Παναθηναϊκός – κριτική: Έπεσε ηρωικά στην τελευταία περίοδο (videos)

2018-04-27T23:49:57+00:00 2018-04-27T23:51:56+00:00.

John Rammas

27/Apr/18 23:49

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από ήττα-αποκλεισμό από τη Ρεάλ Μαδρίτης (89-82) στο WiZink Center στο Game 4 και τελευταίο παιχνίδι της τέταρτης προημιτελικής σειράς της Ευρωλίγκας.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 Κρις Σίνγκλετον
Οι γνωστές του αδυναμίες στην άμυνα κοντά στο καλάθι κι η γενική μετριότητα τον ακολούθησαν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ανέβηκε κατακόρυφα στη συνέχεια με 5+11 πόντους σε τρίτη και τέταρτη περίοδο αντιστοίχως, αλλά χωρίς αντίκρισμα στο τέλος (21π. με 2/4δίπ., 5/6τρίπ., 2/3β., 3ρ., 2ασ., 1κλ., 2λ. σε 38:13). Απορεί ακόμα με το επιθετικό φάουλ (4φ.) με τον οποίο τον χρέωσαν στο 37′ οι διαιτητές πάνω στον Φελίπε Ρέγες κι ενώ ο Παναθηναϊκός είχε μειώσει στους 5 πόντους (80-75).

#3 Κέι Σι Ρίβερς
Σαν να ήταν απών στα πρώτα 8:06 (0/1τρίπ., 1ρ.) κι έτσι δεν επέστρεψε ποτέ. Έκλεισε τα playoffs με 0/2 σουτ όλα κι όλα. Καμία σχέση με τον Κέι Σι Ρίβερς που ξέρουμε.

#5 Μάικ Τζέιμς
Δεν άρχισε καλά (2π. με 1/4δίπ., 2ρ., 2φ. στα πρώτα 6:07), πήρε μπρος -επιθετικά μόνο- στη συνέχεια, αλλά άμυνα κι επίθεση του Παναθηναϊκού δε συμβάδισαν ποτέ στις πρώτες τρεις περιόδους (επέστρεψε για τα τελευταία 34,5″), ώστε να μειωθεί η διαφορά. Γεμάτη στατιτική μεν (18π. με 6/12δίπ., 1/5τρίπ., 3/4β., 5ρ., 6ασ., κανένα λάθος σε 24:02), αλλά…

#6 Έιντριαν Πέιν
Πάτησε παρκέ στα τελευταία 3:53 του πρώτου ημιχρόνου για να κοντράρει τον Έντι Ταβάρες, έκανε λάθος σε κάποιες αλλαγές και τον έχασε, αλλά τουλάχιστον επανόρθωσε στην άλλη του παρκέ (4π. με 2/2δίπ., 1ρ.). Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, δεν περίσσευε ξανά θέση γι’ αυτόν.

#11 Νίκος Παππάς
Επιστρατεύτηκε στο 23′ με τη διαφορά στους 22 πόντους (59-37) και το πήρε σερί μέχρι τα τελευταία 34,5″. Δεν ήταν ιδιαιτέρως εύστοχος (6π. με 1/4δίπ., 1/3τρίπ., 1/1β., 2ρ., 1κλ., 2λ. σε 16:55), αλλά τα καλάθια του ήταν ανάσα για τον Παναθηναϊκό, ενώ βοήθησε πολύ και στην άμυνα ανεξαρτήτως προσωπικού αντιπάλου. Αν δεν του είχε γλιστρήσει η μπάλα στο 38′ (82-77) κι αν δεν είχε αστοχήσει στο τρίποντο με την είσοδο στο τελευταίο λεπτό (88-82)…

#12 Μάρκους Ντένμον
Ο σταθερά υψηλός του βαθμός συγκέντρωσης έπεισε τον Τσάβι Πασκουάλ τον πέρασε νωρίς (στο 7′) αυτή τη φορά στο παιχνίδι, αλλά δυστυχώς δεν είχε την αποτελεσματικότητα των προηγούμενων παιχνιδιών στη σειρά (0/1τρίπ., 1ρ., 1κλ. σε 7:14). Δεν έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο.

