ΤΣΣΚΑ: Πήρε τη ματσάρα επί της Χίμκι και έκλεισε θέση για το Final Four! (vids)

2018-04-27T21:17:24+00:00 2018-04-28T00:41:41+00:00.

27/Apr/18 21:17

Η Χίμκι πήγε να κάνει την ανατροπή της χρονιάς, όμως το τελικό 88-89 έφερε την τρίτη νίκη για τους φιλοξενούμενους, που τους δίνει και το εισιτήριο για το Final Four του Βελιγραδίου!

‘Η οι δύο ομάδες θα πήγαιναν σε Game 5 ή η ΤΣΣΚΑ θα έδινε το ”παρών” σε ακόμα ένα Final Four, το 7ο συνεχόμενο!

Τελικά, επικράτησε το δεύτερο σενάριο, με τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη να παίρνουν το πολυπόθητο ”διπλό”, παρά την τιτάνια προσπάθεια των γηπεδούχων και να βρίσκονται στο κορυφαίο μπασκετικό ραντεβού! Το μόνο που μένει να μάθει είναι ο αντίπαλος, δηλαδή Παναθηναϊκός ή Ρεάλ!

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη: Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε την αναμέτρηση η ΤΣΣΚΑ. Αν και η Χίμκι προηγήθηκε, με τον Αλεξέι Σβεντ να ξεπερνάει τα 100 τρίποντα, ένα γρήγορο 8-0 έφερε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους, με τον Κόρι Χίγκινς να είναι ”καυτός”. Ο ρυθμός και η μεγάλη ευστοχία των δύο ομάδων, έφεραν το σκορ του δεκαλέπτου σε υψηλά επίπεδα (25-32).

Με το γκάζι πατημένο και στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Ο Σεμέν Αντόνοφ έφτασε τους 10 πόντους και η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε ακόμα και με 12, πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Η ΤΣΣΚΑ δεν χαλάρωσε καθόλου και με ”όπλο” την γνωστή της πολυφωνία στην επίθεση, κράτησε σημαντική διαφορά 13 πόντων στο πρώτο μισό (57-44), παρά την ευστοχία του Σβεντ (15 πόντοι, 5 ασίστ). Μάλιστα, προσέφερε και θέαμα, όπως θα δείτε στο βίντεο παρακάτω, με τον εκκωφαντικό κάρφωμα του Αντρέι Βοροντσέβιτς!

”Άγγιξε” την ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφερε

Η Χίμκι είναι μία από τις καλύτερες ομάδες της φετινής διοργάνωσης και η αντίδραση δεν άργησε. Το τρίτο δεκάλεπτο της άνηκε ολοκληρωτικά, παρά το γεγονός πως βρέθηκε ακόμα και στο -17! Ένα σερί 11-0 ήρθε3 να κάνει το ματς και πάλι ντέρμπ, με τους Σβεντ-Μάρκοβιτς να έχουν μεγάλο μερίδιο για αυτή την ”επιστροφή”!

Η ανατροπή ήρθε ακόμα πιο κοντά, με την ΤΣΣΚΑ να πατάει καλύτερα σε άμυνα και επίθεση, και να ξεφεύγει με +10, όμως ο Ρώσος ηγέτης της Χίμκι ήταν αποφασμισμένος να πάρει μόνος του το ματς! Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, το σκορ ήταν στο 81-83 και το ντέρμπι που όλοι περιμέναμε, ήταν μπροστά μας, έστω και για λίγα λεπτά!

Στο -20, το σκορ έγινε 87-87, ο Άντονι Γκιλ ευστόχησε σε 1/2 βολές και ο Χίγκινς έκανε το 88-89, με 5 δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι. Σε εκείνο το σημείο, μία διαιτητική απόφαση έφερε τις διαμαρτυρίες του Γιώργου Μπαρτζώκα και των παικτών του, με τον Τζένκινς να σκοράρει στον αιφνιδιασμό για το ματς, όμως η φάση σταμάτησε!

Στην επαναφορά, ο Μόνια επιχείρησε το τρίποντο της νίκης, όμως δεν βρήκε στόχο και η νίκη πήγε στη ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Πού κρίθηκε: Το 81-84, έγινε 87-87, με τον Σέρχι να κάνει το 2/2 από τις βολές, όταν η ομάδα του έχανε με 87-85. Στη συνέχεια, ο Γκιλ της Χίμκι κέρδισε το φάουλ, όμως είχε 1/2 βολές και ο Χίγκινς με ωραία προσπάθεια στο -5”, διαμόρφωσε το τελικό σκορ!

Δείτε στο βίντεο του Eurohoops τις τελευταίες κατοχές και την απόφαση των διαιτητών.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κόρι Χίγκινς ήταν τρομερός στο ξεκίνημα, δεν συνέχισε ανάλογα. ”Μίλησε” όμως στο τέλος, με το καλάθι της νίκης! Τελείωσε με 20 πόντους, με τον Βοροντσέβιτς να ακολουθεί με 15 πόντους! Πολύ καλοί και οι Αντόνοφ (13 πόντοι) και Ροντρίγκεθ (14 πόντοι).

Ο Σβεντ, που ήταν ασταμάτητος, δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. ”Παρηγοριά” του το νέο ρεκόρ καριέρας, με τους 36 πόντους που σκόραρε!!!

Ατομικό ρεκόρ στα playoffs και τα 8 εύστοχα τρίποντά του!

Τα δεκάλεπτα: 25-32, 44-57, 65-71, 88-89.

Photo credit: euroleague.net