Πράγματα και θαύματα από τον Σέρχι Ροντρίγκεθ και 2-0 η ΤΣΣΚΑ! (vids)

2018-04-19T21:05:03+00:00 2018-04-19T23:18:00+00:00.

19/Apr/18 21:05

Για μία ακόμα φορά, ΤΣΣΚΑ και Χίμκι προσέφεραν ένα μοναδικό ντέρμπι, όμως η κατάληξη ήταν και πάλι η ίδια, με την γηπεδούχο ομάδα να κάνει το 2-0 στην σειρά playoffs! Απίστευτος Σέρχιο, τριάδα-φωτιά τον ακολούθησε!

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν στο ίδιο, παρκέ, λίγες ώρες μετά το Game 1, που έφερε το 1-0 για την ΤΣΣΚΑ και ουσιαστικά είχαμε μία… επανάληψη, που ναι μεν δεν είχε δραματική κατάληξη, είχε ίδιο όμως νικητή!

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κέρδισε με 89-84 την αντίστοιχη του Γιώργου Μπαρτζώκα και είναι ένα βήμα μακριά από το Βλειγράδι!

Δείτε ΕΔΩ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Από το πρώτο δευτερόλεπτο, φάνηκε πως οι δύο ομάδες είναι έτοιμες για μία ακόμα μεγάλη ”μάχη”. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε λίγο καλύτερα, με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο Game 1. Οι επιθέσεις των δύο ομάδων χαρακτηρίστηκαν από την πολυφωνία τους, με παραπάνω από 3 παίκτες να είναι μπροστάρηδες.

Ίδιο σκηνικό και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Το σκορ ήταν ”κλειστό”, όμως κάπου εκεί η Χίμκι, είδε το καλάθι σαν… βαρέλι και με τρομερό ποσοστό από τα 6,75μ. (9/15, 60%)  και τον Τζέιμς Άντερσον να είναι ασταμάτητος (3/3 τρίποντα), πήρε το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 45-43!

Ντέρμπι και στο τέλος… ΤΣΣΚΑ!

Ντέρμπι με τα όλα του και στο δεύτερο μισό η ”μονομαχία” της Μόσχας. Η ΤΣΣΚΑ βρήκε τον τρόπο να πάρει ένα ελαφρύ προβάδισμα, με τους Σέρχιο και Οθέλο Χάντερ να δίνουν πολύτιμες βοήθειες, ειδικά στην επίθεση. Όμως, και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε σε καλή ημέρα αρκετούς παίκτες της, όπως ο Άντονι Γκιλ και φυσικά ο Αλεξέι Σβεντ.

Η Χίμκι με ένα μικρό σερί 5-0 έκανε το 65-61, 65-66, όμως είπαμε πως ο Σέρχιο ήταν και πάλι ”καυτός” και με τρίποντο σχεδόν στην εκπνοή, ”έγραψε” το 68-66!

Στα κρίσιμα λεπτά της 4ης περιόδου, ο Κόρι Χίγκινς βγήκε μπροστά και με 5 συνεχόμενους πόντους, έδωσε ανάλογο ”άερα” στην ομάδα του. Η Χίμκι πλησίασε στο -3, όμως ο Χάντερ ήταν ασταμάτητος στη ρακέτα και δικές του ενέργειες αύξησαν την διαφορά. Η αντίδραση των γηπεδούχων δεν άργησε (73-70), όμως δεν είχαν αυτό που είχαν απόψε οι γηπεδούχοι.

Το παιχνίδι τελείωσε όταν ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ αποφάσισε να… το τελειώσει! Ο Ισπανός πραγματοποίησε την κορυφαία επιθετική του εμφάνιση στην Ευρωλίγκα και μαζί ”χάρισε” τη νίκη στην ομάδα του, που είναι πλέον μία νίκη μακριά από το Final-4!

Πού κρίθηκε: Πέντε λεπτά πριν το τέλος, η Χίμκι είχε μειώσει στους 3 (73-70), όμως κάπου εκεί η ΤΣΣΚΑ πάτησε το γκάζι και με χαρακτηριστική ευκολία έφτασε στο 2-0!

Παίκτης-κλειδί: Φυσικά ο Σέρχιο! Ο Ισπανός έπαιξε και για τον απόντα Ντε Κολό και τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους, που αποτελεί ρεκόρ καριέρας και 10 ασίστ!

Εξαιρετικοί και οι Κόρι Χίγκινς (19 πόντοι), Οθέλο Χάντερ (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Ουίλ Κλάιμπερν (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ)!

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 43-45, 68-66, 89-84.

Photo credit: euroleague.net