Σάρας: “Φυσικά δεν ήταν 50-50 η διαιτησία” (video)

2018-04-20T23:00:53+00:00 2018-04-20T23:34:29+00:00.

Lefteris Moutis

20/Apr/18 23:00

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÆÁËÃÊÉÑÉÓ ÊÁÏÕÍÁÓ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - ZALGIRIS KAUNAS (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÊÙÓÔÁÓ ÌÁÊÑÕÄÇÌÁÓ / EUROKINISSI)

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε παράπονα για τη διαιτησία στο δεύτερο ματς της σειράς με τον Ολυμπιακό εξηγώντας ότι οι διαιτητές δεν σεβάστηκαν τη Ζαλγκίρις.

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο Λιθουανός προπονητής δήλωσε στη συνέντευξη τύπου μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό: “Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Περιμέναμε την αντίδραση του. Είναι μια έμπειρη ομάδα. Ξεκίνησε πολύ επιθετικά, όπως έπρεπε. Είχε σωστή αντίδραση. Στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν μπορούσαμε να απαντήσουμε.

Τα φάουλ ήταν 7-2 και 11-0 οι βολές. Δεν είχαμε τον σεβασμό που ζητήσαμε. Φυσικά δεν ήταν 50-50 η διαιτησία. Είχαμε να ανέβουμε ένα ψηλό λόφο. Ο Ολυμπιακός ήταν απελπισμένος. Είχε μεγάλο πάθος.

Καταφέραμε να επιστρέψουμε. Πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τα μεγάλα σουτ που έβαλε. Εβαλε τρία μεγάλα σουτ στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός, μπορούσαμε να κάνουμε κάτι, αλλά ήταν μεγάλα σουτ.

Απέναντι σε μια απελπισμένη ομάδα, σε τέτοια ατμόσφαιρα σε μια διεκδικήτρια του τίτλου παίρνουμε αυτή την εμπειρία και συνεχίζουμε. Ο Ολυμπιακός ήταν πιο επιθετικός. Είμαι απογοητευμένος με τα ριμπάουντ που πήραμε. Εχουμε στόχο να παλέψουμε περισσότερο στα επόμενα ματς”.

Οσον αφορά την αντίδραση του Ολυμπιακού, σημείωσε: “Το πως έπαιξε ο Ολυμπιακός, το πως συνήλθε, είναι μεγάλο μάθημα για τους παίκτες μου. Αυτό πρέπει να κάνουμε εμείς. Πρέπει να είναι έτοιμοι για τέτοιες καταστάσεις. Παίρνεις ιδέα για το τι γίνεται εδώ. Δεν είναι μόνο μπάσκετ, αλλά και άλλα πράγματα. Πρέπει να είσαι πειθαρχημένος, συγκεντρωμένος, να συνεχίσεις να παλεύεις, να παίζεις μπάσκετ για 40′. Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν το ματς. Ο Ολυμπιακός πάλεψε περισσότερο. Θα είναι πολύ καλό για το μέλλον των παικτών μου αυτό που έζησαν εδώ. Εννοώ σε 3-4 μέρες στο Κάουνας”.