Νταρουσάφακα: Κέρδισε την Χίμκι σε φιλικό… Ευρωλίγκας

2018-09-21T17:49:21+00:00 2018-09-21T18:11:26+00:00.

21/Sep/18 17:49

Νταρουσάφακα και Χίμκι τέθηκαν αντιπέτωπες επί τουρκικού εδάφους, με την πρώτη να κερδίζει με 73-70.

Στα πλαίσια του τουρνουά ”TUBAD Tournament Istanbul”, οι δύο ομάδες της Ευρωλίγκας έδωσαν ένα ”δυνατό” φιλικό, ενόψεις της νέας χρονιάς.

Η Νταρουσάφακα, με ένα σερί στο φινάλε, έφτασε στη νίκη με σκορ 73-70.

Οι τυπικά γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και με το τέλος της πρώτης περιόδου, ήταν ήδη μπροστά με 7 πόντους. Η διαφορά αυτή έμεινε σχεδόν στο ακέραιο μέχρι και την ανάπαυλα, όμως στη τρίτη περίοδο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέκαμψε και έφερε στα ίσα το σκορ (54-54)!

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με το σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς! Η Χίμκι ήταν μπροστά με 65-62 στο 37′, η ”Ντάρου” όμως βρήκε τον τρόπο να προσπεράσει με 71-67, έχοντας επί μέρους 9-2! Με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει, οι Ρώσοι μείωσαν, χωρίς όμως ουσία.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ρέι ΜακΚάλουμ με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Παρκέλ Μπράουντ να προσθέτω 14. O Τόνι Κρόκερ με 19 και ο Τζόρνταν Μίκι με 12 και 8 ριμπάουντ ξεχώρισαν για τους ηττημένους.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 33-40, 54-54, 70-73.