Ρεάλ: Σάρωσε την Μπάμπεργκ κι έρχεται ΟΑΚΑ! (videos)

2018-04-06T22:41:30+00:00 2018-04-06T23:26:35+00:00.

06/Apr/18 22:41

Ενα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό ώστε η Ρεάλ του εξαιρετικού Ράντολφ να πάρει τη νίκη επί της Μπάμπεργκ στη Μαδρίτη (106-86) και να κλείσει το ραντεβού της με τον Παναθηναϊκό στα playoffs, αρχής γενομένης από το ΟΑΚΑ!

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πριν το τζάμπολ έμαθε τα άσχημα γι’ αυτήν μαντάτα της νίκης της Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ, που δεν της άφησε περιθώριο να ορίσει τη μοίρα της για το πλεονέκτημα έδρας. Αντίθετα, μπορούσε να ορίσει ποιον αντίπαλο θα έχει με μειονέκτημα έδρας και με τη νίκη της τερμάτισε πέμπτη στο φινάλε της κανονικής περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να την περιμένει στις μάχες για το Βελιγράδι!

Οι “πράσινοι” θα έχουν το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά των playoffs, με το match up με τη Ρεάλ να είναι το πρώτο στην ιστορία των δύο ομάδων σε προημιτελική φάση.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Στο πρώτο 20λεπτο η Ρεάλ ήθελε, αλλά δεν μπορούσε να χτίσει ικανή διαφορά. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά ο Ραντόσεβιτς έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα των φιλοξενούμενων (27-28), που έφτασαν και στο +4 (31-35, 12′).

Οι Μαδριλένοι με τον Ράντολφ απάντησαν και ο Κάρολ έγραψε το 53-50 της ανάπαυλας, μετά την οποία όμως έγινε… άλλο ματς. Η Μπάμπεργκ του Ζήση και των λιγοστών λύσεων δεν άντεξε και σύντομα η ομάδα του Λάσο έφτασε σε διψήφια απόσταση (69-58, 25′) πριν το 82-69 του 30′.

Κάπως έτσι το παιχνίδι έγινε διαδικαστικό για το υπόλοιπο, με τη Ρεάλ να μην αργεί να ξεπεράσει και το φράγμα των 100 πόντων ως το τελικό 106-86 για το δικό της 19-11, που την τοποθετεί 5η στην τελική κατάταξη της regular season, ενώ η Μπάμπεργκ αποχαιρέτισε τη διοργάνωση με 11-19 αντίστοιχα.

Παίκτης-κλειδί

Ο Αντονι Ράντολφ (23π.) έκανε την καλύτερη εμφάνιση μετά την επιστροφή από τον τραυματισμό του, δείχνοντας πανέτοιμος για τα playoffs με τον Παναθηναϊκό. Πολύ αποδοτικοί επίσης οι Κάρολ (19π.), Αγιόν (14π.) και Ντόντσιτς (12π.)… ως είθισται.

Που κρίθηκε

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπάμπεργκ ήταν άκρως ανταγωνιστική (53-50), όμως στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μαδριλένοι επέβαλλαν το νόμο τους, παίρνοντας διψήφια διαφορά (82-69, 30′) για να φτάσουν στη νίκη και τον… Παναθηναϊκό, στο δρόμο για το Βελιγράδι.

Δεκάλεπτα: 27-28, 53-50, 82-69, 106-86

Διαιτητές: Γιόβτσιτς (Σερβία), Φούφης (Ελλάδα), Μπάλακ (Ισραήλ)