Παναθηναϊκός – κριτική: Όλο οι ίδιοι κι οι ίδιοι, τελευταία ευκαιρία την Παρασκευή (videos)

2018-04-25T21:43:14+00:00 2018-04-25T21:43:14+00:00.

John Rammas

25/Apr/18 21:43

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από την ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης (81-74) στο WiZink Center στο Game 3 των playoffs στην Ευρωλίγκα.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 Κρις Σίνγκλετον
Αντιμετώπισε νωρίς πρόβλημα στα φάουλ (2φ. στα πρώτα 9:08), έκανε κι άλλο ένα με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στη συνέχεια ήταν πιο προσεκτικός κι έφτασε να μετρήσει 25:40. Σε αυτό το διάστημα μέτρησε 6 πόντους (1/3δίπ., 1/1τρίπ., 1/2β.), 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κόψιμο, 1 λάθος και τα γνωστά θέματα στην άμυνα κοντά στο καλάθι. Θα μπορούσε να είχε πάρει περισσότερα από 4 σουτ όλα κι όλα.

#3 Κέι Σι Ρίβερς
Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι δεν είχε καμία σχέση με τον γνωστό Κέι Σι Ρίβερς. Πήρε μόλις ένα σουτ (0/1δίπ.) στα πρώτα 9:08, ενώ στην άμυνα έχασε αρκετές φορές τον Τζέφερι Τέιλορ. Επέστρεψε για σχεδόν άλλο τόσο στο τέλος της τρίτης περιόδου και μέχρι τα μισά της τέταρτης, αλλά χωρίς να αλλάξει κάτι στην απόδοσή του (0/1δίπ., 2ρ. σε 14:57).

#5 Μάικ Τζέιμς
Άρχισε με φόρα (6π. με 2/2δίπ., 2/2β., 1κλ., 1λ. στα πρώτα 7:07), δεν ήταν εξίσου αποτελεσματικός στην επίθεση στο δεύτερο μισό της συμμετοχής του στο πρώτο ημίχρονο (0/1δίπ., 1/2τρίπ., 0/2β.), ενώ η καλή παρουσία του Μάρκους Ντένμον τον κράτησε στον πάγκο από το 25′ μέχρι το 37′. Η επιστροφή τον βρήκε να βάζει ένα μεγάλο τρίποντο (70-70 στο 38′) και 2/2 κρίσιμες ελεύθερες βολές (73-72 στο 39′), όχι και το σουτ στα -40″ με το σκορ στο 77-72, αν και διαμαρτυρήθηκε για φάουλ. Η εμφάνισή του έκλεισε στους 14 πόντους (2/5δίπ., 2/5τρίπ., 4/6β.) δίπλα σε 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, αλλά και 3 λάθη σε 20:12.

#6 Έιντριαν Πέιν
Μπήκε στο 10′ ως τρίτη λύση πίσω από τον Ίαν Βουγιούκα, αλλά δεν ήταν ποτέ η λύση που ήθελε ο Παναθηναϊκός στις δύο ρακέτες και δεν επέστρεψε ποτέ ξανά μετά από 5:29 συμμετοχής (0/1δίπ., 1ρ., 1λ.).

#11 Νίκος Παππάς
Μπήκε στο 8′ και βγήκε οριστικά μετά από 5:26 (0/1δίπ.), χωρίς να βρει ποτέ ρυθμό ούτε στην επίθεση ούτε στην άμυνα.

#12 Μάρκους Ντένμον
Μπήκε για την τελευταία φάση στο πρώτο ημίχρονο και μετά ξανά στο 25′, αλλά πάντα με υψηλό βαθμό συγκέντρωσης. Έκανε αρκετή δουλειά μέχρι το 37′ (3π. με 1/2δίπ., 3ασ., 2κλ., 2λ. σε 11:37) και την επιστροφή του Μάικ Τζέιμς και δεδομένης αυτής θα μπορούσε να είχε δει περισσότερο χρόνο συμμετοχής και στο πρώτο ημίχρονο.

#14 Τζέιμς Γκιστ
Ο Παναθηναϊκός είχε ανάγκη τον καλό Τζέιμς Γκιστ, αλλά τα 2 γρήγορα φάουλ τον τράβηξαν στον πάγκο μετά από τα πρώτα 4:40 (2π. με 1/2δίπ., 1ασ., 1λ., 2φ.). Επέστρεψε στο 13′ με κάποιες μαζεμένες βεβιασμένες ενέργειες στην επίθεση, αλλά σιγά-σιγά ανέβασε ρυθμό και στις δύο άκρες του παρκέ (15π. με 6/10δίπ., 0/1τρίπ., 3/3β., 5ρ., 1ασ., 1κλ., 2λ. σε 27:55). Προσπάθησε ακόμη περισσότερο στην τέταρτη περίοδο, αλλά χωρίς αντίκρισμα.

#15 Ίαν Βουγιούκας
Πάτησε παρκέ νωρίς-νωρίς (στο 5′) κι έπιασε γρήγορα δουλειά με τον Γκουστάβο Αγιόν (1/3δίπ., 1ρ., 1ασ., 1κλ., 1λ. σε 4:28), αλλά δεν επέστρεψε ξανά μετά από την πρώτη περίοδο.

#22 Κένι Γκέιμπριελ
Χρησιμοποιήθηκε κυρίως στη δεύτερη περίοδο, από λίγο στην τρίτη και στην τέταρτη και για συνολικά 16:20, με τη συνεισφορά του να περιορίζεται στην άμυνα, αφού στην επίθεση ήταν περισσότερο επιπόλαιος παρά οτιδήποτε άλλο (2π. με 1/2δίπ., 0/3τρίπ., 4ρ., 1κλ.).

#24 Ματ Λοτζέσκι
Ο Παναθηναϊκός περίμενε περισσότερα (κι) από αυτόν. Μπήκε στο 10′ και με τον Κέι Σι Ρίβερς να μην είναι σε θέση να βοηθήσει πήρε χρόνο στο “3” για 25:03. Βάσει χρόνου συμμετοχής τα 5 σουτ ήταν λίγα και βάσει ικανότητας το μόλις ένα εύστοχο (0/3δίπ., 1/2τρίπ.) ήταν σαν κανένα. Είχε και 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

#33 Νικ Καλάθης
Με την αντίπαλη άμυνα το επιτρέπει κιόλας, έδειξε από νωρίς διάθεση να πάει περισσότερο στην εκτέλεση παρά στη δημιουργία (5π. με 2/6 σουτ., 2ρ., 1ασ. στα πρώτα 9:08). Δε λυπήθηκε το σουτ, έβαλε μεγάλα και δύσκολα καλάθια, αλλά δυστυχώς για τον ίδιο και την ομάδα του το career-high στα playoffs (26π. με 5/10δίπ., 4/9τρίπ., 4/6β.) δεν ήταν αρκετό. Αν είχε αποφύγει το εύκολο λάθος (3λ.), θα μπορούσε να είχε περισσότερες από 4 ασίστ, όπως θα μπορούσε και περισσότερα πράγματα στην άμυνα (3ρ., 1κλ.), όπου άθελά του έδωσε κι ένα καθοριστικό… τετράποντο στον Τζέισι Κάρολ στο τελευταίο λεπτό.

#43 Θανάσης Αντετοκούνμπο
Χρησιμοποιήθηκε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και για 6:26 για να προσδώσει ενέργεια στην άμυνα, προσπάθησε και στην επίθεση, αλλά μέχρι εκεί (3π. με 1/2δίπ., 1/2β., 2ρ.).