Ολυμπιακός: Εμφανίστηκε… “μισός” αλλά και εντυπωσιακός κόντρα στην Ουνικάχα!

2018-09-13T21:47:31+00:00 2018-09-13T22:56:18+00:00.

13/Sep/18 21:47

Με το… “δεξί” μπήκε ο Ολυμπιακός στο τουρνουά προετοιμασίας στηn Ισπανία που συμμετέχει, κερδίζοντας με 94-77 την Ουνικάχα Μάλαγα, παρά τις πολλές απουσίες!

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ που ταξίδεψε στην Ισπανία με πολλές απουσίες λόγω Εθνικών Ομάδων και τραυματισμών, παρουσίασε ένα καλό πρόσωπο στην πρώτη ημέρα του τουρνουά “Costa Del Sol” και στις δύο πλευρές του παρκέ, παίζοντας μάλιστα εξαιρετική άμυνα για την εποχή στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Πλέον οι “ερυθρόλευκοι” μετά την αποψινή τους νίκη, θα δώσουν το δεύτερο φιλικό τους επί ισπανικού εδάφους, απέναντι στην Πρωταθλήτρια Ισπανίας και Ευρώπης, Ρεάλ Μαδρίτης αύριο το βράδυ (14/9, 21:00).

“Ερυθρόλευκο” πρώτο ημίχρονο σε υψηλό ρυθμό

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το φιλικό και δεχόμενος πολλά καλάθια μέσα από την ρακέτα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-4. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχιζαν να έχουν προβλήματα στην άμυνα, όμως έκλεισαν τον πρώτο δεκάλεπτο παίζοντας σαφώς καλύτερα και έχοντας το προβάδισμα (31-29) σε ένα πολύ ανοιχτό ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ζακ ΛιΝτέι και ο Μάνι Χάρις με συνεχόμενους πόντους διατήρησαν το “κόκκινο” προβάδισμα (42-31) στο φιλικό, με τον Ολυμπιακό πλέον να παίζει και πολύ καλή άμυνα. Το τέλος του πρώτου μέρους, βρήκε την ελληνική ομάδα παρά τις πολλές απουσίες, μπροστά στο σκορ με 47-40.

Με την… άμυνα “οδηγό” πήρε την φιλική νίκη

Το δεύτερο ημίχρονο του φιλικού ανάμεσα σε Μάλαγα και Ολυμπιακό, βρήκε τους Ισπανούς να είναι πιο συγκεντρωμένοι, αλλά τους Πειραιώτες να κρατάνε το προβάδισμα (53-52) και τον ρυθμό του ματς να έχει “πέσει” αισθητά. Με τον Τσάπμαν να φτάνει τους 13 πόντους, οι “ερυθρόλευκοι” πήγαν προηγούμενοι στην 4η περίοδο με 72-67.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του φιλικού στο τουρνουά “Costa DelSol”, ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στην άμυνα (χωρίς πόντο η Μάλαγα για 4′) και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (77-67), έπειτα από τρίποντο του Σπανούλη, ενώ ο δείκτης του σκορ ανέβηκε και στο +14 (81-67). Στο φινάλε η ελληνική ομάδα, πήρε την φιλική νίκη με 94-77, δείχνοντας ένα πολύ καλό πρόσωπο, σχεδόν σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν, ο Αξέλ Τουπάν με 19 πόντους (4/6 τρίποντα), 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Βασίλης Σπανούλης με 18 πόντους και 9 ασίστ και ο Ζακ Λιντέι με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Από την Ουνικάχα Μάλαγα οι πρώην “ερυθρόλευκοι”, Ρόμπερτς και Ουίλτζερ ήταν εντυπωσιακοί με 24 και 16 πόντους αντίστοιχα.

O Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή (14/9, 21.00) την Ρεάλ Μαδρίτης στο δεύτερο παιχνίδι του στην Ανδαλουσία.