αρχηγός ο Βουγιούκας (videos)

2018-03-22T22:41:06+00:00 2018-03-22T22:42:34+00:00.

John Rammas

22/Mar/18 22:41

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από τη νίκη επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ (75-76) στη Menora Mivtachim Arena για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 Κρις Σίνγκλετον
Άρχισε με εύστοχο τρίποντο -το πρώτο στο παιχνίδι- και συνέχισε σχετικά εύστοχος (9π. με 0/2δίπ., 2/3τρίπ., 3/4β.), ενώ είχε και 10 ριμπάουντ, παρότι έχει περάσει και καλύτερα κοντά στο καλάθι, ιδίως στην άμυνα. Πιστώνεται και το κόψιμο της τελευταίας επίθεσης της Μακάμπι Τελ Αβίβ στα δύο, αφού από δική του παρεμβολή ο χρόνος μειώθηκε από τα 5,8″ στα -4,2″. Είχε και 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 31:41.

#3 Κέι Σι Ρίβερς
Μπήκε στο παιχνίδι στο 8′, αλλά, έχοντας αστοχήσει ακόμη και σε ελεύθερες βολές (0/2δίπ., 0/1τρίπ., 0/2β.), επέστρεψε στον πάγκο μετά από 4:03. Δεν τον ήθελε με τίποτα κι ολοκλήρωσε χωρίς να σκοράρει (0/3δίπ., 0/5τρίπ., 0/2β.). Σε συνδυασμό με τα 4 ριμπάουντ και τα 2 λάθη σε 12:33 το PIR του έκλεισε στο career-low -7.

#5 Μάικ Τζέιμς
Το παιχνίδι ήταν κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του, κάτι που φάνηκε από νωρίς (3/4 σουτ, 2ασ., 1λ. στα πρώτα 8:45) μέχρι να ισοφαρίσει την πιο παραγωγική του επίδοση στην Ευρωλίγκα (27π. με 9/11δίπ., 2/8τρίπ., 3/5β.), με highlight της εμφάνισής του το game winner στα -5,8″, καλάθι με το οποίο αναπλήρωσε και με το παραπάνω για κάποια… Μάικ Τζέιμς τρίποντα. Η συνεισφορά του στην επίθεση δεν περιορίστηκε μόνο στο σκοράρισμα, τουλάχιστον προσωπικό, αφού είχε και 4 ασίστ, ενώ προσπάθησε αρκετά και στην άμυνα (4κλ.). Χαλάλι τα 2 λάθη σε 31:20.

#6 Έιντριαν Πέιν
Μπήκε στο 12′ και βγήκε μετά από 3:33, αφού δεν κατάφερε να ματσάρει την αθλητικότητα και την αποτελεσματικότητα των αντίπαλων ψηλών (2κοψ. κατά, 3ρ.).

#11 Νίκος Παππάς
Πέρασε στο παρκέ στο 9′ και με τη συγκέντρωση στο απαραίτητο επίπεδο, όπως φάνηκε με το κλέψιμο και το layup στον αιφνιδιασμό στην πρώτη του ενέργεια. Η συγκέντρωση του έλειψε την πλέον ακατάλληλη στιγμή, όταν επέτρεψε στον Άλεξ Τάιους να του κλέψει τη μπάλα στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα, λάθος από το οποίο ο Μάικλ Ρολ με τρίποντο έκανε το 75-74 στα -25,6″. Ευτυχώς για τον ίδιο (6π. με 3/6δίπ., 0/1τρίπ., 0/1β., 1ρ., 1ασ., 1κλ., 2λ. σε 16:28) και τον Παναθηναϊκό δε στοίχισε στο τέλος.

#14 Τζέιμς Γκιστ
Δεν κούμπωνε καλά με τον Αρτ Παραχούσκι κι ο Τσάβι Πασκουάλ δεν άργησε να τον τραβήξει στον πάγκο μετά από 1:53 (1λ., 1φ.). Η επιστροφή για 10:18 στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλύτερη (3π., 3ρ., 1λ.), με τον Άλεξ Τάιους κυρίως να του προκαλεί αρκετούς μπελάδες, μπελάδες οι οποίοι συνεχίστηκαν και στο δεύτερο ημίχρονο (3π. με 1/3δίπ., 1/2β., 5ρ., 1λ. σε 21:49). Πήρε την εκδίκησή του με την άμυνα στον ΝτεΣον Τόμας στο πιθανό game-winning buzzer beater.

#15 Ίαν Βουγιούκας
Το παράταιρο ζευγάρι Γκιστ-Παραχούσκι τον σήκωσε από τον πάγκο μόλις στο 2′ και δικαίωσε άλλο τόσο γρήγορα τον προπονητή του (2/2δίπ., 1ρ. σε 4:13). Το σκηνικό επαναλήφθηκε -με τον Τζέικ Κοέν- στη δεύτερη περίοδο για ακόμη 4 πόντους (1/1δίπ., 2/2β.) σε 2:53. Το 4φ. στο 23′ τον κράτησε εκτός μέχρι τα τελευταία λεπτά, οπότε κι επέστρεψε για να φτάσει στη season-high επίδοση των 16 πόντων (6/6δίπ., 4/4β.) σε μόλις 14:35. Την εξαιρετική του βραδιά συμπλήρωσαν 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο (και 1 λάθος).

#19 Λούκας Λεκαβίτσιους
Το πρώτο δείγμα από το 10′ και για τα επόμενα 4:22 ήταν αρνητικό (0/2 σουτ εντός πεδιάς, 2λ.) κι ο Τσάβι Πασκουάλ δεν τον εμπιστεύτηκε ξανά.

#22 Κένι Γκέιμπριελ
Ήταν παρών στα τελευταία 8:19 του πρώτου ημιχρόνου (1/1δίπ., 4ρ.), αλλά απών από το υπόλοιπο του παιχνιδιού

#24 Ματ Λοτζέσκι
Έπαιξε για 16:24 σε δεύτερη, τρίτη και τέταρτη περίοδο, αλλά όσο άστοχος ήταν ο Κέι Σι Ρίβερς τόσο άτολμος, αν και χωρίς τις ίδιες προϋποθέσεις για σουτ, ήταν ο ίδιος, αφού πήρε μόλις μία προσπάθεια (1/1τρίπ.) κι αυτή στο 28′. Είχε και 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και κάποιες κακές άμυνες.

#33 Νικ Καλάθης
Δεν άρχισε ως συνήθως (1/4, 2ασ., 1κλ., 1λ. σε 9:17) κι ούτε φόρτσαρε ποτέ. Η τρίτη περίοδος ήταν η καλύτερή του, αλλά μόνο σε προσωπική δημιουργία κι εκτέλεση (6π.) και χωρίς να σκοράρει ξανά στην τέταρτη (10π. με 5/9δίπ., 0/3τρίπ., 0/2β.). Είχε και 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη και μία… ματωμένη μύτη σε 30:52.

#43 Θανάσης Αντετοκούνμπο
Πήρε σερί τα πρώτα 7:38, αλλά με αποκλειστικά αμυντικό προσανατολισμό (0/1δίπ., 3ρ.), ώστε να κάνει δύσκολη τη ζωή του ΝτιΆντρε Κέιν. Επέστρεψε για την τελευταία άμυνα του πρώτου ημιχρόνου κι αυτή του παιχνιδιού, κάνοντας τα πάντα για να δυσκολέψει την επαναφορά για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.