Παναθηναϊκός: Χτίζει χαρακτήρα… πλέι οφ με ανατροπές και “διπλά”! (vids)

2018-04-05T22:56:15+00:00 2018-04-06T03:37:08+00:00.

05/Apr/18 22:56

ŕљˉÊ`/ Q͉́ ̉ˁ͏ - ЁϠ/ EUROLEAGUE / ARMANI MILANO - PANATHINAIKOS (֙ԏÑVɁ: EUROKINISSI)

Η Αρμάνι προηγήθηκε και με 17 πόντους, ο Παναθηναϊκός έκανε μεγάλη ανατροπή κι ενώ δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια, την πήρε στην παράταση από την προσπάθεια του Τζέιμς (95-96) και περιμένει… δώρο στο φινάλε για να πάρει πλεονέκτημα έδρας!

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πήρε τη νίκη σε ένα άκρως τρελό κι ανάποδο ματς, όπου η αμυντική νωθρότητα έδωσε το έναυσμα στους Μιλανέζους να διεκδικήσουν μέχρι τέλους μια τιμητική επιτυχία στο φινάλε τους στη διοργάνωση.

Κι αν δεν ήταν ο Τζέιμς, ο Παναθηναϊκός θα είχε ηττηθεί, με τον Αμερικανό παραλίγο να δώσει το “διπλό” στην κανονική διάρκεια, το οποίο δεν ήρθε λόγω του χαζού φάουλ του Σίνγκλετον στον Μπέρτανς (87-87).

Ομως στο έξτρα πεντάλέπτο ο Τζέιμς ήταν ξανά εκεί, δίνοντας τη νίκη στο συγκλονιστικό φινάλε, που ανέβασε τους “πράσινους” στο 19-11, με την πέμπτη σερί νίκη τους, αναμένοντας πλέον ήττα είτε του Ολυμπιακού, είτε της Ρεάλ για να πάρει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ!

Ο Τζέιμς ήταν η ηγετική μορφή του Παναθηναϊκού (18π.) με το νικητήριο καλάθι στην παράταση, ενώ Καλάθης και Γκιστ ήταν και πάλι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Πασκουάλ, στο έκτο “διπλό” της φέτος!

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Κάκιστη αρχή

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απογοητευτικό για την ομάδα του Πασκουάλ, που παρουσιάστηκε νωθρή στην άμυνα, δίνοντας τη δυνατότητα στην Αρμάνι να σκοράρει όπως θέλει και όποτε θέλει.

Το 12-4 (4′) ήταν το… μήνυμα που δεν πήρε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος αδυνατούσε να έχει σταθερά στην επίθεση, χωρίς ηρεμία και βεβιασμένες επιλογές, με τον Κουζμίνσκας να κάνει το 24-12 (7′) και να ολοκληρώνει το 27-18 της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν κυρίως μέσα από το ζωγραφιστό, αφού δεν έβρισκαν… αντίσταση από την “πράσινη” άμυνα, που δεχόταν εύκολους πόντους από Ταρζέφσκι, Γκουντάιτις, αλλά και τους Πάσκολο και Τσιντσιαρίνι.

Σε συνδυασμό με τα έξι λάθη, στο 13′ η διαφορά ήταν στους 14 (37-23), ενώ ο Ταρζέφσκι συνετέλεσε για το 47-30 (17′), με τον Πασκουάλ να προσπαθεί να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα, με συνεχείς αλλαγές αλλά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα.

Ομως κάθε καλάθι του Ντένμον διαδεχόταν ένα εύκολο των Ιταλών, που ανάγκασαν τον Παναθηναϊκό στο χειρότερο παθητικό σε πρώτο ημίχρονο στη σεζόν (55-42, 20′).

Απόπειρα επιστροφής

Με τον Αντετοκούνμπο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την πρώτη προσπάθεια επιστροφής στο παιχνίδι (60-52, 24′), δείχνοντας περισσότερη διάθεση και στις δύο πλευρές του παρκέ, ωστόσο μια νέα χαλάρωση έδωσε τη δυνατότητα στην Αρμάνι να μεγαλώσει την απόσταση, εκ νέου στη μεγαλύτερη τιμή της (69-52, 27′).

Η είσοδος του Τζέιμς στο πλευρό του Καλάθη βοήθησε την ομάδα του να κάνει καλό φινάλε στο τρίτο δεκάλεπτο, με σερί 9-0 από τα δικά του χέρια, για το 69-61 (30′).

Στις λεπτομέρειες και παράταση

Ο Καλάθης πήρε τη σκυτάλη και με τον Πέιν να επιστρέφει στο παρκέ βοηθώντας στην άμυνα, η διαφορά έπεσε σε απόσταση βολής (73-70, 32′), με τους Μιλανέζους να διατηρούν το πάνω χέρι (77-70, 35′). Η… σανίδα σωτηρίας ήρθε από τον Ντένμον (81-79, 37′), με τα τελευταία λεπτά να είναι συγκλονιστικά.

Ο Καλάθης έφερε το ματς στον πόντο (82-81), με τον Τζέιμς να έρχεται να δώσει το πρώτο προβάδισμα (84-85) στα 14,6” πριν το τέλος! Ο Γκάουντλοκ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκιστ και ο Ντένμον έδωσε +3 στον Παναθηναϊκό (84-87), όμως ο Σίνγκλετον έκανε… χαζό φάουλ στην προσπάθεια τριπόντου του Μπέρτανς, με τον Λετονό να έχει 3/3 βολές για το 87-87, που οδήγησε το ματς στην παράταση, αφού ο Ντένμον δεν μπόρεσε στη λήξη.

Ο Τζέιμς μίλησε στο τέλος

Το έξτρα πεντάλεπτο είχε συνεχείς εναλλαγές, με τον Γκουντάιτις να κάνει το 91-89 και τον Γκιστ με γκολ-φάουλ το 93-94, πριν απαντήσει ο Γκάουντλοκ (95-94, -7,4”). Ομως η τελευταία ευκαιρία αρκούσε στον Τζέιμς, ο οποίος με ένα… ακροβατικό και την άθελη βοήθεια του Μ’ Μπαγιέ έκανε το 95-96, με τον Μπέρτανς να μην μπορεί στην εκπνοή να σκοράρει από πολύ μακριά.

Ο Μάικ Τζέιμς (18π.) ήταν όπως και στο Τελ Αβίβ ο… ήρωας του Παναθηναϊκού, με καθοριστικές προσπάθειες και στην κανονική διάρκεια και φυσικά τη νικητήρια προσπάθεια στην παράταση, ενώ Καλάθης (18π., 6ασ., 4κλ.) και Γκιστ (18π.) ήταν επίσης στην πρώτη γραμμή για τους “πράσινους”, που πήραν πολλά στην τέταρτη περίοδο για την ανατροπή από τον Ντένμον.

Που κρίθηκε

Το παιχνίδι ήταν τρελό, με την Αρμάνι να έχει προβάδισμα 17 πόντων και τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει, έχοντας +3 στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας (84-87). Ο Σίνγκλετον όμως έκανε φάουλ σε προσπάθεια του Μπέρτανς για τρίποντο, με τις 3/3 βολές του Λετονού να στέλνουν το ματς στην παράταση (87-87). Εκεί ο Τζέιμς απάντησε στον Γκάουντλοκ και το 95-96 έδωσε τη νίκη στους “πράσινους”.

Δεκάλεπτα: 27-18, 55-42, 69-61, 87-87 (κ.α.), 95-96.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Μάικιτς (Σλοβενία), Ντιφαλά (Γαλλία)