Ολυμπιακός: Με ένα κούκο (και 6 ξένους σε μικρούς ρόλους) δύσκολη η άνοιξη

2018-04-18T22:47:46+00:00 2018-04-18T22:47:46+00:00.

18/Apr/18 22:47

Ο Ολυμπιακός έχασε από την Ζαλγκίρις για τρίτη διαδοχική φορά μέσα στη φετινή σεζόν, αλλά αυτή η ήττα είναι σίγουρα που στοιχίζει περισσότερο, γιατί μιλάμε για μπρέικ σε σειρά των Playoffs που οδηγεί στο Final Four.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Στο μπάσκετ τίποτα δεν είναι τυχαίο και σίγουρα δεν μπορεί να θεωρηθεί σύμπτωση το γεγονός ότι η Ζαλγκίρις έχει νικήσει τρεις φορές τον Ολυμπιακό, τις τελευταίες δύο μέσα στην έδρα του, στη παράταση. Αυτό που μένει ως γενική εικόνα από την αναμέτρηση, προσεγγίζοντας ατομικά τον κάθε παίκτη του Ολυμπιακού, είναι πως η ομάδα συνεχίζει να στηρίζεται υπερβολικά στον Σπανούλη που είναι άνθρωπος και όχι ο Superman, παίρνει ελάχιστα πράγματα από τους ξένους της και υπάρχουν παίκτες που “λιώνουν” στο γήπεδο κι άλλοι που ξέρουν ότι απλά θα… περάσουν από το παρκέ.

Σε μια σειρά απέναντι σε μια ομάδα τόσο καλοδουλεμένη και… “ταλιμπάν μπασκετικά” πρέπει όλοι να αισθάνονται χρήσιμοι, όλοι να προσφέρουν. Συν τις άλλοις, ο Ολυμπιακός έχει και τα προβλήματα τραυματισμού, που επίσης στοιχίζουν. Ο Παπανικολάου δεν έπαιξε και το ίδιο θα συμβεί πιθανότατα και την Παρασκευή, ο Πρίντεζης έπαιξε ανέτοιμος και οι Στρέλνιεκς και Τιλί είναι στη μάχη, αλλά όχι σε καλή κατάσταση.

Τζαμέλ Μακλίν

Στα 8 λεπτά που πήρε στο πρώτο ημίχρονο ήταν μαχητικός, έβαζε το κορμί του δυνατά στις φάσεις και πέτυχε ένα καλάθι, χάνοντας, όμως και 2 βολές. Το πρόβλημα είναι ότι έπαιρνε τη μπάλα πολύ πλάγια και μακριά από το καλάθι και όχι με πρόσωπο από το χάι ποστ, όπως τον βολεύει. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε η εμφάνιση του Αμερικανού και στο δεύτερο ημίχρονο. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 6 πόντους και 6 ριμπάουντ, χωρίς να προσφέρει όσα είχε η ανάγκη από αυτόν.

Μπόμπι Μπράουν

Πέντε λεπτά παρά… κάτι πήρε στο πρώτο ημίχρονο και η αλήθεια είναι ότι δεν έκανε τίποτα το ιδιαίτερο, πέρα από τρίποντο που επιχείρησε και στο οποίο αστόχησε. Αυτό ήταν. Δεν πάτησε ξανά παρκέ και από ότι φαίνεται ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έχει ήδη αποφασίσει πως δεν εμπιστεύεται για τα κρίσιμα τον παίκτη που επέλεξε για να προσφέρει το κάτι παραπάνω στην ομάδα.

Ιωάννης Παπαπέτρου

Γνώριζε πως απόντος του Παπανικολάου οι ευθύνες είναι πολύ αυξημένες. Μπήκε πολύ δυνατά στην μάχη, πήρε ριμπάουντ, κέρδισε άμυνες, έβαλε 5 πόντους και έδειχνε αποφασισμένος. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχε τόσο καλή απόδοση, όπως άλλωστε ολόκληρος ο Ολυμπιακός. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε πολύ, ίσως έδωσε ό,τι είχε, αλλά δεν ήταν αρκετό. Έβαλε δύο κρίσιμα καλάθια που έδωσαν ανάσες στην ομάδα του, αλλά πάντα η Ζαλγκίρις έβρισκε την απάντηση.

Βασίλης Σπανούλης

Ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού από το ξεκίνημα του αγώνα. Οργάνωνε, σκόραρε, πάλευε και στην άμυνα. Όταν οι αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια, ο Vspan είχε προλάβει να γράψει 12 πόντους και 3 ασίστ, όντας ο λόγος που η ομάδα του ήταν μπροστά στο σκορ. Ο Vspan συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, έχοντας όλη την άμυνα της Ζαλγκίρις προσαρμοσμένη πάνω του. Για μια ακόμα φορά ουδείς άλλος παίκτης μπορούσε να δημιουργήσει και να τραβήξει τη προσοχή της άμυνας, οπότε ο Σπανούλης έπρεπε να παίρνει συνεχώς πρωτοβουλίες και να ρισκάρει στις πάσες, με την κούραση να είναι τόσο επικίνδυνος αντίπαλος… όσο η Ζαλγκίρις, όσο περνούσε ο χρόνος. Τελικά, οι καταστάσεις ανάγκασαν τον Σπανούλη να… “λιώσει” στο παρκέ και σε 37 λεπτά συμμετοχής είχε 25 πόντους (3/6 δίποντα και 5/12 τρίποντα) με 9 ασίστ, 2 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 6 λάθη. Συνεχίζει να τα δίνει όλα, συνεχίζει να βγαίνει μπροστά, αλλά ένας παίκτης είτε στα 36, είτε στα 26, δεν μπορεί να κερδίσει μόνος του μια σειρά απέναντι σε μια τόσο καλή ομάδα.

