Ολυμπιακός: Μαύρο βράδυ, αντίο Βελιγράδι! (videos)

2018-04-26T21:06:49+00:00 2018-04-26T22:26:18+00:00.

Lefteris Moutis

26/Apr/18 21:06

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÆÁËÃÊÉÑÉÓ ÊÁÏÕÍÁÓ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / ZALGIRIS KAUNAS - OLYMPIAKOS.(ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός ξύπνησε πολύ αργά στο Κάουνας, ηττήθηκε 101-91 από τη Ζαλγκίρις και αποκλείστηκε από το Final Four του Βελιγραδίου με σκορ 1-3.

Αποστολή στο Κάουνας: Νίκος Βαρλάς/ varlas@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός έμεινε εκτός Final Four για τρίτη φορά από το 2012 και μετά και αποκλείστηκε για δεύτερη φορά στη σύγχρονη ιστορία της Ευρωλίγκας με πλεονέκτημα έδρας μετά το 2011 και τη Σιένα.

Διαβάστε ξανά την live κάλυψη του αγώνα από τον αγώνα

Οι Πειραιώτες έχασαν και δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο Κάουνας και αποκλείστηκαν παρά το πλεονέκτημα έδρας που είχαν απέναντι στην πρωτάρα σε play offs, Ζαλγκίρις. Οι Λιθουανοί όμως, έδειξαν μεγαλύτερη φρεσκάδα, όρεξη και διάρκεια στο παιχνίδι τους και είδαν τη διαφορά  να πέφτει σε μονοψήφια επίπεδα πρώτη φορά μετά το πρώτο πρώτο ημίχρονο στο τελευταίο λεπτό.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης

Στο πιο κρίσιμο ματς της σεζόν, οι “ερυθρόλευκοι” δέχθηκαν  “κατοστάρα” για πρώτη φορά μετά το 2013 και τον αγώνα απέναντι στη Μπάγερν Μονάχου. Η Ζαλγκίρις έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ, ήταν απόλυτα προετοιμασμένη για ο, τι σχεδίαζε ο Ολυμπιακός και πανηγύρισε την πρόκριση της στο Final Four του Βελιγραδίου για πρώτη φορά μετά το 1999, όταν και κατέκτησε τον τίτλο με νίκη στον ημιτελικό επί των “ερυθρολεύκων”.

Οπως στο τρίτο ματς της σειράς…

Ο Γιώργος Πρίντεζης τέθηκε εκτός μάχης οριστικά λίγες ώρες πριν το τέταρτο παιχνίδι και ο Κάιλ Ουίλτζερ πήρε τη θέση του στη δωδεκάδα. Οπως και στο τρίτο ματς της σειράς, ο Μπράιαν Ρόμπερτς ήταν ο μόνος που ξεκίνησε καλά επιθετικά για τον Ολυμπιακό πετυχαίνοντας 7 πόντους. Η συνεργασία των Σπανούλη και ΜακΛιν δεν μπορούσε α λειτουργήσει, αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα για τους “ερυθρολεύκους” ήταν η απίστευτη ευστοχία των γηπεδούχων πίσω από τη γραμμή του τριπόντου.

Ο Πάνγκος ήταν ο πρωταγωνιστής με 4/6 σουτ και 10 πόντους στα πρώτα 7 λεπτά, όταν έφθασε τη διαφορά στους 8 πόντους (21-13) με τη Ζαλγκίρις να έχει 5/9 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Μίτσιτς να είναι ο έτερος “τιμωρός” της άμυνας των Πειραιωτών. Ο Ολυμπιακός μάζεψε γρήγορα τη διαφορά χάρη σε 5/6 βολές και 7-0 σερί (21-20, 9′) και κατάφερε να μείνει ανταγωνιστικός μέχρι το 13′.

Φυσικά τα μεγαλύτερα διαπιστευτήρια πηγαίνουν στον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ο οποίος έκανε πράξη το “θαύμα” και έβαλε τα… κλάματα στο φινάλε του αγώνα.