#14 Τζέιμς Γκιστ
Δεν ήταν αυτός που απαιτούσε η περίσταση (2π. με 1/2δίπ., 0/1τρίπ., 4ρ. σε 20:34). Ο Γκουστάβο Αγιόν τον έκανε ό,τι ήθελε μόλις μπήκε στο 6′ (0π. μέχρι τότε, 10π. στο 12′) σε μία αλληλουχία προβλημάτων και στις δύο άκρες του παρκέ. Η συμμετοχή του ολοκληρώθηκε στο 30′.

#15 Ίαν Βουγιούκας
Δεν τα πήγε άσχημα στα πρώτα 5:33 (1/2β., 2ρ., 1λ.), κράτησε χαμηλά τον Γκουστάβο Αγιόν, αλλά το 2φ. κι η εξέλιξη του παιχνιδιού τον καθήλωσαν στον πάγκο στη συνέχεια.

#22 Κένι Γκέιμπριελ
Δεν κατάφερε να κοντράρει τον Φελίπε Ρέγες κι όπως μπήκε (στο 16′) βγήκε (μετά από μόλις 1:47 με 0/1τρίπ., 1λ.). Επέστρεψε στο 26′ για να αστοχήσει ακόμη και σε ελεύθερο layup, αλλά είχε σχεδόν όλες τις λύσεις στην άμυνα (0/1δίπ., 0/2τρίπ., 6ρ., 1ασ., 1κλ., 1κοψ., 1λ. σε 15:40), παρόλα αυτά, δεν αποδείχθηκαν αρκετές στο τέλος.

#24 Ματ Λοτζέσκι
Αντικατέστησε τον αρνητικό Κέι Σι Ρίβερς και κατάφερε να ξεχωρίσει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (7π. με 3/5τρίπ., 1λ.). Συνέχισε με ακόμη ένα τρίποντο (65-46 στο 25′) και κάποια συνεισφορά στην άμυνα, πριν δει από τον πάγκο σχεδόν όλη την τέταρτη περίοδο (επέστρεψε κι αυτός στα τελευταία -34,5″). Ήταν η καλύτερή του εμφάνιση στα playoffs, αλλά ο αποκλεισμός δεν αφήνει χώρο για ιδιωματισμούς όπως “κάλλιο αργά παρά ποτέ”.

#33 Νικ Καλάθης
Η Ρεάλ Μαδρίτης κι ο… κακός Παναθηναϊκός περιόρισαν στο μέγιστο την ικανότητά του στη δημιουργία (στο 19′ η πρώτη ασίστ!) κι ως γνωστόν όταν δεν παίζει ο ίδιος καλά δεν παίζει καλά κι η υπόλοιπη ομάδα. Ήταν από αυτούς που σήμαναν την αντεπίθεση στη συνέχεια (18π. με 5/10δίπ., 2/6τρίπ., 2/4β., 3ρ., 4ασ., 2κλ., 2λ. σε 27:06) κι αυτός που σκόραρε το μεγάλο τρίποντο για το 85-82 στα -1:34, αλλά μετά δεν τον ήθελε με τίποτα. Παρά την πολύ καλή του άμυνα είδε τον Λούκα Ντόντσιτς να ευστοχεί σε τρίποντο με ταμπλό αμέσως μετά, ενώ στην επόμενη επίθεση κι ενώ ο Κρις Σίνγκλετον είχε ανανεώσει την κατοχή έδωσε λάθος πάσα (-55″).

#43 Θανάσης Αντετοκούνμπο
Δεν ήταν στην αρχική 5άδα αυτή τη φορά (στο 11′ τα πρώτα του λεπτά συμμετοχής) και σηκώθηκε από τον πάγκο για να προσδώσει ενέργεια στην άμυνα. Ήταν στο σχήμα με τους Καλάθη, Παππά, Γκέιμπριελ και Σίνγκλετον το οποίο λίγο έλειψε να κάνει την ολική επαναφορά, αλλά η προσπάθεια έμεινε ημιτελής. Οι διαιτητές του χρωστάνε ένα υπέρ του αντιαθλητικό φάουλ (από τον Λούκα Ντόντσιτς) στο 37′ (82-77).