Ρεάλ: ”Αγκάλιασε” την τέταρτη θέση με CLUTCH Ντόντσιτς! (vids)

2018-03-30T20:57:35+00:00 2018-03-30T23:53:46+00:00.

30/Mar/18 20:57

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήθελε τη νίκη στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα και το κατάφερε, μετά από ακόμα μία μοναδική ”παράσταση” του Λούκα Ντόντσιτς!

Οι Ισπανοί βρέθηκαν στο 18-11 και αν νικήσουν την τελευταία αγωνιστική (εντός με Μπάμπεργκ), τότε θα τερματίσουν στην τέταρτη θέση.

Όσο για τον Ερυθρό, ”έπεσε” στο 11-18 και θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα, για την 30η αγωνιστική.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη: Η Ρεάλ ήταν η μόνη ενδιαφερόμενη και μπήκε στο παρκέ αποφασισμένη να μην βάλει ποτέ στο ματς τον Ερυθρό Αστέρα. Ο Λούκα Ντόντσιτς έδειξε από τα πρώτα λεπτά γιατί είναι ένας από τους υποψήφιους του φετινού MVP βραβείου και με ”one man show”, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ!

Με τον Τρέι Τόμπκινς να έχει 2/2 από τα 6,75μ., και τον Φελίπε Ρέγιες να προσθέτει πόντους και ριμπάουντ, η Ρεάλ ανέβασε την διαφορά στους 10, όμως ο Άλεν Όμιτς κυριάρχησε στις δύο ρακέτες και βοήθησε τον Ερυθρό να πλησιάσει και πάλι. Το σκηνικό ήταν το εξής: η Ρεάλ απομακρυνόταν και οι Σέρβοι ακολουθούσαν και ευτύχησαν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 39-43.

Ερυθρός και… Ντόντσιτς!

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε και μαζί ξεκίνησε και τα δικά του ο Ντόντσιτς! Ο νεαρός σταρ πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους και μετρούσε ήδη 19 σε 16′ συμμετοχής! O Σλοβένος ήταν ασταμάτητος και βοήθησε την ομάδα του να μείνει μπροστά, ενώ σημαντικές βοήθειες προσέφερε και ο Ρέγιες.

Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Μαδριλένους να έχουν σταθερά το προβάδισμα και να μην έχουν κινδυνεύσει σοβαρά μέχρι εκείνο το σημείο. Αν ο Ερυθρός Αστέρας ήθελε να πάρει κάτι από το ματς, έπρεπε να αντιδράσει άμεσα. Και το έκανε μέσα σε 4 λεπτά, με ”δράστες” τους Όμιτς, Ντόμπριτς και Φελντέιν!  Το 57-64 της 3ης περιόδου έγινε 70-64 και οι γηπεδούχοι είχαν μπει για τα καλά στο ματς και μάλιστα είχαν και την θέση του οδηγού.

Η Ρεάλ αντέδρασε και με ένα σερί 8-0 πέρασε και πάλι μπροστά, με τους Σέρβους να ”βραχυκυκλώνουν” και την Ρεάλ να είναι μπροστά με 79-75 και 40” στο ρολόι. Όμως το ματς είχε γίνει ντέρμπι και ο Αστέρας δεν θα το άφηνε έτσι εύκολα. Ο Τέιλορ Ρότσεστι έκανε καθοριστικό κλέψιμο και το σκορ πήγε στο 79-79. Και εκεί εμφανίστηκε ο Ντόντσιτς! Με μία μοναδική κίνηση, εκτέλεσε για 3 και έδωσε την τεράστια νίκη στους Ισπανούς!

Πού κρίθηκε: Με 5” να απομένουν, η Ρεάλ έκανε την επαναφορά και… Ντόντσιτς!!! Αφού με ντρίμπλα ”πέταξε” κάτω τον αντίπαλό του, ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε το μεγάλο ”διπλό” στη Ρεάλ!

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντόντσιτς φυσικά! Εκτός από τον τίτλο του MVP, είχε και τον τίτλο του… ήρωα, βάζοντας το μεγάλο τρίποντο νίκης στο φινάλε. Κατά τ’ άλλα, είχε 24 πόντους (4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/9 βολές), 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 31′ αγώνα! Ασταμάτητος!

Στράφι πήγε η εμφάνιση του Όμιτς, που πέτυχε ”διπλό” ρεκόρ καριέρας. Είχε 25 πόντους και 30 ranking, ενώ με τα 10 ριμπάουντ που ”κατέβασε”, έκανε νταμπλ νταμπλ. Εξαιρετικός και ο Φελντέιν με 18 πόντους και 9 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 39-43, 57-64, 79-82.