Final Four: Έγιναν Κουλά(γκιν) πράγματα, το… χάλκινο η Ζαλγκίρις!

2018-05-20T19:07:10+00:00 2018-05-20T19:21:14+00:00.

20/May/18 19:07

Με μία εκπληκτική εμφάνιση για 30 λεπτά και “θρίλερ” στο φινάλε, η Ζαλγκίρις Κάουνας κέρδισε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στον μικρό τελικό του Final Four με 79-77, παρά την προσπάθεια του Κουλάγκιν να φέρει τα… πάνω κάτω στο παιχνίδι!

Αποστολή στο Βελιγράδι: Λευτέρης Μούτης/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, έδειξε σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα πως ήθελε περισσότερο την νίκη γοήτρου και έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ στην επίθεση και πολύ καλή άμυνα.

Από την άλλη η ΤΣΣΚΑ έδειξε πως δεν ξεπέρασε την… στεναχώρια του χαμένου ημιτελικού και στο δεύτερο ημίχρονο κυρίως, δεν απέδωσε καθόλου καλό μπάσκετ, παρότι με τον Κουλάγκιν “πάλεψε” να κάνει την μεγάλη ανατροπή.

Πλέον, η Ζαλγκίρις κλείνει την απίστευτη φετινή της πορεία στην Ευρωλίγκα, με νίκη και την 3η θέση στο Final Four, ενώ η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη αποχαιρετάει την διοργάνωση χωρίς νίκη και με την χειρότερη της θέση σε Final Four, από τότε που την ανέλαβε ο Έλληνας προπονητής.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι με λιθουανικό προβάδισμα

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η, ΤΣΣΚΑ Μόσχας και με 7 πόντους του Χίγκινς και καλή άμυνα, προηγήθηκε με 11-4 (στο 4′). Οι παίκτες του Σάρας απάντησαν άμεσα και με σερί 8-0 γύρισαν το ματς και προηγήθηκαν με 12-11 (στο 6′), με τον Μίσιτς να έχει 6 πόντους. Οι Ρώσοι ισοφάρισαν το ματς στο 16-16 (στο 8′) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Ζαλγκίρις στο +3 (22-19).

Καλύτερη η Ζαλγκίρις, ένα… βήμα συνεχώς πίσω η ΤΣΣΚΑ

Στην δεύτερη περίοδο του μικρού τελικού, το παιχνίδι παρέμενε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να θέλουν την νίκη γοήτρου. Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε με καλάθι του Σέρχι να ισοφαρίσει σε 26-26 (στο 14′), με την Ζαλγκίρις να κάνει πολλά λάθη. Οι Λιθουανοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 8-3 (34-29 στο 16′), πήραν για πρώτη φορά μία καλή διαφορά για την συνέχεια. Η διαφορά της Ζαλγκίρις έφτασε και το +6 (38-32 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-35.

“Ξέσπασε” η εντυπωσιακή Ζαλγκίρις

Το δεύτερο ημίχρονο στο Βελιγράδι ξεκίνησε με, την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να “τρέχει” σερί 8-0 και να προηγείται για πρώτη φορά στο ματς με διψήφια διαφορά (49-35 στο 23′). Το σερί μεγάλωσε στο 13-0 με τρίποντο του Ουλανόβας και η λιθουανική διαφορά “εκτοξεύτηκε” στο +17 (54-47 στο 25′). Η Ζαλγκίρις με συνεχόμενα καλάθια του Πάνγκος ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στο +21 (58-37 στο 26′) και ήταν πολύ κοντά στην νίκη γοήτρου. Η ΤΣΣΚΑ δεν μπορούσε να μειώσει (62-41 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με

Είπαν… αντίο στην Ευρωλίγκα με “αντίθετο” τρόπο Ζαλγκίρις και ΤΣΣΚΑ

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του μικρού τελικού, η ομάδα του Έλληνα προπονητή μείωσε στο -19 (73-54 στο 32′), αλλά και πάλι η εικόνα της δεν έδειχνε πως μπορεί να ανατρέψει το σκηνικό στο παρκέ. 5′ λεπτά πριν το φινάλε και ενώ η ΤΣΣΚΑ είχε μειώσει σε 74-59 με τον Χάντερ, ένα μεγάλο τρίποντο (77-59) του Πάνγκος “σκότωσε” τις ελπίδες των Ρώσων για ανατροπή.

Στο 37ο λεπτό, η ΤΣΣΚΑ με πολλές αλλαγές στην πεντάδα εκμεταλλεύτηκε την “χαλάρωση” των Λιθουανών και μείωσε σε 77-65, δίνοντας ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά του μικρού τελικού. Ο Κουλάγκιν με λέι απ και τρίποντο με συνολικό σερί 14-1, μείωσε στους 5 πόντους (78-73 στο 39′) και όλα πλέον ήταν… ανοιχτά.

Οι Ρώσοι έκαναν μία απίστευτη ανατροπή και με τρίποντο ξανά του Κουλάγκιν και με 1/2 βολές του το σκορ έγινε 79-77, 39 δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Μετά από λάθος του Πάνγκος, η ΤΣΣΚΑ έκανε εξίσου λάθος και τελικά η Ζαλγκίρις πήρε την νίκη “δια πυρός” και σιδήρου με 79-77!

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιανκούνας ήταν πολύ καλός και είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ επίσης βοήθησαν την Ζαλγκίρις ο Μίσιτς με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Ουλανόβας με 14 πόντους, 1 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, “έτρεξαν” εντυπωσιακό σερί 17-2 και “εκτόξευσαν” την υπέρ τους διαφορά στο +21 (58-37) “κλειδώνοντας” ουσιαστικά την νίκη στον μικρό τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-41, 48-69, 77-79