Μάλαγα: Νίκη επί της Φενέρ στην πρεμιέρα, θρίαμβος και στο αντίο της! (vids)

2018-04-05T21:22:29+00:00 2018-04-05T22:20:53+00:00.

05/Apr/18 21:22

Η Μάλαγα βάλθηκε να μας… τρελάνει στο τέλος της σεζόν όταν όμως δυστυχώς για αυτήν τίποτα δεν μετρούσε. Μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού την προηγούμενη εβδομάδα στην παράταση, έτσι και στην τελευταία αγωνιστική πέρασε και από την έδρα της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Φενέρ, με 99-91 επίσης στο έξτρα πεντάλεπτο!!!

Συμπλήρωσε έτσι δύο νίκες φέτος επί της ομάδας του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, αφού είχε νικήσει και στην πρεμιέρα στη Μάλαγα, αλλά μιλάμε για δώρο άδωρο αφού αυτή η 13η νίκη της ήταν απλά μία επιτυχία γοήτρου.

Κρίμα ήταν και για τον Κώστα Σλούκας που έκανε ρεκόρ καριέρας και γύρισε με δικές του ενέργειες από το -16, ενώ ισοφάρισε στο τέλος της κανονικής περιόδου.

Εξέλιξη του αγώνα:

Παρότι το ματς ήταν εντελώς αδιάφορο, η Μάλαγα έκανε καλό ξεκίνημα και από το 4-0 εις βάρος της έκανε σερί 9-0 για να περάσει μπροστά στο πεντάλεπτο. Η εμφανέστατη χαλάρωση της Φενέρ (σίγουρα δεύτερη) έδωσε πάτημα στους φιλοξενούμενους που με 4/6 τρίποντα έκανε νταμπλ σκορ με 18-9 στο 7′! Ο Ομπράντοβιτς ανακάτεψε λίγο την τράπουλα, έβαλε μέσα τον Σλούκα, τον Ντατόμε, τον Τόμπσον και τον Βέσελι και άλλαξε την εικόνα της ομάδας του, μειώνοντας σε 14-18, αλλά όχι για πολύ (22-14 στο 10′).

Γρήγορα η διαφορά απέκτησε και διψήφια τιμή, αφού η Μάλαγα έκανε ότι ήθελε στη νωχελική άμυνα των πρωταθλητών Ευρώπης, φτάνοντας την στο 31-16 στο 13′ και 34-18 λίγο μετά! Η Φενέρ σε 16 λεπτά είχε βάλει μόνο 22 πόντους, αλλά συνήθως αυτά λειτουργούν και αφυπνιστικά. Με ένα γρήγορο 9-2 σε ένα δίλεπτο και πίεση σε όλο το γήπεδο, η Φενέρ έφερε τη διαφορά σε κάπως πιο υποφερτά για αυτήν επίπεδα (31-40) με το ημίχρονο να κλείνει τελικά με 36-47 (Νέντοβιτς, Βαντζίσκι από 9).

Β’ ημίχρονο

Η Φενέρ έδειξε να παίρνει το “μομέντουμ” του αγώνα, μείωσε σε πέντε πόντους με τον Κώστα Σλούκα κορυφαίο (12π. χωρίς χαμένο σουτ) αλλά ο Νέντοβιτς έκανε πολύ μεστό παιχνίδι και με 16 πόντους κράτησε τη Μάλαγα και πάλι στο +10 (48-58). Ήταν όμως φανερό πως η Φενέρ δεν ήθελε να αφήσει στην τύχη του το παιχνίδι. Σταδιακά άρχισε να μειώνει και στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε τη μεγάλη της αντεπίθεση, με τον Σλούκα να αποτελεί σταθερή πηγή κινδύνου για την άμυνα της Μάλαγα.

Με 18 πόντους του Έλληνα γκαρντ και 14 του Τζέιμς Νάναλι, η Φενέρ έκανε ένα επί μέρους 18-6 στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου και πέρασε μπροστά με 69-65, για πρώτη φορά σε ολόκληρο το παιχνίδι! Παρόλα αυτά η Μάλαγα δεν τα παράτησε. Ο εκπληκτικός Νέντοβιτς (23π.) δεν άφησε τους γηπεδούχους να αποσπαστούν, πέτυχε μεγάλα καλάθια και έβαλε ξανά την Ουνικάχα επικεφαλής στο σκορ, 80-76, με ένα λεπτό στο χρονόμετρο!

Ο Σλούκας απάντησε με τρίποντο, η Μάλαγα δεν κατάφερε να ευστοχήσει και ο Τζέιμς Νάναλι με σουτ από τα πέντε μέτρα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 81-80, μόλις 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος! Τέλειωσε; Κάθε άλλο! Ο Ντίαθ απάντησε με τρίποντο δέκα δευτερόλεπτα πριν το συναρπαστικό φινάλε! Τέλειωσε; Όχι πριν πει ο Σλούκας την τελευταία του λέξη, καθώς με φόλοου (ναι με φόλοου!) μέσα σε 3-4 ψηλούς, κατάφερε και ισοφάρισε, στέλνοντας το ματς στην παράταση όπως έγινε την προηγούμενη εβδομάδα για τη Μάλαγα με τον Ολυμπιακό.

Για πολλοστή φορά μέσα στο παιχνίδι, η Μάλαγα έδειξε πυγμή (πολύ… καθυστερημένα δεν νομίζετε;) στο παιχνίδι. Καλύτερη στην παράταση, πήρε διαφορά με 94-87 στο 3ο λεπτό με τον Νέντοβιτς να κάνει ρεκόρ καριέρας όπως και ο Σλούκας και με τρίποντο του πολύ καλού Βαντζίνσκι (97-88, 18π. με 100%!) “καθάρισε την μπουγάδα” όπως έκανε και με τον Ολυμπιακό στην παράταση την προηγούμενη εβδομάδα…

Τα στατιστικά του αγώνα

Παίκτης-κλειδί:

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς έκανε το παιχνίδι της ζωής του οδηγώντας με ρεκόρ καριέρας τη Μάλαγα σε μία μεγάλη – έστω και γοήτρου- νίκη μέσα στην έδρα των πρωταθλητών Ευρώπης.