Γκιστ στο Eurohoops: “Οι διαιτητές έκαναν πολλά, αλλά εμείς θέλουμε νίκη και Game 5 στο ΟΑΚΑ”

2018-04-26T10:01:30+00:00 2018-04-26T02:01:34+00:00.

26/Apr/18 10:01

ŕљˉÊ`/ хK ́đɔǓ - ЁϠ/ EUROLEAGUE / REAL MADRID - PANATHINAIKOS (֙ԏÑVɁ: EUROKINISSI)

Ο εκνευρισμένος Τζέιμς Γκιστ από όσα έγιναν στο Game 3 της Μαδρίτης, εξηγεί μέσω του Eurohoops τι στέρησε από τον Παναθηναϊκό τη νίκη και το 2-1, αναφέρεται στους διαιτητές και δίνει το σύνθημα για το 2-2, που θα φέρει τη σειρά σε “τελικό” στο ΟΑΚΑ.

Αποστολή στη Μαδρίτη: Κώστας Γιαταγάνας/ info@eurohoops.net

Καμιά φορά η γλώσσα του σώματος μπορεί να μιλήσει πολύ καλύτερα και πιο ελεύθερα σε σχέση με το στόμα. Ο Τζέιμς Γκιστ ήταν εκ των πλέον συγκλονιστικών μορφών του Παναθηναϊκού στο τρίτο παιχνίδι της σειράς με τη Ρεάλ, με την προσπάθειά του όμως να πηγαίνει στράφι, αφού δεν απέτρεψε τη νίκη των Μαδριλένων, που έχει φέρει σε εξαιρετικά μειονεκτική θέση τους “πράσινους” στη μάχη για πρόκριση στο Final Four από τη σειρά playoffs που… κορυφώνεται επί ισπανικού εδάφους.

Το Aktina Travel φρόντισε όλες τις λεπτομέρειες ώστε να βρεθεί το Eurohoops στη Μαδρίτη και να σας μεταδώσει τα πάντα γύρω από τη μάχη του Παναθηναϊκού με τη Ρεάλ.

Ο Αμερικανός φόργουορντ/σέντερ μετά το παιχνίδι του “WiZink Center” ήταν απαρηγόρητος και προσπαθούσε να εξηγήσει, μιλώντας με τον Πέιν και τον Γκάμπριελ γι’ αυτά που στέρησαν από τον Παναθηναϊκό τη νίκη.

Ο εκνευρισμός του ήταν έντονος κι αυτό φαινόταν από τον τρόπο που καθόταν, το πώς κουνούσε τα χέρια του, αλλά και από τις αντιδράσεις του, όταν το Eurohoops τον πλησίασε για να μιλήσει για όσα προηγήθηκαν στο Game 3, με αποκορύφωμα όσα έγιναν με τους διαιτητές της αναμέτρησης, από τους οποίους στο τριφύλλι έχουν πάρα πολλά παράπονα.

Αρχικά, ερωτώμενος για το σημείο-κλειδί του αγώνα, εστίασε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η Ρεάλ εκμεταλλεύτηκε το “πράσινο” μπλακ άουτ και έχτισε +13 (50-37, 25’): “Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το κλειδί για εμάς. Εμείς παρουσιαστήκαμε κατώτεροι από αυτό που έπρεπε, η Ρεάλ έκανε μερικά εξαιρετικά plays και πήρε διψήφια διαφορά, που μας ανάγκασε να κυνηγάμε το σκορ, όντας σε μειονεκτική θέση.

Επρεπε να περιμένουμε το ξέσπασμα της Ρεάλ. Παίζει στην έδρα της και μπορεί να κάνει σερί που τη βοηθούν να έχει το πάνω χέρι. Όμως εμείς έπρεπε να ξέρουμε και να το αποτρέψουμε. Παρ’ όλα καταφέραμε να επιστρέψομε και να διεκδικήσουμε τη νίκη ως τα τελευταία λεπτά”.

Το φινάλε κρίθηκε σε λεπτομέρειες. Γιατί δεν ήταν υπέρ του Παναθηναϊκού; Ο Γκιστ απάντησε πως “αυτοί έβαλαν κάποια μεγάλα σουτ, εμείς όχι. Εκεί κρίθηκε η νίκη. Αν σκοράρεις, νικάς, αν όχι, τότε ο αντίπαλος έχει το πάνω χέρι και χάνεις”.

Στην ερώτηση πώς είδε τη διαιτησία, ο παλιότερος ξένος της ομάδας είπε κάποια πράγματα, όμως σίγουρα θα ήθελε να πει πολλά περισσότερα, τα οποία όμως “έλεγε” η γλώσσα του σώματος για την οποία σημειώσαμε στον πρόλογο: “Δεν ξέρω… Ας γράψεις ό,τι θέλεις. Ολοι μπορούν να δουν τι έκαναν οι διαιτητές. Δες το παιχνίδι, όπως όλοι πρέπει να το κάνουν. Οι διαιτητές έκαναν πολλά, αλλά σουτ δεν μπορούν να βάλουν. Αυτό το κάνουμε εμείς. Εμείς πρέπει να παίξουμε μπάσκετ. Είναι πολύ ξεκάθαρο αυτό που λέω”.

Οσο για το Game 4, που είναι χωρίς αύριο για την ομάδα του Πασκουάλ: “Πρέπει να εμφανιστούμε απόλυτα συγκεντρωμένοι να τα δώσουμε όλα ώστε να νικήσουμε και να γυρίσουμε τη σειρά στην έδρα μας. Ας κάνουμε εμείς αυτά που πρέπει και θα δούμε τι θα γίνει. Θέλουμε να πάμε τη σειρά σε Game 5 και θα κάνουμε τα πάντα για να το πετύχουμε. Αυτός είναι ο στόχος μας”.