2018-04-18T22:25:52+00:00 2018-04-18T23:30:53+00:00.

Lefteris Moutis

18/Apr/18 22:25

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÆÁËÃÊÉÑÉÓ ÊÁÏÕÍÁÓ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - ZALGIRIS KAUNAS (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 87-78 από τη Ζαλγκίρις στο πρώτο αγώνα των play offs στο ΣΕΦ και πλέον… τρέχει για να πάρει πίσω το πλεονέκτημα έδρας.

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Πατατράκ στο ΣΕΦ στην πρεμιέρα των play offs! Οι Πειραιώτες ηττήθηκαν στην έδρα τους από τη Ζαλγκίρις και έχασαν αυτό για το οποίο πάλευαν όλη τη χρονιά στο πρώτο ματς της post season.  Το ματς εξελίχθηκε σε… deja vu του αγώνα της κανονικής διάρκειας. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με μεγάλη διαφορά νωρίς, η Ζαλγκίρις μάζεψε τη διαφορά, πάλεψε, ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί οι Λιθουανοί πήραν τη νίκη!

Διαβάστε ξανά την live άλυψη του αγώνα από το Eurohoops

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα για τον Ολυμπιακό με 23 πόντους και 9 ασίστ, ενώ δεύτερος σκόρερ ήταν ο “λαβωμένος” Πρίντεζης που μόλις επέστρεψε από τον τραυματισμό του αγωνίστηκε 26 λεπτά και πέτυχε 12 πόντους.

Η Ζαλγκίρις κυριάρχησε πλήρως στα ριμπάουντ και ανάγκασε τους “ερυθρολεύκους” σε πολλά λάθη έχοντας κορυφαίους τους Πάνγκος, Ντέιβις και Μιλάκνις.

Οι δυο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Παρασκευή (21:15) για το δεύτερο αγώνα της σειράς.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Εξαιρετικό ξεκίνημα στην άμυνα…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι κυρίως στον αμυντικό τομέα. Η Ζαλγκίρις προσπαθούσε να φθείρει το δίδυμο των ψηλών του (Μιλουτίνοφ και Τιλί ξεκίνησαν το ματς) με τον Ντέιβις να τραβιέται μακριά από το καλάθι και να σουτάρει από μέση απόσταση, ενώ οι γκαρντ προσπαθούσαν να βρουν ελεύθερους χώρους για κοψίματα.

Ο Μπράντον Ντέιβις έκανε πράγματι ζημιά, αλλά όλοι οι υπόλοιποι Λιθουανοί ήταν ανενεργοί ουσιαστικά, καθώς μέχρι το 9′ πέραν του Αμερικανού ψηλού που είχε 3/5 σουτ, όλοι οι υπόλοιποι είχαν 0/8 σουτ!

Οι Πειραιώτες ήταν πολύ γρήγοροι στις επιστροφές τους στην άμυνα, προσαρμόστηκαν καλά πάνω στον Πάνγκος και επιθετικά όλα πήγαιναν περίφημα!

…και ευρύ προβάδισμα

Ο Βασίλης Σπανούλης ξεκίνησε φουριόζος. Μοίρασε τρεις ασίστ πολύ γρήγορα δίνοντας έτοιμα καλάθια κυρίως στον Μιλουτίνοφ και τρύπησε αρκετές φορές την άμυνα της Ζαλγκίρις με διεισδύσεις. Τα σχέδια του Γιάννη Σφαιρόπουλου ωστόσο, ανατράπηκαν γρήγορα εξαιτίας των τριών φάουλ που χρεώθηκε ο Μπράιαν Ρόμπερτς μετά από μόλις 3:21. Το δίδυμο των Μάντζαρη και Σπανούλη ωστόσο, τα πήγε πολύ καλά βγάζοντας μάλιστα αρκετές φάσεις στο ανοικτό γήπεδο. Το αβαντάζ του Ολυμπιακού έφθασε στο +15 (23-8, 9′)!

Αντίδραση της Ζαλγκίρις και “δολοφόνος” Σπανούλης

Η Ζαλγκίρις άρχισε να μειώνει στο σκορ με τον καλύτερο παίκτη της, Μπράντον Ντέιβις και από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά άρχισαν να μπαίνουν στην εξίσωση του σκοραρίσματος με εντός παιδιάς σουτ και οι υπόλοιποι. Οι Λιθουανοί άρχισαν να υπερτερούν σαφώς στα επιθετικά ριμπάουντ και να εκμεταλλεύονται τα λάθη του Ολυμπιακού…

Ο Πρίντεζης πάτησε παρκέ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και ήταν ο μοναδικός που σκόραρε μέχρι το 16′ κρατώντας τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα.  Τα ποσοστά ευστοχίας των “ερυθρολεύκων” ήταν εξαιρετικά (16/27 σουτ, ήτοι 59,2%), αλλά  εξαιτίας των λαθών τους και των χαμένων αμυντικών ριμπάουντ, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με 8 παραπάνω κατοχές καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν για πρώτη φορά στο 19′ σε 32-32!

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν ωστόσο, να κλείσουν ιδανικά το πρώτο μέρος (38-32) χάρη σε δυο τρίποντα του Βασίλη Σπανούλη στο τελευταίο λεπτό, όταν μετά από αλλαγή στο μαρκάρισμα του, βγήκε πάνω του ο Ντέιβις και τον τιμώρησε δις!