Κάκιστη άμυνα, εκτόξευση της διαφοράς

Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους εκμεταλλεύτηκαν την κακή άμυνα των “ερυθρολεύκων” που ήταν αρκετά παθητική και επέτρεπε και ελεύθερα μακρινά σουτ και διεισδύσεις στην “καρδιά” της άμυνας τους. Οι Λιθουανοί έτρεξαν 14-0 σερί εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +16 (43-27, 17′) με τους Ουλανόβας και Ούντριχ να παίρνουν τα ηνία συνεχίζοντας να σουτάρουν με εξαιρετικά ποσοστά στα τρίποντα (7/12).

Επιθετικά σε όλο αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός δεν είχε προσανατολισμό, πέτυχε μόλις τέσσερα καλάθια εντός παιδιάς με τους Σπανούλη και ΜακΛιν κυρίως, αλλά λόγω της κακής αμυντικής του συμπεριφοράς δεν μπορούσε να αλλάξει την εικόνα του αγώνα. Οι Πειραιώτες δέχθηκαν συνολικά 51 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, επίδοση η οποία είναι αρνητικό ρεκόρ τους για τη φετινή σεζόν σε οποιοδήποτε αγώνα Ευρωλίγκας!

Βελτίωση στα τρίποντα, αλλά ίδια η εικόνα

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός σούταρε πολύ καλά πίσω από τη γραμμή του τριπόντο (4/7 μέχρι το 26′) με τους Τιλί, Ρόμπερτς, Γουίλτζερ και Παπανικολάου, ωστόσο και πάλι αμυντικά τα κενά ήταν πολλά και η Ζαλγκίρις εκμεταλλευόταν τα πάντα στην επίθεση της. Είχε παιχνίδι κοντά στο καλάθι, οι παίκτες της υπερτερούσαν σε αθλητικά προσόντα και εκτελούσαν εξαιρετικά  διαβάζοντας εξαιρετικά το παιχνίδι.

Οι “ερυθρόλευκοι” μείωσαν στους 11 πόντους (59-48, 25′), αλλά πολύ γρήγορα η Ζαλγκίρις έφθασε τη διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα εξασφαλίζοντας τη νίκη ουσιαστικά από νωρίς (76-53, 29′).

Εκτόξευση Ουλανόβας

Ο αστάθμητος παράγοντας στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ο Εντγκάρας Ουλανόβας, ο οποίος είχε περάσει απαρατήρητος επιθετικά στα πρώτα τρία παιχνίδια. Ωστόσο, πέτυχε 11 πόντους σε διάστημα 4 λεπτών βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη των γηπεδούχων.

Στα τελευταία λεπτά ο Στρέλνιεκς αφυπνίστηκε, ο Γουίλτζερ πήρε τη σκυτάλη και έφθασε τους 10 πόντους εκμεταλλευόμενος τα σουτ που πήρε και έτσι ο Ολυμπιακός έστω και αν ήταν αργά, έδειξε σημάδια αντίδρασης μειώνοντας στους 12 πόντους (83-71, 35′) με 10-1 επιμέρους σκορ.

Η αντεπίθεση ήρθε πολύ αργά

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν παράτησαν τον αγώνα, αλλά δεν κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα μέχρι και το τελευταίο λεπτό (93-86, 42”), καθώς η Ζαλγκίρις δεν έδειξε να ανησυχεί ιδιαίτερα και συνέχισε να παίρνει τις καλύτερες επιλογές.

Ο Σπανούλης πήρε πάνω του την ευθύνη στα τελευταία λεπτά, έφθασε τους 16 πόντους  μειώνοντας μέχρι και στους 7 πόντους, αλλά ένα αντιαθλητικό φάουλ στον Παπανικολάου στα 40” για μαρκάρισμα εκτός φάσης και μια τεχνική ποινή για διαμαρτυρία αμέσως μετά, έβαλαν ταφόπλακα στις όποιες λιγοστές ελπίδες είχαν οι Πειραιώτες…

Ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε από το Final Four και πλέον επικεντρώνεται στο πρωτάθλημα…

Photo credit: Eurokinissi