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Θα είναι κομβικής σημασίας η απόδοσή του σε όλη τη διάρκεια της σειράς. Ξεκίνησε καλά στο ματς με εύστοχες προσπάθειες, πήρε 6 ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα απέναντι στον Ντέιβις. Ο Σέρβος αύξησε την ένταση της προσπάθειάς του στην άμυνα, αλλά δεν έπαιρνε πρωτοβουλίες στην επίθεση. Πήρε μόλις ένα σουτ στην επανάληψη, γεγονός ανεξήγητο. Πραγματικά ανεξήγητο… Τελείωσε τον αγώνα με 7 πόντους και 8 ριμπάουντ και ήταν σίγουρα κατώτερος των περιστάσεων και των ευθυνών που απορρέουν από τον ρόλο του.

Γιάνις Στρέλνιεκς

Πέρασε απαρατήρητος είναι η αλήθεια όσο έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο. Δεν πήρε καμία προσπάθεια και είχε μια ασίστ. Δυστυχώς, η προσέγγιση του Λετονού στο παιχνίδι ήταν ίδια και στο δεύτερο ημίχρονο, όσο αγωνίστηκε. Δεν έβγαλε ενέργεια στο παρκέ, δεν πήρε πρωτοβουλίες, δεν επιχείρησε ούτε ένα σουτ εντός πεδιάς. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο τελευταίο πεντάλεπτο για να κάνει την πρώτη – αποτυχημένη – προσπάθεια για να σκοράρει. Ουδείς δεν θα θυμάται αυτή την εμφάνιση με τον Στρέλνιεκς να μένει για μια ακόμα φορά άποντος. Εχει ταλαιπωρηθεί από τη μέση του, αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν μπορεί να δικαιολογηθεί τέτοια εικόνα, λόγω του προβλήματός του. Νομίζω πως έχει εδώ και καιρό πεσμένη ψυχολογία.

Κιμ Τιλί

Ξεκίνησε στο βασικό σχήμα του Ολυμπιακού, λόγω της κατάστασης του Γιώργου Πρίντεζη και χωρίς να είναι… σούπερ έκανε κάποια από τα μικρά πράγματα που απαιτούνται στα μεγάλα ματς. Στα 18 λεπτά που μοιράστηκε στο παρκέ με τους συμπαίκτες του μπορούμε να πούμε πως είχε μια μικρή συνεισφορά με 3 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Γιώργος Πρίντεζης

Ρίχτηκε στη μάχη μετά από ένα μήνα απουσίας ουσιαστικά και με ελάχιστες προπονήσεις στα πόδια του, ενώ εξακολουθεί να πονάει στο πόδι. Προσέφερε 6 πόντους σε διάστημα 8 λεπτών στο πρώτο ημίχρονο και αυτό ήταν σημαντικό, γιατί ήρθαν σε μια καμπή του αγώνα που ο Ολυμπιακός έψαχνε απεγνωσμένα λύσεις κοντά στο καλάθι. Ήταν στο γήπεδο σχεδόν σε όλες τις κρίσιμες στιγμές και το κοντέρ δείχνει 27 λεπτά, 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, μια ασίστ και 4 λάθη. Γιατρός δεν είμαι, αλλά πιστεύω πως είναι λάθος ένας παίκτης που έχει τόσο καιρό να προπονηθεί κανονικά και πονάει, να παίζει για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, έστω και αν είναι ο Πρίντεζης. Ήταν ανέτοιμος για να αντέξει σε αγώνα με τέτοια ένταση.

Βαγγέλης Μάντζαρης

Αρκετά καλός, προσπαθούσε να παίξει πιεστική και αποτελεσματική άμυνα, ενώ με το που πάτησε παρκέ, δοκίμασε 2-3 φορές να τρυπήσει την αντίπαλη άμυνα. Ο Βαγγέλης ήταν σε εγρήγορση και στην επανάληψη. Έβγαλε ενέργεια, προσπάθησε να βοηθήσει οργανωτικά και εκτελεστικά στην επίθεση, αλλά είχε ζόρια στο να κρατήσει τον Κέβιν Πάνγκος στα πικ εν ρολ που έστηνε συνεχώς ο Καναδός με τους ψηλούς της Ζαλγκίρις. Είχε 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος. Ναι μεν προσπάθησε, αλλά στα κρίσιμα δεν έδωσε το κάτι παραπάνω και δεν μπόρεσε να περιορίσει την δράση του Κέβιν Πάνγκος.

Μπράιαν Ρόμπερτς

Ξεκίνησε στο βασικό σχήμα, αλλά έκανε τρία φάουλ στα πρώτα τρία λεπτά του παιχνιδιού κι έτσι έμεινε στο πάγκο στη συνέχεια. Στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε κάποιες λύσεις, αλλά σε ένα αγώνα που είχε διάρκεια 45 λεπτά, έπαιξε μόλις 13 με 5 πόντους, ένα ριμπάουντ και ως συνήθως καμία ασίστ. Σίγουρα δεν ήταν αυτό το πλάνο όταν τον επέλεξε ο Ολυμπιακός το καλοκαίρι για βασικό του πλέι μέικερ.

Χόλις Τόμπσον

Πάτησε παρκέ και σε αυτή την αναμέτρηση, απόντος του Παπανικολάου. Στο πρώτο ημίχρονο ο Σφαιρόπουλος του έδωσε 5 λεπτά και η συνεισφορά του ήταν 1-2 αμυντικές προσπάθειες. Αυτό ήταν όλο και για τον Τόμπσον. Ένας ακόμα ξένος με ελάχιστο χρόνο συμμετοχής και μηδαμινή συνεισφορά.