Βαλένθια: “Αντίο” στη φετινή Ευρωλίγκα με νίκη επί της Μακάμπι (videos)

2018-04-06T22:20:19+00:00 2018-04-06T23:08:35+00:00.

06/Apr/18 22:20

Στο πιο αδιάφορο βαθμολογικά ματς της αγωνιστικής, η Βαλένθια επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 87-84 και είπε ”αντίο” με νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα.

Και οι δύο ομάδες ήξεραν την ”μοίρα” τους και τίποτα δεν θα άλλαζε μετά το τέλος της αναμέτρησης. Οι Ισπανοί πήραν το θετικό απότελεσμα με 87-84 και ”έκλεισαν” τη χρονιά όντας ενδέκατοι με ρεκόρ 12-18. Όσο για την Μακάμπι, συμβιβάστηκε με την ”πικρή” ένατη θέση (13-17).

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη: Οι γηπεδούχοι ήταν ορεξάτοι και από την αρχή επέβαλλαν τον ρυθμό τους. Ο Έρικ Γκριν βγήκε μπροστά και με τις βοήθειες του Τίμπορ Πλάις στο ”ζωγραφιστό”, η Βαλένθια έφτασε στο +6 (24-18) με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Ανάλογο σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο. Οι ”Νυχτερίδες” έπαιζαν καλύτερα, εκμεταλεύτηκαν το 0/9 από τα 6,75μ. των αντιπάλων τους και με τη λήξη του ημιχρόνου βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 52-39.

Απειλήθηκε αλλά είχε Ντούμπλιεβιτς!

Η διάρκεια της Βαλένθια σταμάτησε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Νέβεν Σπάχια αντέδρασαν και με ”αιχμή το δόρατος” του Τζόνα Μπόλντεν και Νόρις Κόουλ, οι φιλεξονούμενοι έφτασαν ακόμα και στο -4. Επομένως, η τελευταία περίοδος ήταν ένα νέο ματς!

Ντέρμπι και στα πρώτα λεπτά της τελικής περιόδου. Οι Ισραηλινοί έφτασαν μία ανάσα από τους Ισπανούς, όμως το 68-66 έγινε γρήγορα 75-68 και η τάξη αποταστάθηκε. Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς ήταν ασταμάτητος και με δικούς του πόντους έδωσε σημαντικό προβάδισμα. Με το ρολόι να είναι στο -42”, η Μακάμπι έκανε μία τελευταία προσπάθεια, ρίχνοντας τη διαφορά στους 3 (85-82)

Πού κρίθηκε: Στο 34′, η Μακάμπι ήταν στο -2, όμως ο Ντούμπλιεβιτς και η παρέα του με σερί 7-0 ”ξέφυγε”, όμως οι Ισραηλινοί πλησίασαν και πάλι στους 3, όμως τα χρονικά περιθώρια είχαν στενέψει και αναπόφευκτα ήρθε η ήττα για αυτούς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς έδειξε για μία ακόμα φορά την κλάση του και με 15 πόντους (5/5 δίποντα, 1.3 τρίποντα, 2.2 βολές) και 5 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές. Πολύ καλός, στο πρώτο μέρος κυρίως και ο Έρικ Γκριν με 12 πόντους.

Πράγματα και θαύματα από τον Νόρις Κόουλ, όμως οι 22 πόντοι του ”έπεσαν στο κενό”.

Tα δεκάλεπτα: 24-18, 52-39, 61-57, 87-84.

Photo credit: euroleague.net