ΑΕΚ: “Υπέταξε” (και) την Χίμκι του Μπαρτζώκα!

2018-09-15T18:24:49+00:00 2018-09-15T18:31:58+00:00.

Stelios Toromanidis

15/Sep/18 18:24

Μέσα σε δυο 24ωρα η ΑΕΚ “υπέταξε” δυο ομάδες Ευρωλίγκας, καθώς επικράτησε μετά από τον Παναθηναϊκό και επί της Χίμκι με 71-64 στο φιλικό τουρνουά που διεξάγεται στην Κύπρο.

Η “ένωση” κατάφερε με την εξαιρετική της άμυνα στα τελευταία λεπτά και ένα 7-0 προς το φινάλε του αγώνα να εξασφαλίσει την νίκη έχοντας πρώτο σκόρερ τον Βινς Χάντερ (16 πόντους) και σε εξαιρετική μέρα τους Μάλκολμ Γκρίφιν (14 πόντους), Ντούσαν Σάκοτα (9 πόντους, 9 ριμπάουντ), Δημήτρη Μωραίτη (8 πόντους, 4 ασίστ, 4 ριμπάουντ) και τον Βασίλη Ξανθόπουλο (2 πόντους, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα).

Από πλευράς Χίμκι ξεχώρισαν οι Τόνι Κρόκερ (16 π.), Άντονι Γκιλ (11 π.) και Τζόρνταν Μίκι (11 π.) που όμως δεν κατάφεραν να την οδηγήσουν στην επικράτηση.

Διακύμανση του αγώνα

Σε ένα γενικά μέτριο πρώτο μέρος, απόρροια των απουσιών και της χρονικής περιόδου που βρισκόμαστε, οι δυο ομάδες είχαν κάποια καλά διαστήματα. Στο ξεκίνημα η ΑΕΚ έλεγξε τον αγώνα. Αν και εκτελούσε με 0/4 από την περιφέρεια, η καλή της άμυνα, σε συνδυασμό με τα επιθετικά ριμπάουντ και τους 5 πόντους του Χάντερ της έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα (9-5 στο 5′). Μάλιστα στην συνέχεια με δίποντο του Σάκοτα, η διαφορά έφτασε στο +7 (15-8 στο 8′).

Κάπου εκεί άρχισε να “πυροβολεί” τρίποντα ο Κρόκερ το καλάθι της “ένωσης”. Ο Αμερικανός γκαρντ ευστόχησε σε τρία συνεχόμενα δίνοντας το προβάδισμα στην Χίμκι με 17-15 στο 10′. Ο Μπαρτζωκας έριξε τον πρώην NBAερ Μίκι στο ματς. Ο σέντερ των Ρώσων κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια, την ώρα που τα 5/10 τρίποντα ανέβασαν την διαφορά στο +7 (26-18 στο 15′). Οι Μοσχοβίτες διατήρησαν την απόσταση στα ίδια επίπεδα μέχρι το φίνάλε του πρώτου ημιχρόνου (33-27). Ενδιαφέροντα στοιχεία οι 11 πόντοι του Κρόκερ, οι 7 πόντοι του Μίκι, η άμυνα ζώνης που έπαιξε για πολύ ώρα η ΑΕΚ και το πολύ κακό ποσοστό της από την περιφέρεια (1/12 8,3%).

Με ένα γρήγορο 6-0 σερί η ΑΕΚ ισοφάρισε το παιχνίδι στο 21′ (33-33), ενώ στο 25′ πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (45-41) με τον Χάντερ να φτάνει τους 16 πόντους και την “ένωση” να μετρά 3/5 τρίποντα στο δεύτερο μέρος. Στο 30′ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες (55-55) με ένα μίνι 5-0 σερί της Χίμκι.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου (62-61 υπέρ της ομάδας του Μπάνκι στο 34′), πριν η ΑΕΚ με ένα 7-0 σερί προηγήθηκε με 69-61 (36′) και φτάσει την νίκη με κορυφαίο σε αυτό το διάστημα τον “κλέφτη” Ξανθόπουλο που έφτασε τα 6 κλεψίματα.

Δεκάλεπτα: 17-15, 33-27, 55-55, 64-71.