Πάνγκος και Μίτσιτς μπήκαν στο πνεύμα του αγώνα και η Ζαλγκίρις προηγήθηκε

Το σερί του Σπανούλη πίσω από τη γραμμή του τριπόντου συνεχίστηκε και με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά το κακό για τον Ολυμπιακό είναι ότι πλέον η Ζαλγκίρις είχε αρχίσει να παίρνει σκορ από περισσότερους παίκτες της και κυρίως τους δυο γκαρντ της, Πάνγκος και Μίτσιτς, οι οποίοι είχαν 2/9 σουτ στο πρώτο ημίχρονο και 7 πόντους συνολικά.

Οι δυο τους μαζί με τον Ντέιβις πέτυχαν 14 πόντους στα πρώτα 6 λεπτά της τρίτης περιόδου και καταφέρνοντας να βάλουν τη Ζαλγκίρις για πρώτη φορά μετά το 1′ μπροστά στο σκορ (45-46, 26′) θυμίζοντας αρκετά την εξέλιξη του τελευταίου αγώνα της κανονικής διάρκειας της Ευρωλίγκας, όταν άρχισαν στην τρίτη περίοδο σιγά-σιγά να ροκανίζουν τη διαφορά και εν τέλει κέρδισαν τον αγώνα.

Σπανούλης και Πρίντεζης κράτησαν όρθιο τον Ολυμπιακό

Και πάλι όμως, η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση. Με δυο συνεχόμενα τρίποντα των Μάντζαρη και Σπανούλη και ένα καλάθι του Πρίντεζη στο ανοικτό γήπεδο, η διαφορά ανέβηκε ξανά στο +8 (54-46, 28′) με τον αρχηγό του να παίρνει πάνω του την κατάσταση φθάνοντας τους 18 πόντους και τις 7 ασίστ στο 28′!

Παράλληλα, οι Πειραιώτες προσαρμόστηκαν διαφορετικά στο μαρκάρισμα του Ντέιβις, αλλά άρχισαν να έχουν φθορά από τους υπολοίπους. Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε και πάλι με καλάθι του Γιανκούνας (56-57, 32′), αλλά ο Ολυμπιακός “απάντησε” με τρίποντο του Μάντζαρη και 4/4 βολές του ΜακΛιν (63-57, 33′).

Πάλευε μέχρι τέλους η Ζαλγκίρις, έχασε την ευκαιρία για buzzer ο Ολυμπιακός

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν είχαν δημιουργία όσο ήταν ο αρχηγός τους στον πάγκο και έτσι παρά την κούραση του, ο Σπανούλης πέρασε πολύ γρήγορα στο παρκέ ξανά στην τελευταία περίοδο κάνοντας δυο συνεχόμενα λάθη.

Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε ξανά, αλλά ο Ολυμπιακός με 2/2 βολές του Σπανούλη και ένα μεγάλο μακρινό σουτ του Παπαπέτρου πήρε ξανά βαθιά ανάσα (69-66, 38′). Ο Ντέιβις μετά από ένα ακόμα επιθετικό ριμπάουντ (μέχρι εκείνο το σημείο η Ζαλγκίρις είχε 11 παραπάνω κατοχές) έκανε ξανά ζημιά! Στα 1’24” ο Ουλανόβας είχε 1/2 βολές και μετά από επιθετικό φάουλ του Πρίντεζη, ο Μιλάκνις ευστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία μετά από εξαιρετικά εκτελεσμένη επίθεση των Λιθουανών (69-72, 53″ πριν το φινάλε).

Ο Σπανούλης πέτυχε μεγάλο τρίποντο στα 38” μπροστά στον Ντέιβις και πάλι ισοφαρίζοντας 72-72! Στην τελευταία επίθεση της Ζαλγκίρις ο ΜακΛιν έκοψε τον Ντέιβις και στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού ο Σπανούλης πήρε την ευθύνη, δεν κατάφερε να φθάσει με διείσδυση μέχρι το καλάθι, πάσαρε στον Μάντζαρη στην περιφέρεια, αλλά το σουτ ήταν άστοχο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπως και στην κανονική διάρκεια της σεζόν πριν από δυο εβδομάδες.

Εμεινε από δυνάμεις ο Ολυμπιακός…

Η Ζαλγκίρις συνέχισε και στο έξτρα πεντάλεπτο να βγάζει ελεύθερα σουτ. Οι Μιλάκνις και Πάνγκος έδωσαν αβαντάζ, ο Ουλανόβας με τρίποντο υπό πίεση συνέχισε το σερί και ο Πάνγκος με /2 βολές στο 44′ έδωσε αβαντάζ 6 πόντων (76-82). Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να σκοράρει εύκολα (στα πρώτα 3:20 πήρε μόνο δυο καλάθια των Παπαπέτρου και Πρίντεζη).

Ο Σπανούλης μείωσε με 2/2 βολές, αλλά ο Γιανκούνας έβαλε ένα μεγάλο σουτ στα 55” για το 78-84 καθαρίζοντας τη νίκη για τη Ζαλγκίρις και το 0-1 στο ΣΕΦ!