Ολυμπιακός: Εχασε ευκαιρίες και τιμωρήθηκε… (vids)

2018-03-30T20:00:26+00:00 2018-03-30T23:51:50+00:00.

Lefteris Moutis

30/Mar/18 20:00

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÕÍÉÊÁ×Á ÌÁËÁÃÁ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / UNICAJA MALAGA - OLYMPIAKOS (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην παράταση από τη Μάλαγα (87-85) και έχασε την ευκαιρία να κερδίσει τη δεύτερη θέση και να εξασφαλίσει την τρίτη.

Tης Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Οι Πειραιώτες ηττήθηκαν στην Ανδαλουσία από τη Μάλαγα πλέον έχουν χάσει οριστικά τη δυνατότητα να τερματίσουν στη δεύτερη θέση προσπερνώντας την Φενερμπαχτσέ. Πλέον θέλουν τη νίκη επί της Ζαλγκίρις για να εξασφαλίσουν την τρίτη θέση.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν εξαιρετικός στην ιστορική βραδιά που πέρασε στην πρώτη θέση των πασέρ στην ιστορία της Ευρωλίγκας! Πέτυχε 15 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Μάντζαρης και Μιλουτίνοφ.

Οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν την ευκαιρία να κερδίσουν στην κανονική διάρκεια του αγώνα, όταν δέχθηκε 7-0 σερί στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, αλλά και στην παράταση, όταν αστόχησε στις δυο τελευταίες επιθέσεις. Η Μάλαγα σώθηκε στα 3” πριν το τέλος του έξτρα πεντάλεπτου χάρη στο καλάθι του Όγκουστιν.

Διαβάστε ξανά την live κάλυψη του αγώνα από το Eurohoops

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στη Μάλαγα χωρίς τους Παπανικολάου, Πρίντεζης και Τόμπσον με μοναδικό στόχο να εξασφαλίσει την τρίτη θέση, καθώς από την προηγούμενη εβδομάδα είχε εξασφαλίσει το αβαντάζ έδρας στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Στα πρώτα λεπτά οι Πειραιώτες ήταν εξαιρετικοί επιθετικά χτυπώντας τη Μάλαγα στη ρακέτα με τον Βασίλη Σπανούλη να σερβίρει έτοιμα καλάθια και να πανηγυρίζει στο 10′ την ιστορική στιγμή της αναρρίχησης του στην πρώτη θέση των πασέρ στην ιστορία της Ευρωλίγκας! Ο αρχηγός των “ερυθρολεύκων” μοίρασε την τέταρτη ασίστ του στο 10′, όταν ο Μάντζαρης ευστόχησε σε τρίποντο σε μια φάση που γράφτηκε στην ιστορία.

Μέχρι το 13′ οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν απόλυτα ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα (9/9) και 2/4 τρίποντα μέχρι τότε με τον Μιλουτίνοφ να τελειώνει πολλές φάσεις κάτω από το καλάθι (21-24, 11′).

Κακή άμυνα Ολυμπιακού και αστοχία

Η Μάλαγα βελτιώθηκε αρκετά στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Ντίεθ και Σουάρεθ να κόβουν την άμυνα του Ολυμπιακού στη μέση. Ο Ογκουστιν και ο Μπρουκς είχαν εύκολο έργο στην άδεια ρακέτα των “ερυθρολεύκων”, οι οποίοι έδειχναν εντελώς διαφορετική εικόνα σε σχέση με τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά χαλαρός στην άμυνα με συνέπεια να τελειώσει η Μάλαγα με 0 λάθη στο ημίχρονο, ενώ έκανε 7 λάθη με τη Μάλαγα να σκοράρει 13 πόντους εξαιτίας αυτών! Συνολικά οι Ισπανοί είχαν 10 περισσότερες κατοχές στο πρώτο ημίχρονο με 7 εξ αυτών να αφορούν τη δεύτερη περίοδο.

Ολική ανατροπή με ηγέτη τον Σπανούλη

Η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων έφθασε στο +16 (49-33) στο 21′, αλλά τα πάντα άλλαξαν πολύ γρήγορα! Ο Βασίλης Σπανούλης τροφοδοτούσε σταθερά τον Μιλουτίνοφ και έπειτα, άρχισε να κοιτάει περισσότερο προς το καλάθι. Ο “Kill-Bill” έφθασε στο 29′ τους 15 πόντους και τις 7 ασίστ ανατρέποντας πλήρως την εικόνα του αγώνα! Ο Μάντζαρης ήταν εξαιρετικός δίνοντας ρυθμό στην ομάδα με τους Τιλί και ΜακΛιν να κυριαρχούν σε άμυνα και επίθεση. Οι “ερυθρόλευκοι” έτρεξαν σερί 17-0 μέχρι το 29′ και επιμέρους σκορ από το 21′ 23-2 φθάνοντας στο +5 (51-56, 29′)! Σε αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός είχε 8/19 σουτ, ενώ η Μάλαγα είχε μόλις 2/16 σουτ!

Εκτελεστής Ρόμπερτς

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός κράτησε το ρυθμό του έχοντας στη δεύτερη περίοδο καλύτερη εικόνα, παρότι χρησιμοποίησε το δεύτερο ροτέισον όπως και όταν η Μάλαγα έκανε την ανατροπή. Ο Στρέλνιεκς ήταν εύστοχος, αλλά αυτός που έκανε τη διαφορά ήταν ο Ρόμπερτς, ο οποίος πέτυχε δυο κρίσιμα τρίποντα και έφθασε το προβάδισμα υπέρ του Ολυμπιακού στο +7 (67-74, 37′).

Οι Πειραιώτες έδειχναν να έχουν ισχυρό αβαντάζ για τη νίκη, αλλά η Μάλαγα έτρεξε 7-0 σερί και ισοφάρισε σε 74-74 στο 39′ με πρωταγωνιστή τον Νέντοβιτς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μεταξύ άλλων ένα μεγάλο λάθος του Τιλί στην επαναφορά. Ο Σέρβος έχασε όμως, κρίσιμο σουτ στα 30”, ο Σπανούλης τον ακολούθησε, όπως και ο Μιλουτίνοφ μετά το επιθετικό ριμπάουντ που πήρε. Ετσι, το ματς οδηγήθηκε σε παράταση…

Δραματικό φινάλε και ήττα

Εκεί ο Τιλί εξιλεώθηκε με ένα τρίποντο, ο Μάντζαρης συνέχισε την πολύ καλή του εμφάνιση, ο Μιλουτίνοφ κυριάρχησε και πάλι, αλλά το μεγάλο τρίποντο το πέτυχε ο Παπαπέτρου στα 44” (82-85) ανήμερα των γενεθλίων του! Ο Βαζίνσκι όμως, με δυο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό (85-85, 36″) έφερε το ματς και πάλι στην ισορροπία.

Ο Παπαπέτρου έχασε το κρίσιμο σουτ, ο Ογκουστιν ευστόχησε στα 2” και ο Στρέλνιεκς αστόχησε από το κέντρο του γηπέδου…